Kot piše v sporočilu za javnost, je Robert Waltl v zadnjih 30 letih vzpostavil številne plodne odnose med slovensko in hrvaško kulturo. Od leta 1996 je kot igralec in predvsem kot režiser prisoten v večini hrvaških gledališč, od Zagreba, Reke, Osijeka, Splita, Zadra do Dubrovnika. V teh mestih je režiral na desetine gledaliških predstav, v številnih odigral številne vloge ter bil umetniški sodelavec. Njegove predstave, ki so nastale na Hrvaškem, so prejele tudi več nagrad.
Kot režiser in igralec je v slovenskem in hrvaškem jeziku uprizoril tudi tekst Ivane Brlić Mažuranić Čudovite zgodbe vajenca Hlapića, ki je bil skoraj 500-krat uprizorjen v številnih državah in je pomembno prispeval k promociji tega klasičnega dela hrvaške literature.
V Mini teatru, ki ga je leta 1999 ustanovil skupaj z režiserjem Ivico Buljanom, je odstopil prostor številnim hrvaškim gledališčem in posamičnim umetnikom. S tem je Mini teater postal nekakšno neformalno hrvaško kulturno središče v Ljubljani, navaja sporočilo za javnost.
V njem so razstavljena dela hrvaških umetnikov Ivana Kožarića, Lovra Artukovića, Zlatka Boureka, Slavena Tolje, Tine Gverović, Josipe Štefaneca in Dejana Kljuna. V več predstavah je v Mini teatru igrala hrvaška gledališka legenda Ana Karić, ki ji je umetniški salon Mini teatra tudi posvečen. Poleg nje so v gledališču med drugim nastopali operna diva Dunja Vejzović ter igralci Nina Violić, Senka Bulić, Alma Prica, Sreten Mokrović, Rok Juričić in Marko Torjanac.
Waltl je v svojih predstavah sodeloval z Arsenom Dedićem, hip-hop skupino TBF, rock skupino Let 3, pevcem Vojkom, skladateljem Ivanom Skenderjem, oblikovalsko skupino NUMEN, arhitekturnim studijem 3LHD, kostumografko Ano Savić Gecan in drugimi.
Več predstav so v Mini teatru pripravili tudi v koprodukciji s hrvaškimi gledališči, med njimi Schneewittchen after Party Roberta Walserja, Medeja material Heinerja Müllerja ter tekste Bernarda-Marie Koltesa Noč na robu gozdov, Dan umorov v zgodbi o Hamletu in Marš - Visoka pesem.