Lena Gregorčič, 21. 8. 2010

»Ne ustvarjava s travo, ker bi bila Angleža!«

Angleška umetnika Heather Ackroyd in Dan Harvey – znana pod imenon Ackroyd&Harvey – delujeta skupaj od leta 1990. Tega leta sta namreč spoznala, da oba pri umetniškem ustvarjanju uporabljata – travo. Princip njunega dela se povezuje z umetnostjo fotografije, arhitekture in ekologije na poseben, edinstven, »travnat« način. Verjetno je zaman poudariti, da sta na tem področju pionirja.
:
:

Razstavljata praktično po vsem svetu, od Brazilije do Japonske, Bostona ter prestižnega Natural History Museum London in Victoria and Albert Museum London. Prejela sta ogromno število nagrad, tako s področja arhitekture kot znanosti. Na letošnjih Mladih levih imamo priložnost videti in spoznati njuno ustvarjanje od blizu, v živo izkusiti avtentično »travnato« fotografijo, ki je nastala samo za Mlade leve. Prav zaradi tega smo ju lahko po ljubljanskih ulicah srečali že teden pred uradno otvoritvijo festivala, saj priprava take fotografije terja svoj čas – spoznati morata lokalno prebivalstvo in vzdušje.

Njun projekt bo postavljen na ploščad, ki jo obkrožajo Slovenski etnografski muzej, Narodni muzej Slovenije in Muzej sodobne umetnosti; ploščad je bila včasih polje in pomenljiv naslov nosi tudi projekt Ackroyjdove in Harveyja: On the Field (Na polju). Ekološko žuganje in ozaveščenost sta dejansko prisotna na vsakem koraku njunega umetniškega ustvarjanja.

Obstaja ogromno naravnih materialov, vidva pa sta se odločila za travo. Zakaj?

Dan: Hotel sem najti nekaj zelo preprostega, nekaj, kar ima življenje in se lahko oblikuje. Tudi ko se trava posuši, ohrani formo, ohrani življenje.
Heather: Trava je univerzalna. Najdemo jo lahko po vsem svetu.
Dan: Definitivno pa nima nobene povezave s tem, da sva Angleža (smeh).

Je običaj, da razstavljata na prostem?

Heather: Ne, večinoma razstavljava v galerijah, obstojnost fotografij je zato daljša, saj jo lahko vzdržujemo, npr. z umetno svetlobo. To na zunanjem prizorišču ni možno, vremenski dejavniki, pravzaprav narava, naredi svoje. Te postavitve v Ljubljani se še posebej veseliva, saj je to drugič, ko razstavljava na prostem.

Po katerem ključu sta izbrala motiv za fotografijo na Mladih Levih?

Heather: Kamorkoli greva poskušava ujeti duh mesta in lokalno prebivalstvo. V Ljubljano sem prišla že meseca maja, samo za kratek čas, samo na ogled mesta. Ljudi, ki so na fotografijah, smo posneli ob Ljubljanici, v Trnovem.

Z vašimi projekti potujete in ustvarjate povsem svetu. Je bila katera izmed obiskanih držav za vaju še posebej inspirativna?

Dan: Arktika. Grenlandija, na primer. Popolnoma drug svet, drugo rastje, pol leta teme.
Heather: Zahodna Avstralija. Puščava in 40 stopinj celzija. Drugo rastje,…  bilo je prelepo. Pa saj je tudi Arkitka pravzaprav – puščava.

***

ARENA je festivalski časopis Mladih levov, ki ga ustvarjajo mladi pisci, predvsem udeleženci Maskinega Seminarja sodobnih scenskih umetnosti že vrsto let.

Arena je nastala na pobudo zavoda Bunker v sodelovanju s Seminarjem sodobnih scenskih umetnosti pri Maski, zavodu za založniško, kulturno in producentsko dejavnost. Sodelovanje smo v letu 2010 razširili tudi na spletni portal slovenskega gledališča SiGledal, ki bo z objavami tekstov poskrbel za dodatno in okrepljeno poročanje.

Arena je eksperimentalna platforma, ki presega žanrske okvirje klasičnega pisanja in vzpostavlja teren za poigravanje z novostmi in preizkušanje ustvarjalnega duha svojih piscev. Je samoorganizirana, kolektivna enota, v kateri velja glas enakopravnosti in transparentnosti.
Povezava: Arena 2010 - Festivalski časopis mladih levov

 

Mladi levi

Lena Gregorčič, SiGledal, 30. 8. 2010
V Beogradu so jokali ...
Iztočnica Lena Gregorčič, SiGledal, 15. 4. 2010
Slovenska dramatika na slovenskih odrih