Festivala ne bi bilo brez sponzorjev in donatorjev, ki prispevajo pomemben delež pri izvedbi, zato sta umetniška direktorica Festivala Borštnikovo srečanje Alja Predan in direktor SNG Maribor Danilo Rošker včeraj z njimi podpisala tudi sponzorske listine in se jim zahvalila za podporo.
Danilo Rošker je uvodoma dejal, da živimo v zelo turbulentnem in negotovem času, a je prav festival tisti, ki v oktobru vsako leto omogoča, da v gledališču na to pozabimo. »Prepričan sem, da kljub vsem krizam, ki se napovedujejo, gledališka umetnost ni v takšni krizi in da boste skupaj z nami sanjali in se imeli v našem gledališču lepo. Festival Borštnikovo srečanje ni več le lokalni festival in je presegel tudi državne meje, kar je za mesto in državo le dodana vrednost,« je dejal Rošker.
Umetniška direktorica Alja Predan je ob tem priznala, da sponzorski vložki drsijo, a se hkrati zahvala tistim, ki festivalu stojijo ob strani. »Bržčas je odveč navajati, da sta nas letos zapustili dve banki in da so se vložki drugih skrčili na minimum. Če bi se primerjali s kakšnim drugim podobnim festivalom v mednarodni okolici ali s kakšnim našim, bolj populističnim festivalom, bi celoten kolač FBS dosegel le kakšno tretjino ali celo samo šestino kolača konkurentov,« pravi Predanova, ki skupaj z ekipo »čara«, da festival ostaja v zastavljenih okvirjih.
Predstavila je tudi publikacije 48. Festivala Borštnikovo srečanje, ki obsegajo programsko knjižico, almanah in knjigo Sodobna nizozemska drama, v kateri so v slovenščino prevedena dela štirih sodobnih nizozemskih dramatikov treh različnih generacij. Nizozemski dramatiki in gledališču je letos posvečen tudi programski sklop Fokus, ki bo med 21. in 23. oktobrom 2013.
Izpostavila je tudi bogat spremljevalni program, ki šteje osem uprizoritev. »Predstave so po slogu in estetiki zelo različne; od otvoritvene, ki združuje sodobni ples in gledališče in je počastila spomin na pionirja sodobnega plesa v Sloveniji Pio in Pina Mlakarja, do produkcije Bi Teatra, ki omogoča mladim ustvarjalcem, da se pokažejo in izkažejo,« razlaga Alja Predan.
V tekmovalnem programu se bodo sicer slovenska gledališča letos pomerila z 10-imi predstavami po izboru selektorja Primoža Jesenka. Spremljevalni program obsega 8 domačih in 5 mednarodnih predstav. V Showcasu, ki bo med 23. in 26. oktobrom, si bodo mednarodna strokovna javnost in tuji gledališki kritiki ogledali 7 predstav tekmovalnega in 2 predstavi spremljevalnega programa, ki jih je izbrala umetniška direktorica Alja Predan.
Glavno prizorišče ostaja SNG Maribor, ker pa festival diha z mestom, bo nekaj predstav tudi v drugih gledaliških prostorih, kot so: Lutkovno gledališče Maribor, Prva gimnazija Maribor, Vetrinjski dvor, Univerza v Mariboru, Kibla, Umetnostna galerija Maribor, Galerija K18 in Štuk kjer bo del programa AGRFT za mlade.
V Maribor bo iz Ljubljane vozil tudi festbus.
FBS, 10. 10. 2013
Predstavitev programa in publikacij 48. Festivala Borštnikovo srečanje in podpis sponzorskih listin
:
:
Povezani dogodki
FBS,
25. 9. 2018
Vrhunci 53. Festivala Borštnikovo srečanje
FBS,
7. 10. 2019
Sklopa Mlado in Študentsko gledališče letos nadgrajujemo
FBS,
27. 10. 2019
Nagrade 54. Festivala Borštnikovo srečanje