V koprodukciji z gledališčem Zapik je v HIŠI otrok in umetnosti nastala predstava v kateri je združeno trideset let strokovnega, znanstvenega in umetniškega dela na področju prstnih iger in lutk z resnostjo in radostjo igre v visoko umetniški formi. Visoko strokovno in umetniško pripravljen projekt namenjen otroški publiki, lahko uvrščamo v enega od žlahtnih primerov kulturne vzgoje, saj je otrok gledalec in igralec igre, obiskovalec in ustvarjalec dogodka. Gre za dialog med otroškim izročilom in gledališčem. Otrokovi prsti raziskujejo, božajo, žgečkajo, se igrajo stare prstne igre in uprizarjajo pravljice: o Ježu in lisici, Rdeči kapici, Mojci Pokrajculji, o Princu in princeski ...
Predstavo sta idejno zasnovala Igor Cvetko in Jelena Sitar, v njej pa igrajo Tines Špik, Anže Virant in Ana Špik.
Jelena Sitar Cvetko, avtorica scenarija in režije za predstavo, je ob premieri zapisala: »Prstno gledališče, ki izhaja iz prstne igre, je že samo po sebi interaktivno. Velikost lutke, ki je velika kot prst, zahteva tudi primerno bližino gledalca. Seveda tako od blizu ne more spremljati predstave veliko gledalcev. Ohraniti intimo gledališča prstnih lutk in z njimi otroke popeljati na zanimivo enourno domišljijsko potovanje, je bil izziv za našo avtorsko ekipo. Znanja in materiala je bilo veliko, a izkušnja z novo umetniško formo je bila nova. Mene je zanimal predvsem umetniški potencial prstnih lutk. Kako lahko vzpostavljajo dialog z drugimi lutkovnimi tehnikami in oblikami gledališča? Kako lutka s tako malo možnostmi za gibanje prepriča? Katere so njene prednosti pred drugimi oblikami lutkarstva? Z Igorjem to raziskujeva skozi delavnice, knjige, predstave. Zdaj še skozi interaktivno formo gledališkega izkustvenega »labirinta«, v katerem rampa izginja in se na novo vzpostavlja, igralec postane gledalec in obratno. Točno tako, kot takrat, ko mama igra z otrokom prvo prstno igro. Kako narediti spektakel iz dogajanja v gledališču na dlani? Kako čustveno vplesti otroke – raziskovalce v domišljijsko umetniško igro? Vsekakor gre spet za mejno gledališko obliko, te pa imava z Igorjem še prav posebej rada. In prstne lutke. In male - velike gledalce. In skupno ustvarjanje sveta igre in novih, še ne odkritih možnosti.«
Igor Cvetko, avtor likovne podobe, pa je dodal: »Prsti in roka so gledališče, ki ga otrok spozna prej kot spozna sebe, svoj obraz. Pet igralcev na odru mu pred očmi igra neštete zgodbe. Zgodbe, ki so njegov svet. Svet, ki ga še ne oblikuje v besede. Besede, ki to še niso, ampak je življenje samo. Življenje, v katerega malček še ni ujet. V njem biva in in z njim plava. Gledališče v najžlahtnejšem pomenu ... «
Izkustveni labirint umetnosti
V deželi prstnih lutk je že peti projekt novega programskega sklopa, ki so ga v Hiši pripravljali več let. Izkustveni labirint umetnosti, program, ki ga izvorno namenjajo predvsem najmlajšim, je zasnovan kot celostno, izkustveno umetnostno doživetje. Otroci in odrasli obiskovalci spoznavajo umetnost na način razburljivega potovanja po notranjosti stare vile, odkrivanju skritih kotičkov, ki ponujajo kreativne naloge, priložnosti za ustvarjalno igro, raziskovanje, preizkušanje … Odkrivajo skrivnosti likovne umetnosti, gledališča, lutk, literature, etnografije, arhitekture, stripa, filma, glasbe ... Ne gre le za zahteven umetniški izziv, temveč tudi poglobljen pedagoški projekt, saj vsebuje številne prvine sodobne gledališke pedagogike. Ni čudno, da je nastal prav v Hiši otrok in umetnosti, kjer se vrhunsko umetniško ustvarjanje druži z dolgoletno pedagoško prakso.
V okviru Izkustvenega labirinta so do sedaj zaživeli projekti Stara hiša št. 3, Igra skulptur, V deželi prstnih lutk, Prešerna pot in Emonska pot. V aprilu 2015 pa napovedujejo nov projekt Srce in popek - doživljajsko gledališče, ki otrokom razkriva skrivnostni in zabavni svet telesnih organov ter njihove funkcije. Predstava bo nastala v koprodukciji z AEIOU gledališčem za dojenčke in malčke.
Hiša otrok in umetnosti, 17. 10. 2014
Premiera predstave V deželi prstnih lutk v Hiši otrok in umetnosti
:
:
Povezani dogodki
Hiša otrok in umetnosti,
20. 5. 2011
Hiša otrok na obisku
Hiša otrok in umetnosti,
6. 2. 2013
Hiša otrok in umetnosti na novi lokaciji
JSKD, Hiša otrok in umetnosti,
14. 10. 2016
Mala šola kamišibaj gledališča