STA, 22. 6. 2024

S predstavo Neandertalčeva piščal o začetku človekovega ustvarjanja in domislic

V Štihovi dvorani Cankarjevega doma (CD) bo ob 18. uri premierna uprizoritev predstave Neandertalčeva piščal, zakaj potrebujemo glasbo, sploh?. Boštjan in Žiga X Gombač s predstavo potujeta v preteklost ter zvočno in humorno prikazujeta začetke človeškega razvijanja in kreacij.
:
:

Foto: Peter Uhan

Osrednji predmet in navdih za predstavo Neandertalčeva piščal je 60.000-letna piščal, najstarejše glasbilo na svetu in dragocenost svetovnega pomena. Najdena je bila leta 1995 med arheološkimi izkopavanji najdišča Divje babe blizu Cerknega in je izdelek neandertalca. Izdelana je iz stegnenice mladega jamskega medveda, v katero so narejene štiri luknjice. Po glasbenih poskusih in arheoloških raziskavah je bilo potrjeno, da velikost luknjic ter njihova lega nista naključni in je piščal zagotovo izdelal človek z namenom zvočnega izražanja.

V predstavi sta ustvarjalne moči prvič združila Boštjan in Žiga X Gombač. Prvi v njej nastopa in igra na številna glasbila, drugi je za predstavo napisal scenarij in se prvemu na svojstven način pridruži tudi na odru. Predstava prinaša nazorno zvočno in humorno potovanje povsem na začetek človeškega ustvarjanja, ob čemer sta se ustvarjalca spraševala, kaj vse je bilo potrebno, da se je zgodil ta čudež. Zasnovana je poučno in pronicljivo, z obveznim ščepcem humorja, tehničnimi začimbami ter z obilico glasbenega znanja in večletnih izkušenj, so zapisali v CD.

Omenjen predmet je ključnega pomena v človeški zgodovini, saj se je s piščaljo začelo človeško umetniško izražanje in ravno to je tisto, ki ponuja in poudarja globino, kritičnost ter refleksijo posameznika in družbe, kot edinstveno vrednoto pa ga izpostavlja tudi omenjena predstava.

Za režijo predstave sta odgovorna Ivana Djilas ter Luka Marcen, Vesna Vega skrbi za video in Borut Vega za mapiranje projekcije.

Uprizoritev predstave je bila napovedana že januarja in kasneje odpovedana.

Neandertalčeva piščal, CD, Ivana Djilas