Kranjsko gledališče se letos sooča z dodatnim padcem državnih sredstev. "Pravi čudež je, da lahko na sezono še vedno pripravimo pet predstav, kar nam uspeva tudi ob pomoči dveh koprodukcij," je na petkovi novinarski konferenci poudarila direktorica gledališča Mirjam Drnovšček.
Opozorila je, da zaradi tega trpi program za otroke in mladino, saj ni dovolj sredstev za novo predstavo za najmlajše. Vseeno se Prešernovo gledališče skuša približati mladim z novim abonmajem Špica, ki je posebej namenjen dijakom in študentom.
S programom premier kranjsko gledališče še na radikalnejši način nadaljuje svoj družbeni angažma. "Skozi različne žanre skušamo spregovoriti o najbolj perečih stvareh, ki nas zadevajo," je dejala vodja umetniškega oddelka gledališča Marinka Poštrak. Po njenih zagotovilih kljub temu, da gre pogojno že za politični teater, poetika predstav ne bo trpela.
Letošnje predstave so izbrane tako, da so vloge pisane na kožo igralcem. Teksti so izzivalni, zanimivi in poglobljeni, pojasnjuje Poštrakova. Posebnost pa bo tudi ta, da so vsi avtorji dramskih predlog še živi in bodo kranjsko gledališče obiskali ter z njim sodelovali.
Nova gledališka sezona se bo v Kranju letos začela zelo zgodaj, saj bo prva premiera že v soboto, 8. septembra. V Prešernovem gledališču so se prvič srečali z italijansko sodobno dramatiko, saj bodo uprizorili komedijo Enrica Luttmanna Sen. Režiserka Mateja Koležnik pojasnjuje, da gre za absurdno komedijo, ki govori o tem, ali je umetnost potrebna.
Koležnikova osebno meni, da je to, kar se dogaja danes, da je umetnost pojmovana kot luksuz, profesionalni ustvarjalci pa kot paraziti, eden prvih korakov v barbarstvo. "Pozabljamo, da je umetnost edina stvar, ki človeku širi horizonte in daje nov pogled na smisel našega življenja. In to ni to, da imaš v lasti avto, ki ti ga vsi drugi zavidajo," je opozorila.
Tudi druga premiera, ki bo na vrsti oktobra, bo slovenska praizvedba. Kranjski gledališčniki bodo pod režiserko taktirko Alena Jelena na oder postavili sodobno dramo Dvom Johna Patricka Shanleyja. Odprli bodo temo spolne zlorabe v katoliški Cerkvi, tekst pa posega v širše polje človeških odnosov ter izpostavlja problem manipulacije in iskanja resnice.
Ob 20. obletnici smrti Marlene Dietrich bo decembra v sodelovanju s ŠKUC gledališčem in zavodom Imaginarni na vrsti Kabaret Marlene Dietrich avtorja Nebojše Popa-Tasića. Režiserja Primoža Ekarta iz burnega življenja velike umetnice najbolj fascinira njen politični angažma. "Z neverjetnim pogumom je šla v borbo proti totalitarizmu in to nasproti deželi, v kateri se je rodila," je izpostavil Ekart, ki predstavo pripravlja v obliki komornega kabareta v obnovljenem Stolpu Škrlovc.
Po priredbi Nejca Valentija in Mihe Nemca ter v režiji slednjega bo kranjsko gledališče skupaj z SNG Nova Gorica uprizorilo tudi Rokovnjače po motivih romana Josipa Jurčiča in Janka Kersnika. Glasbo za groteskno igro s petjem bo podpisala skupina Niet.
Zadnja premiera nove sezone bo avtorski projekt Oliverja Frljića z naslovom Poraz. "Prvič se naše gledališče loteva avtorskega projekta, in to z režiserjem, ki vedno šokira," za zaključek sezone napoveduje Poštrakova.
STA, 3. 9. 2012
Prešernovo gledališče v novi sezoni pripravlja pet angažiranih predstav
:
: