Leta 2014 je NAGIB začel pisati novo zgodbo, z vzpostavitvijo lastnega društva se je programsko razširil skozi celo leto in vzpostavil sezono oz. prvi kontinuirani program sodobne plesne umetnosti v Mariboru. Vodstvo društva je takrat prevzela producentka in kuratorica Petra Hazabent, ki deluje še danes in je leta 2015 prejela nacionalno nagrado Ksenije Hribar v kategoriji producent za posebne dosežke, med katere je spadal tudi program NAGIB-a.
“Ozrli se bomo nazaj in hkrati naprej ter skupaj z ustvarjalno skupnostjo skozi kuratorsko zasnovo obletnice reflektirali, razpirali, kontekstualizirali in poglabljali vizijo, s tem pa tudi relevantnost vsebin ter produkcijskih formatov zadnjih 20 let. Praznovanje čez vso leto bo tako konceptualna podlaga za snovanje novih podvigov in predvsem za nadaljnje vzpostavljanje profesionalnih pogojev za ustvarjalce na področju sodobnoplesnih umetnosti kot širše,” pravi vodja NAGIB-a Petra Hazabent.
NAGIB se je v zadnjih 10 letih kuratorsko osmišljal okrog šestih programskih sklopov, ki se nenehno tako konceptualno kot strukturno rekonstruirajo in formirajo glede na potrebe ustvarjalcev_k in vsebinskega manka na področju sodobne plesne umetnosti. Vzpostavlja pogoje in prostor za ustvarjalne procese in razvoj umetniških praks, produkcijskih in uprizoritvenih formatov izven klasičnih prizorišč, odnosov in oblik ter omogoča kroženje oz. gostovanje predstav vrhunskih umetniških ustvarjalcev_k. Vse to počne skozi sklope NAGIB k procesu, NAGIB k študiju, NAGIB k teoriji, BREZODRA, NAGIB na oder in NAGIB produkcija. V jubilejnem 20. letu se bodo vsi programski sklopi tesno prepletali, konceptualno dopolnjevali in osmišljevali.
Praznovanje bodo začeli konec tega tedna z izmenjavo dveh sodobnoplesnih ustvarjalnih scen, graške in mariborske. Izmenjava bo potekala v sodelovanju s platformo Tanz Graz in s podporo Avstrijskega kulturnega foruma kot del programskega modula NAGIB k procesu. NAGIB s platformo Tanz Graz, krovno organizacijo na področju sodobnega plesa v Gradcu, snuje dolgoročno in kreativno sodelovanje. Namen čezmejnega povezovanja je skozi ustvarjalne procese ter raziskovalne in odprte formate prikazov preplesti sodobnoplesni sceni dveh drugih največjih mest v dveh državah. Akterjem iz Maribora in Gradca želijo ponuditi prostor skupnostnih, strokovnih in ustvarjalnih srečanj ter odpreti možnosti za nove, mednarodne kreativne kolaboracije. Prva ustvarjalna izmenjava je potekala v začetku leta 2023 v Gradcu v prostorih Tanzhaus Graz pod delovnim naslovom Share your Darlings. Strukturirana je bila kot varen prostor prikazov, uprizoritev, teoretizacije in evalvacije, ki so jih med seboj delili akterji obeh ustvarjalnih scen. Naslednja faza se bo tako odvila to soboto in nedeljo, 15. in 16. februarja,v Vetrinjskem dvoru v Mariboru, kjer se bodo ponovno zbrali plesalci_ke, koreografi_nje in drugi_e ustvarjalci_ke iz obeh mest, ki bodo nadaljevali z refleksijo in razmisleki o različnih fazah nastajanja umetniškega dela. Tovrstni pristop izmenjave v NAGIB-u vidijo kot kontinuirano, dolgoročno, kreativno, strokovno in zelo relevantno podporo sodobnoplesnim ustvarjalcem_kam v različnih fazah njihovega kreativnega procesa. Prva izmenjava je bila izjemno uspešna, saj je odprla nova sodelovanja med samimi ustvarjalci_kami kot tudi partnerji. Ustvarjalci_ke letošnje izmenjave iz Maribora oz. Slovenije bodo Jasmina Križaj, Anja Bornšek, Petja Golec Horvat, Tina Valentan, Radharani Pernarčič, Gregor Kamnikar in Jaka Bombač, iz Gradca pa Veza Fernandez, Christina Lederhaas, Jadi Carboni, Anna Major, Mira Mayr, Jing Hong Okorn-Kuo ter Sarah Zurl. Glede na zelo podhranjeno in razpršeno mariborsko sodobnoplesno sceno in njene akterje, ki nimajo urejenih pogojev za redno delovanje in ustvarjanje, vidijo organizatorji pomembnost dotičnega programskega sklopa v tem, da se poveže lokalna scena, pri čemer se jo začasno opolnomoči vsaj z minimalnimi pogoji za ustvarjanje (prostor, poglobljeno in raziskovalno delo, finančna podpora …). Zasnova NAGIB-a k procesu je prav v tem, da se vzpostavi produkcijsko-uprizoritveni prostor, ki predstavlja profesionalnim ustvarjalcem_kam dom za delo, preizkušanje, raziskovanje, eksperimentiranje in trenutno se ta nahaja v Kulturnem inkubatorju v upravljanju in v dogovoru z MKC Maribor.
Čez vso leto se bodo odvijale tudi aktivnosti znotraj neformalne izobraževalne platforme NAGIB k študiju, in sicer za profesionalne in mlade ustvarjalce_ke, otroke ter širšo javnost. Za profesionalne ustvarjalce_ke in posameznike_ce različnih predznanj bodo enkrat mesečno v Vetrinjskem dvoru nadaljevali s celoletnimi ustvarjalno-izobraževalnimi specializacijami, ki potekajo pod vodstvom vokalistke, performerke, koreografinje in improvizatorke Irene Tomažin Zagoričnik in so se začele odvijati že v mesecu januarju.V okviru omenjene izobraževalne platforme bodo nadaljevali tudi z izvajanjem celoletne Mini in male šole umetnosti - Lutke, gib, zvok v sodelovanju z Lutkovnim gledališčem Maribor, s katerima so začeli septembra lansko leto. Predšolskim otrokom in otrokom prve triade skozi igro približujejo svet umetnosti in jim v kreativnem okolju pod vodstvom strokovnih mentorjev_ic skozi spoznavanje različnih uprizoritvenih in umetniških praks (s poudarkom na lutki, gibu, zvoku in oblikovanju scenskih elementov), ponujajo možnost razvoja lastnega kreativnega izraza, razvijanja sposobnosti dela v skupini in krepljenja njihovega simbolnega/imaginativnega razmišljanja. Meseca maja bosta ob zaključku (šolskega) leta obe skupini otrok uprizorili tudi lastno predstavo v prostorih Lutkovnega gledališča Maribor. Kot počitniški dodatek za otroke pripravljajo tudi ustvarjalno-izobraževalne Zimske lutkovne počitnice, ki se bodo odvile med 17. in 21. februarjem v Lutkovnem gledališču Maribor.
Letošnja posebnost bodo tri skupnostne večerje, ki se bodo kot del modula NAGIB k teoriji odvile med marcem in junijem.Koncipirali in tudi vodili jih bosta Barbara Kukovec ter Irena Borić. Te ne bodo fokusirane le na akterje uprizoritvenih umetnosti, ampak tudi na druge ustvarjalce_ke različnih umetniških področij. V dialogu z mariborskimi ustvarjalci_kami, akterji in organizacijami s področja umetnosti in kulture ter ostalimi udeleženci_kami bodo reflektirali ustvarjalne pogoje v mestu.
Meseca maja bo NAGIB gostoval v Ljubljani v tekmovalnem programu 12. Gibanice - Bienala sodobnih plesnih umetnosti Slovenije, ki ga organizira Društvo za sodobni ples Slovenije, in sicer s predstavama Dotik Tkivo Tkanina v zasnovi in izvedbi avtoric Snježane Premuš in Anje Bornšek ter Hiša dom ustvarjalke Katje Legin.
Med 16. in 21. junijem se bo zgodilo večdnevno dogajanje BREZODRA, ki bo predstavljalo najbolj strnjen program v okviru celoletne obeležitve jubileja. “Festivalska modulacija" oz. dediščina nekoč mednarodnega festivala eksperimentalnega giba NAGIB omogoča umetnikom_cam raziskovanje, eksperimentiranje in preizkušanje najrazličnejših ustvarjalnih praks in pristopov. Gre za kuratorski proces, ki vpletenim med drugim odpira možnosti alternativnih oblik produkcije, povezovanja ter udejanjanja.V okviru letošnjega BREZODRA bodo gostili šest (že zgoraj omenjenih) ustvarjalcev_k, ki bodo v mesecu februarju del izmenjave Graz - Maribor, in ki jih v NAGIB-u podpirajo od začetne ideje do premierne uprizoritve: Jasmino Križaj, Anjo Bornšek, Petjo Golec Horvat, Tino Valentan, Radharani Pernarčič in Gregorja Kamnikarja. Pisec in kritik Jaka Bombač bo sodeloval kot zapisovalec, ki bo sledil vsem procesom in dogajanju ob praznovanju ter skupaj z ostalimi povabljenimi pisci prispeval k publikaciji, ki bo nastajala tekom celega leta ter beležila umetniške prakse in procese vpletene ustvarjalne skupnosti, spomine oz. poglede nazaj kot tudi naprej. Posebna gosta letošnjega BREZODRA bosta Vlasta Veselko, ustanoviteljica NAGIB-a, in Igor Dobričič, dramaturg, predavatelj in nekdanji so-kurator NAGIB-a, ki je pred 12. leti sodeloval pri menjavi koncepta festivala eksperimentalnega giba v koncept “parkurja” oz. danes imenovanega BREZODRA.
Jesenski del bo namenjen prepletu dveh programskih sklopov NAGIB produkcija in NAGIB na oder kot kuratorsko-produkcijski proces, kjer skupaj z ustvarjalci_kami razvijajo in jih hkrati v odnosu do njihovih praks podpirajo v snovanju različnih formatov uprizarjanja. Obdobje med septembrom in novembrom bodo tako zaznamovale premiere in prikazi končnih produkcij treh ustvarjalk: v septembru bo na ogled še zadnji del trilogije ŠE NEZNANO, tokrat z naslovom r a j a n j e, Petje Golec Horvat, v oktobru projekt Radharani Pernarčič Paviljon objemov in novembra predstava v nastajanju Tine Valentan.
Celoletno praznovanje bodo ovekovečili s spletno publikacijo,ki bo predstavljala preplet kontekstualizacije nastanka in 20 letnega razvoja NAGIB-a skozi ustvarjalno skupnost, partnerje in kuratorske procese ter strategije, ki so v letošnjem letu predvsem lokalno usmerjene, saj kljub dolgoletni tradiciji delovanja še vedno iščejo pravi dom za sodobne plesne umetnosti. “To še zmeraj ostaja neuresničen cilj tako na lokalnem kot nacionalnem nivoju. Morebiti bomo z umetniško upodobitvijo celotne zgodovine dosegli, da nekaj postane poznano, priznano in primerno podprto za nadaljnji ter prepotrebni profesionalni razvoj,” pravi Petra Hazabent in dodaja: “V NAGIB-u sicer praznujemo in z vsem zapisanim kažemo presežke in veličino dosežkov na področju sodobne plesne umetnosti, vendar še zmeraj opozarjamo, da so pogoji za ustvarjanje kljub vsemu blišču klavrni - manko osrednjega prostora in institucije za sodobne plesne umetnosti, primerno in zadostno financiranje, saj se področje še vedno v celoti producira v domeni nevladnega sektorja. Prepričani smo, da bo obsežni celoletni program pokazal vrednost, da je v bodoče potrebno urediti pogoje, da bo lahko sodobnoplesna in širša ustvarjalna scena ne samo obstajala, ampak tudi rastla, se razvijala ter tako doprinesla k kvalitetni in sodobni ponudbi vsebin v mestu.”