SiGledal, SLOGI, 16. 12. 2024

Predstavitev nove številke Revije za teorijo scenskih umetnosti Amfiteater

Slovenski gledališki inštitut (SLOGI) in Akademija za gledališče, radio, film in televizijo Univerze v Ljubljani (UL AGRFT) vabita na predstavitev druge letošnje številke znanstvene revije za teorijo scenskih umetnosti Amfiteater. Predstavitev bo v četrtek, 19. 12. 2024, ob 11.30 uri v dvorani SLOGI.
:
:

Foto: Arhiv SLOGI

Novo številko revije Amfiteater bodo predstavili glavna in odgovorna urednica revije dr. Maja Murnik v sodelovanju z avtorjema razprav v tokratni številki prof. dr. Narviko Bovcon in prof. dr. Alešem Vaupotičem ter dr. Gašperjem Troho, direktorjem SLOGI.

Zvezek pričenja tematski blok z naslovom Prispevki k teoriji novomedijske umetnosti, v katerem avtorji razpravljajo o nekaterih ključnih tematikah iz teorije novomedijske umetnosti. Umetnost novih medijev razumejo širše, skozi njene družbene kontekste in implikacije, pa tudi skozi njena razmerja z drugimi družbenimi, političnimi, filozofskimi, kulturnimi in umetnostnimi vprašanji ter fenomeni, kot so na primer izzivi antropocena, igra, družbeni mediji, aktivizem in umetna inteligenca. Avtorji razprav so prof. dr. Janez Strehovec, prof. dr. Aleš Vaupotič in prof. dr. Narvika Bovcon; daljši uvod je napisala dr. Maja Murnik.

Poleg tematskega bloka je objavljen esej o komičnem v gledališču za otroke in mlade izpod peres mag. Martine Peštaj in mag. Benjamina Zajca. Številko sklepa pet recenzij, in sicer: monografije Dramske pisave stoletja T. Toporišiča (napisala Tajda Lipicer), monografije Prekinitve s tradicijo v slovenskih uprizoritvenih umetnostih 1966–2006 B. Orel (napisal Jakob Ribič), zbornika 20 Ground-Breaking Directors of Eastern Europe (napisal Nik Žnidaršič), Antigone G. Modra (napisal Karlo Pavlović) in An Introduction to the Phenomenology of Performance Art T. J. Bacona (napisal dr. Tomaž Krpič).

SLOGI, Amfiteater

Slovenski gledališki inštitut je bil ustanovljen 28. februarja 2014 in je pravni naslednik Slovenskega gledališkega muzeja, ustanovljenega 29. novembra 1952. Oddelki muzeja se ukvarjajo z zbiranjem, hrambo, dokumentiranjem, raziskovanjem, strokovno obdelavo in predstavljanjem raznovrstnega gradiva, ki je pomembno za zgodovino slovenskega gledališča in uprizoritvenih umetnosti v širšem smislu.

Povezava: Vse novice v rubriki Dejavnosti gledališkega inštituta


Slovenski gledališki inštitut
Mestni trg  17, 1000 Ljubljana
Elektronski naslov: slogi@slogi.si
Tel: 01 241 58 00 / Faks: 01 241 58 16