SiGledal, 18. 9. 2021

Nova podoba in nova sezona Slovenskega stalnega gledališča Trst

Geslo nove sezone je "vzlet". Nov program, ki bo v celoti predstavljen v drugi polovici oktobra, ko se bo zaključila lanska, zaradi pandemije podaljšana sezona, bo zaznamovala metafora kreativnosti, preroda, zagona.
:
:

Direktor Slovenskega stalnega gledališča Danijel Malalan je pred začetkom nove gledališke sezone 2021/2022 zapisal: »Vzlet je tudi sinonim za novo upanje, predvsem v tem zgodovinsko zanimivem, a negotovem času, še ne razvozlanem in dešifriranem z družboslovnega in sociološkega vidika. Ta zapletenost, na katero nihče ni imun, ki močno vpliva na življenje posameznika in posledično tudi skupnosti, je kljub vsemu vznemirljiva, predvsem za umetnike, ki iščejo nove paradigme in interpretativne izraze.« Grafični oblikovalec Andrej Pisani je tolmačil geslo s podobo v treh oblikovnih in barvnih različicah, ki z razpetimi krili prikazujejo željo umetnikov po novih, navdušujočih vzletih.

Novo podobo in program je gledališče predstavilo v okviru Slofesta. Predstavili so tri koprodukcije, ki bodo spadale v osnovni program in bodo na sporedu od januarja do aprila 2022. Vse tri koprodukcije bodo praizvedbe in prva bo nosila posebno sporočilo in posvetilo, saj je besedilo Meja sneženja nekdanjega umetniškega vodje SSG, pisatelja Marka Sosiča. Filmski in televizijski režiser Goran Vojnović bo postavil na oder to poetično dramo o družinskih vezeh, odnosih, prekarnih službah, staranju v dobi odtujenosti in osamljenosti. O besedilu je povedal, da gre za uprizoritev posledic potlačenja čustev, ki slej ko prej privrejo iz nas in nas zasužnjijo. Predstava bo koprodukcija s Prešernovim gledališčem Kranj.

Druga koprodukcija bo sodelovanje s tržaškim gledališčem La Contrada in vrednotenje lokalnih ustvarjalcev. Avtor in režiser monodrame Tako bližji je namreč Luca Quaia, vsestranski kreativec, ki že vrsto let podpisuje fotografije uprizoritev SSG, protagonistka predstave pa tržaška igralka Lara Komar, ki je v zadnjih letih zaslovela tako v Sloveniji kot v Italiji v priljubljenih in uspešnih televizijskih nadaljevankah. Monolog o mladi ženski, ki se seli v udobnejše stanovanje, je ironična in resnična predstava o strahu pred tujcem. Vse je v novem stanovanju idealno, razen soseda, ki je prišlek in torej magnet za vse vrste predsodkov, še preden bi sploh spregovorila z njim in ga spoznala. Avtor je o svojem besedilu napisal, da je »zgodba, ki govori o nas, ki nismo prepričani vase, v svojo civiliziranost, vzgojo in vsekakor verjamemo, da smo boljši od drugih.«

Tretja koprodukcija bo združila Trst in Koper v znamenju prirejene klasike. Na sporedu bodo namreč Aristofanesove Ptice, a v novi dramski preobleki Jere Ivanc, ki nosi naslov Ptičja φapma. Tema »eskapistične fantazije« je beg iz stvarnosti, med oblake. V posodobljenem branju sta glavna lika ženski, ki bežita iz »družbeno-politične stvarnosti Evrope, po kateri se širi virus inkluzivnega feminizma«, ker jima grozijo obtožbe spolnega nadlegovanja, korupcije, klientelizma in mobinga. Iskanje »pravičnejšega sveta« vodi v ustanovitev nove države nad zemljo, ki pa pritegne vse sorte evropskih oportunistov. Na to temo bo nastala glasbeno-plesna, družbeno-apolitična, distopično-patriarhalna, atipično-seksistična in ekskluzivno-feministična komedija v režiji Jake Ivanca.

Ob koprodukcijah bo Slovensko stalno gledališče privabilo v dvorano z dodatnimi produkcijami, gostujočimi predstavami, izvenabonmajskimi večeri in glasbo.

SSG Trst

Katarina Koprivnikar, SiGledal, 27. 3. 2012
Neda Rusjan Bric: Domišljija, pogum in intuicija
Lena Gregorčič, SiGledal, 22. 5. 2010
Zakaj 50 let? - Ker bo zelo težko.
SiGledal/Maruša Mugerli Lavrenčič, 9. 7. 2019
Vito Weis in poletna križarjenja po SiGledalovem Repertoarju