STA, 18. 5. 2025

Na jubilejnem Borštnikovem srečanju bodo gostovale tri hrvaške predstave

Letošnji 60. festival Borštnikovo srečanje bo gostil tri uprizoritve uglednih hrvaških gledaliških hiš - zagrebškega Hrvaškega narodnega gledališča in puljskega Istrskega narodnega gledališča. Občinstvo bodo 3. in 5. junija nagovorili z intimno monodramo, klasiko ameriške dramatike in sodobnim avtorskim projektom z močnim dokumentarnim nabojem.

Foto: Karlo Čargonja

Gostovanje hrvaških gledališčnikov se bo 3. junija začelo z uprizoritvijo monodrame Jeana Cocteauja Človeški glas v produkciji gledališke hiše iz Pulja. Uprizoritev, ki jo je režiral Jug Đorđević, v osrčje postavlja čustveni razpad ženske, ujete v dialog z glasom bivšega ljubimca po telefonu.

Kot so sporočili iz SNG Maribor, ta klasični nadrealistični tekst v domišljeni interpretaciji Dijane Vidušin postane ekspresivna in sodobna zvočna instalacija - preplet osebne izpovedi, emocionalne intime in gledališke abstrakcije.

Đorđević, ki je znan po sodobnih, pogosto provokativnih režijskih pristopih, je v sodelovanju z dramaturginjo Tijano Grumić, scenografinjo Andrejo Rondović in skladateljico Neveno Glušico ustvaril napeto in vizualno prefinjeno gledališko izkušnjo, ki tematizira iskanje pripadnosti in identitete skozi glas kot orodje izražanja.

Isti večer bodo uprizorili Dolgega dneva potovanje v noč ameriškega nobelovca Eugena O'Neilla. Drama, ki v ospredje postavlja razpad družinske dinamike, je nastala v koprodukciji puljskega gledališča in ljubljanskega Mini teatra.

Režiser Ivica Buljan, znan po svojih izrazito fizičnih, a hkrati precizno psiholoških uprizoritvah, je z odrsko postavitvijo razgalil boleče razpoke družine Tyrone. V napetem večeru se pred gledalci zvrstijo notranji boji likov, zaznamovani z zasvojenostjo, samoprevaro in z občutkom izgubljenih priložnosti.

Marko Mandić, Alma Prica, Rok Juričić in Luka Grbić v prepričljivih interpretacijah vtisnejo življenje O'Neillovim likom, ki jim pisatelj skozi osebno izpoved v besedilu ni prizanesel. K intenzivnosti uprizoritve prispevajo tudi sugestivna scenografija Aleksandra Denića, pretanjeni kostumi Ane Savić Gecan in glasba Mitje Vrhovnika Smrekarja.

Vrhunec gostovanja hrvaških gledališč pa bo 5. junija, ko bo na odru Dvorane Frana Žižka zaživela uprizoritev Sorry, avtorskega projekta režiserja Bobe Jelčića, enega najizvirnejših glasov sodobnega hrvaškega gledališča. V produkciji HNK Zagreb se Jelčić v značilnem slogu posveča subtilnim podrobnostim vsakdana, ki jih s pomočjo improvizacij igralcev preoblikuje v ganljive prizore iz življenja malega mesta.

Uprizoritev se z minimalistično natančnostjo dotika družbenih vprašanj in čustvenih nians ter raziskuje preplet gledališča in življenja v njegovi najbolj preprosti in obenem univerzalni obliki. V igralski zasedbi sodelujejo tako prepoznavni članice in člani ansambla HNK Zagreb, med njimi Jadranka Đokić, Alma Prica, Marko Makovičić in Luka Knez, kot tudi mlajše ustvarjalke in ustvarjalci, ki skupaj z režiserjem ustvarjajo avtentično in neposredno uprizoritveno izkušnjo.

Predstava Sorry je sicer del evropskega projekta Prospero - Razširjeno gledališče, ki povezuje vodilna gledališča iz devetih držav Evropske unije ter medijsko hišo Arte, so še sporočili iz mariborskega gledališča.

FBS, INK Pula, Zagreb, Pula, Hrvaška, SNG Maribor, Ivica Buljan, Mini teater, Bobo Jelčić, Jug Đorđević, HNK Zagreb, Človeški glas

Povezani dogodki