Obiskovalci si bodo lahko vse predstave, ki se bodo oba dneva pričele ob 9.00 dopoldne in bodo trajale do večera oziroma poznega popoldneva, ogledali brezplačno. Plesalce bosta ocenjevali dve strokovni žiriji, najboljši v dveh starejših skupinah pa se bodo junija udeležili mednarodnega tekmovanja Opus 1 – plesna miniatura v Celju.
Letos so plesalci ustvarili svoje koreografije na podlagi skupne teme, ki se glasi: PODOBA – TELO – GIB / razburljivo razmerje plesne in vizualne umetnosti. Vsakoletne teme naj bi mlade plesalce spodbudile v kritična razmišljanja o posameznih vprašanjih ter jim predstavljale povod za spoznavanje, raziskavo in študij določenih vsebin ali avtorjev / umetnikov. Letošnja tema je mlade plesne ustvarjalce spodbudila, da vzgib za ustvarjanje svojih plesnih miniatur poiščejo v vizualnih umetniških delih in/ali njihovih avtorjih. Vizualna umetniška dela naj bodo navdih za premik od ustaljenih načinov ustvarjanja in predstavljanja ter spodbuda za širitev koreografske domišljije.
Mladi sodobni plesalci, stari med 9 in 24 let, bodo razdeljeni v štiri starostne skupine, ocenjevali pa jih bosta dve strokovni žiriji. Mlajše plesalce, razdeljene v dve starostni skupini, bo ocenila žirija v sestavi Ajda Tomazin, Petra Pikalo in Jasmina Založnik ter jim podelila zlate, srebrne in bronaste plakete. Starejše plesalce, ki bodo prav tako razdeljeni v dve starostni, pa bo ocenila žirija v sestavi Maja Kalafatić, Jana Jevtović in Milan Tomašik. V starejših dveh skupinah se bodo tisti, ki bodo prejeli zlate plakete, uvrstili na mednarodno tekmovanje mladih plesnih ustvarjalcev Opus 1 v Celju.
OPUS 1 – plesna miniatura je tekmovanje, na katerem se plesalci spopadajo z malimi plesnimi oblikami, ki so časovno omejene na 2 do 5 minut, vsako leto pa jim organizatorji ponudijo novo temo. Namen tekmovanja je spodbujanje ustvarjalnosti. Poudarek je na samostojnem delu plesalcev in razvijanju lastne plesne miniature, pri čemer naj bi jih mentor zgolj nevsiljivo vodil pri oblikovanje lastnega plesnega izraza in samostojnega koreografskega dela. Takšen pristop pri mladih spodbuja občutek zaupanja vase in v svoje ideje. Prireditev že vsa leta opozarja na mlade plesne talente, ki ustvarjajo izvirne koreografije in navdušujejo občinstvo z neposrednostjo in bogastvom svojih plesnih izpovedi. Mnogi nekdanji udeleženci OPUS-a se danes plesno izobražujejo v tujini ali pa so uveljavljeni profesionalni plesni ustvarjalci.
JSKD, 10. 4. 2015
Plesni vikend v Španskih borcih
:
:
JSKD,
22. 2. 2011
Ad hoc gledališke delavnice
JSKD,
9. 10. 2014
Kako s pomočjo plesa izboljšati učenje in medvrstniške odnose
JSKD,
23. 1. 2015
Podelitev najvišjih priznanj JSKD