"Velikim številkam, 257 premiernih uprizoritev v lanskem letu, skoraj 2000 ponovitev, ki jih je ustvarilo 13 javnih zavodov in 48 nevladnih organizacij, ki dajejo vtis bogate produkcije nasploh, kaže dodati, da kultura še kako občuti gospodarsko in socialno krizo in da na njenem pasu zmanjkuje varčevalnih lukenj, da bi ga lahko še naprej zategovali," je med drugim povedal minister.
Politika mora po njegovih besedah misliti na svoje posledice in previdno postopati. "Najti moramo spet ta naš jutri in jutri mora biti tu tudi slovensko gledališče. Ne samo zaradi igralk in igralcev in gledaliških ansamblov. Zaradi nas mora biti tu," je dodal. Kultura lahko po njegovem prepričanju ponudi odgovore, kako premagati krizo. "V tem duhu smo napisali tudi nacionalni program za kulturo in tako bomo delovali," je obljubil.
Zbrane sta ob odprtju festivala nagovorila tudi mariborski župan Andrej Fištravec in umetniška direktorica Alja Predan. Po besedah slednje je slovensko gledališče odlično, Borštnikovo srečanje pa priložnost, da se to pokaže tujini. "Moramo se zavedati, da smo dobri. Kar moramo še narediti je, da se znamo malo bolj spromovirati, da se znamo pohvaliti in da nas tega ni sram," je prepričana.
V desetih dneh se bo na devetih prizoriščih zvrstilo deset tekmovalnih predstav, osem predstav v spremljevalnem programu in pet mednarodnih predstav. Dogajanje se bo zaključilo s podelitvijo nagrad 27. oktobra. Po besedah Predanove je letošnji festival kljub finančni stiski "po kakovosti enak, po obsegu pa skoraj enak dosedanjim".
STA, 21. 10. 2013
Na prazniku slovenskega gledališča z opominom, da meje gospodarske krize ne smejo postati tudi meje človeške ustvarjalnosti
:
:
Povezani dogodki
STA,
3. 6. 2011
V Ljubljani začetek festivala Klovnbuf