Nagib je bil ustanovljen leta 2005 kot takrat prvi mednarodni festival eksperimentalnega giba in sodobnega plesa v štajerski regiji. Že od same ustanovitve naprej se je (na)gibal skozi različne estetske in vsebinske zasnove večdnevnega festivalskega druženja, nato je koncept festivala zamenjal s konceptom parkourja in se poglobil v ustvarjalne procese ter s tem drugo največje mesto postavili kot umetniško vadbeno polje. V zadnji “štiriletki” pa je enkratno dogajanje prestrukturiral v celoletni program kot prvi poskus oziroma kot prvo sezono sodobnih uprizoritvenih umetnosti v Mariboru nasploh do sedaj. Nagib si je vseskozi prizadeval za zapolnitev programskega manka v drugem največjem mestu ter v to aktivno vključeval publiko kot pomembnega kritičnega akterja, za kar je tudi razvijal vrsto formatov – od radijskih zapisov, kritiške šole pisanja, do letošnje platforme “Razstavljanja predstav”, to pa z namenom, da bi se na raznorazne načine premišljevalo tako odrski del oziroma gostujoče predstave in metodolologije ustvarjanja kot tudi odpiralo prostor refleksiji in kritiki.
V dekadi in pol so v Mariboru gostili danes svetovno priznane mednarodne ustvarjalce, nagrajene (lokalne) predstave in njihove avtorje ter mlade in obetavne umetnike. S svojim delovanjem so preizkušali, premišljevali in vzpostavljali nove (produkcijske) oblike ter tako ostajali v nenehnem eksperimentu tako na nivoju vsebine kot politike delovanja. Letošnje (finančne) zavrnitve pa so Nagib potisnile v novo, peto sezono, ki bo preimenovana v “Sezono zavrženih”. Ideja in zasnova je na eni strani posledica kulturnopolitičnih odločitev, poleg tega pa črpa temelje tudi iz zgodnjih začetkov francoskega impresionizma, ko so v drugi polovici 19. stoletja na kritiko francoske kraljeve akademije reagirali bodoči impresionisti ter ustanovili neodvisno razstavo Salon zavrnjenih (Salon des Refusés).
Nagib z novo “Sezono zavrženih” neodvisno sledi liniji povezovanja ter vključevanja v svoje aktivnosti umetniško kot tudi družbeno zavrženih. Na družbeni ravni bo to v okviru pogovorne in razstavne platforme “Razstavljanje predstav”, ki so jo z dijaki Srednje šole za oblikovanje uspešno izpeljali v lanski sezoni in katere rezultat bo razstava, s katero bomo otvorili novo sezono. Poleg dijakov pa bomo v projekt vključili tudi zaintresirane begunce in priseljence, ki bi želeli še naprej razvijati svoja (kreativna) znanja ob obiskovanju predstav ter teoretsko-diskurzivnih srečanj. V sodelovanju z Društvom Terra Vera, ki je s projektom “Dnevna soba”, ki so ga soustvarjali begunci in priseljenci, lani razstavljal tudi v londonskem Tate Modern, bodo v kontekstu sezone zavrženih projekt priključili in nadgradili s pomočjo platforme “Razstavljanje predstav” ter odprli sobo kot tudi kletne prostore Narodnega doma za različne oblike srečevanj, izmenjavo veščin ter skupno so-ustvarjanje.
Prvi umetniški projekt v liniji zavrženih s strani politike kulture je "Staging a Play: Antigona", v produkciji "zavrženega" Emanata, kjer koreograf in izvajalec Matija Ferlin prevzame vloge vseh protagonistov in njihovih odnosov, izpostavi svoj izvajalski instrument - telo, gib in govor. Predstava bo na sporedu v torek, 27. 11. 2018, ob 19:00, v Veliki dvorani Narodnega doma, to pa v sodelovanju in v okviru festivala Drugajanje.