Kaja Novosel, Program Ars, 9. 10. 2023

Radijska igra kot zgodovinski fenomen

Pregled radijske igre med 9. in 15. oktobrom: V drugem tednu oktobra bo mogoče prisluhniti novi dokumentarni radijski igri, nadaljevali boste lahko poslušanje cikla o zgodovini slovenske radijske igre in praznovali okrogel jubilej enega najbolj plodovitih slovenskih radijskih režiserjev.
:
:

Foto: Pixabay

V ponedeljek ob 22.05 bo na programu Ars na sporedu druga oddaja iz dokumentarno-igrane serije oddaj o zgodovini slovenske radijske igre, ki jo je leta 2003 ustvarjal Peter Zobec. Oddaja z naslovom Druga svetovna vojna bo spregovorila o štirih radijskih postajah: italijanski in nemški okupacijski postaji, o ilegalnem odporniškem radiu Kričač in o njegovem nasledniku, Radiu Osvobodilne fronte. To, da radio odporniškega gibanja predvaja radijske igre, je zgodovinski fenomen, ki se ga premalo zavedamo in ki kaže na moralno in kulturno moč naroda v težkem obdobju nečloveškosti vojne. S serijo na uredništvu radia Ars obeležujejo 60. obletnico programa Ars; prva oddaja z naslovom Od začetka do druge svetovne vojne, ki zajema čas med letoma 1928 in 1941, pa je še vedno na voljo za poslušanje v podkastu Radijska igra in na portalu RTV 365.

Na Prvem programu bo v torek na sporedu zabavna radijska igra Zvočne burleske – posvečena bo avtorju in radijskemu režiserju Igorju Likarju, ki je konec septembra praznoval svoj 70. rojstni dan. Likar je bil kot režiser v Uredništvu igranega programa Radia Slovenija zaposlen od leta 1979, zrežiral pa je skoraj dvesto radiofonskih del različnih žanrov, njegov radijski opus pa bogatijo tudi številne literarne oddaje. Njegova radiofonska dela, ki so bila večkrat nagrajena na mednarodnih festivalih, ne pomenijo le kvalitativno obsežnega opusa, temveč so zemljevid njegovih najrazličnejših iskanj na področju zvočnosti in literature. Tudi radijska igra, ki jo Uredništvo igranega programa posveča režiserju ob njegovem okroglem jubileju, nudi svet kot preplet zvokov, v katerih se oglašata človekov notranji in zunanji svet – bistvena za tak preplet zvokov je fantazijska igra zvokov in glasbe, iz katerih je Igor Likar ustvaril zvočne slike, polne ironije in domiselnih paradoksov.

Nabor radijskih iger drugega tedna oktobra dopolnjuje še novonastala dokumentarna radijska igra o filozofu, umetniku, esejistu, pisatelju, kulturniku in borcu za pravice slepih ddr. Evgenu Bavčarju z naslovom Potovanje na robu noči. Projekt, ki je nastal v okviru programa B-AIR, so ustvarjali radijska novinarja Mojca Delač in Luka Hvalc ter avtorica in režiserka Saška Rakef v sodelovanju z ddr. Evgenom Bavčarjem. Slednji ima poseben ritual - že dobrih štirideset let v Lokavcu snema petje slavčka v majski noči. Pod plaščem noči, v dvojini in kompliciteti s slavcem, se zgodba iz Lokavca razpre v zgodbo o oslepitvi slavcev, da bi peli v večnost – v razmislek o slepoti kot socialni kastraciji, eksistencialnih bližinah in oddaljenostih, o poziciji slepih skozi čas in vprašanju: zakaj ne bi bil užitek noči enak užitku dneva? Radijski igri so lahko poslušalke in poslušalci premierno prisluhnili v torek, 3. oktobra v tivolski Švicariji, dober teden kasneje pa ga program Ars ponuja v poslušanje še na radijskih valovih.

Kratka radijska igra: o patologiji in mitologiji

Kratka radijska igra Metulj slovenskega avtorja Marka Elsnerja Grošlja v režiji Jožeta Valentiča je psihološka grozljivka, ki v nenavadnem spletu stvarnosti in domišljije sega v polje patologije družinskih razmerij. Bo konec tragičen? To bodo poslušalke in poslušalci lahko preverili v sredo ob 13.05 v terminu kratke radijske igre.

Sobotni termin kratke radijske igre pa bo zaznamovan z legendo južnoameriških Indijancev Uatiaukori, ki jo je za radio priredila Mojca Jan Zoran. Uatiaukori je sin boga in ima nadnaravno moč, s katero zdravi in premaguje vse druge v različnih preizkušnjah. Duhovni svet starodavnega ljudstva živi tudi v sodobnosti in se odraža v mitologiji, legendah in simbolih. Igro je leta 1992 prav tako režiral Jože Valentič.

Radijska igra za otroke: o dobrih odnosih s sosedi

Mlade poslušalke in poslušalci bodo na nedeljsko jutro lahko prisluhnili armenski ljudski pravljici Zlata vrtnica, ki jo je najprej za knjižno izdajo prevedel in priredil Albert Širok, avtor radiofonske priredbe pa je Franjo Kumer. Radijska igra za otroke, ki govori o vrednosti dobrih medsosedskih odnosov, je ena najstarejših ohranjenih iger v arhivu Radia Slovenija – posneta je bila že leta 1959, ko jo je režiral Janez Vrhunc.

Poslušalke in poslušalci lahko predvajanim radijskim igram prisluhnejo tudi v podkastih radijske igre na spletnih straneh Prvega in Arsa ter na portalu RTV 365.

 

Spored radijskih iger med 9. in 15. oktobrom 2023:

Ponedeljek, 9. oktober
Radijska igra 22.05 (Ars) – Peter Zobec: Druga svetovna vojna

Torek, 10. oktober
Radijska igra 21.05 (Prvi) – Igor Likar: Zvočne burleske

Sreda, 11. oktober
Kratka radijska igra 13.05 (Ars) – Marko Elsner Grošelj: Metulj

Četrtek, 12. oktober
Radijska igra 22.05 (Ars) – Mojca Delač, Luka Hvalc, Saška Rakef: Potovanje na robu noči

Sobota, 14. oktober
Kratka radijska igra 22.40 (Prvi) – Indijska legenda – Mojca Jan: Uatiaukori

Nedelja, 15. oktober
Radijska igra za otroke 08.05 (Prvi) – Armenska ljudska – Franjo Kumer: Zlata vrtnica

radijska igra, Radio Ars