Skušali bomo ne le debatirati, ampak obenem iskati nove rešitve, kritično ovrednotiti sedanje stanje, se seznaniti s primeri dobrih praks in zasnovati manifest, ki ga bomo delili tudi s političnimi odločevalci. Udeležba je brezplačna.
Program je razdeljen v štiri tematske sklope:
- Odprta univerza (predavanja)
Dopoldanska predavanja, kjer bodo udeležence foruma strokovnjaki z različnih področij skušali izzvati z novimi teoretskimi pristopi, novimi zasuki v razmišljanju in predlagati tudi nove načine razmišljanja, ki lažje zaobjamejo današnjo realnost in mislijo kulturo tudi drugače kot le poseben in ločen segment človeškega delovanja.
- Izmenjava izkušenj (primeri dobrih praks)
Izmenjava izkušenj bo potekala večinoma pozno popoldan, ko bodo umetniki, producenti, misleci, ki so dosegli izjemne premike ravno z umetniškimi prijemi, ki so udejanjili socialne ali ekonomske inovacije ravno skozi delovanje kulturnega sektorja, predstavili svoje delo.
- Pisanje manifesta (delavnice in skupinsko pisanje teksta, predstavitev)
Končni izid foruma bo manifest, ki ga bodo udeleženci foruma skupaj ustvarjali na delavnicah. Zadnji dan foruma bodo manifest komentirali tudi ljudje, ki so politični odločevalci, kot na primer: Pavle Gantar, predsednik Državnega zbora in prostorski sociolog, Stojan Pelko, državni sekretar na Ministrstvu za kulturo in filozof, Janez Koželj, podžupan Mestne občine Ljubljana in arhitekt ter mnogi predstavniki kulturnega sektorja. Manifest ne bo le mrtva črka na papirju, odločevalcem naj služi kot vodilo, kulturnemu sektorju pa kot opomin in motivacija kaj so naši skupni cilji!
- Out of the box« (druženje, predstava, dogodek v parku Tabor …)
Ta bolj »mehki« in družabni del programa bo sestavljen iz umetniških akcij, različnih aktivnosti, ki jih bodo organizirali udeleženci foruma (recimo kulturna klinika), otvorili bomo lučke in nove ptičje hišice v parku Tabor, gostimo tudi kolektiv ŠKART, ki se ravno vrača z beneškega bienala …
Številni umetniki in kulturni operaterji iz območja Mediterana, v Evropi in širše po svetu se zavedajo pomembnih sprememb v naših družbah in problemov, ki izhajajo iz teh sprememb. Kulturniki v funkciji eksperimentatorjev in raziskovalcev poskušajo iskati in predlagati nove oblike delovanja v kulturnem sektorju in širšem družbenem okolju. Evropska unija v času mnogih in prepletajočih se kriz išče nove vizije tudi preko strategije EU 2020. V tem kontekstu je pomembno predstaviti načine, kako se kulturni operaterji soočajo s socialnimi transformacijami, spremembami javnih politik in kulturnih ter umetniških praks (nove participatorne prakse, vključevanje komunikacijskih tehnologij ...).