Direktor in umetniški vodja Mini teatra Robert Waltl je izrazil veselje nad tem, da bo začetek letošnjega Mini poletja prvič v zgodovini festivala zaznamovala razstava tako velikega obsega, kot je razstava Poljske gledališke lutke. Njena avtorica je Honorata Sych iz Arheološkega muzeja v Lodžu, edinega poljskega muzeja, v katerem hranijo okoli 10.000 evidentiranih eksponatov iz lutkovnih gledaliških predstav.
Postavitev Poljske gledališke lutke prinaša kar 180 lutk, nastalih v zadnjih 50 letih. Na razstavi prevladujejo tradicionalne poljske lutke na palici, vanjo pa so vključene tudi jasli, ki predstavljajo izredno pomemben zgodovinski element poljskega lutkovnega gledališča. Razstava poleg ljudske umetnosti predstavlja tudi lutke, ki so jih navdihnili tako poljski kot tuji lutkarski tokovi. Po besedah Sycheve je nabor lutk napravila tako, da bo všeč otrokom, odrasli, ki bodo obiskali razstavo, pa se bodo ob njih spomnili svojih najlepših let.
Poleg lutk razstava prinaša tudi 50 gledaliških plakatov, ki so po besedah direktorice Narodnega muzeja Slovenije Barbare Ravnik v času nastanka predstavljali pravi oblikovalski presežek.
Pri pripravi razstave so poleg Mini teatra in Narodnega muzeja Slovenije sodelovali še veleposlaništvo Republike Poljske v Sloveniji in srbski partnerji, nastal pa je v sklopu Lutkovne nomadske akademije. Razstava je bila doslej na ogled že v Subotici, Novemu Sadu in Beogradu, po Ljubljani pa jo bodo postavili še v sklopu EPK v Mariboru.
Ravnikova je spomnila, da je muzej s poljskim veleposlaništvom in Mini teatrom sodeloval že pri projektu Odprava po jantar - evropska kulturna pot. Namestnica poljskega veleposlanika v Sloveniji Marzena Ewa Krajewska je vnovično sodelovanje pozdravila: "S tem projektom poljsko veleposlaništvo približuje slovenski javnosti doslej neznana področja poljskega kulturnega ustvarjanja in kreativnosti." V zametkih pa je že novo sodelovanje. Konec leta 2013 imajo v načrtu predstavitev bogatih poljskih božičnih in pustnih navad, je napovedala.
Festival Mini poletje bo sicer najmlajše ljubitelje gledališča razveseljeval povečini ob nedeljah vse do 2. septembra. Kot je napovedal Waltl, bodo v prvem delu na sporedu predstave, ki so nastale v sklopu projekta Lutkovna nomadska akademija 2. Med posebnostmi velja omeniti predstavo Osel Nazarenski v atriju Križevniške ulice.
Drugi del pa bodo zaznamovali nastopi gostujočih gledaliških skupin iz Čila, Estonije, Nemčije in z Madžarske. Program bodo dopolnjevale ustvarjalne delavnice, ki bodo potekale uro pred predstavo, za zaključek pa bo poskrbela ekipa Lutkovnega gledališča Maribor s predstavo Ko je Šlemil šel v Varšavo. Za predstave je predvidena simbolična vstopnina tri evre.
STA, 29. 6. 2012
Razstava poljskih gledaliških lutk za uvod v 14. Mini poletje
:
:
Povezani dogodki
STA,
17. 2. 2015
V SMG sodobna mladinska predstava s pravljičnimi primesmi
STA,
7. 1. 2020
Karaoke v MGL dokaj resna vsebina v dokaj zabavni formi