Obe se lotevata resnejših tem in opominjata, da so v preteklosti ljudje imeli težave in jih še vedno imajo tudi na drugem koncu sveta in da je prostor za sočutje in razumevanje širši od tistega, ki ga zajame naš vsakdanji pogled. Druge igre izbranih klasikov pa bodo v različnih žanrih in formatih v bolj sproščenem poletnem ozračju nagovarjale poslušalce z univerzalnimi temami.
Teden se bo začel na Arsu z radijsko igro japonskega avtorja z naslovom Bogaazan! Otrok s križarke Jamato. Avtor Akira Hajasaka je zgodbo o majhni slepi potnici na bojni ladji zasnoval na dejstvih. Križarka Yamato je bila namreč domnevno nepotopljiva, vendar je prav pred osemdesetimi leti, 31. avgusta 1945, med bombnim napadom dočakala svoj konec. Zgodba se začne s spomini starca Ičikave, ki so ga v mladosti kot študenta nabornika napotili na križarko. V zadnjih fazah druge svetovne vojne, v pripravah odločilne bitke za Okinavo, so evakuirali številne otroke s tega otoka na celino. Deklica Maiko pa se je skrivaj vkrcala na Yamato, ker bi se rada vrnila na Okinavo k svoji materi. Posadka na ladji se pripravlja na svoj znameniti juriš, čeprav z zelo malo upanja. Medtem ko ladja tone, utapljajoči se otrok kliče japonsko besedo za mater: okaasan! Ičikava, ki medtem tudi že izgublja zavest, lahko sliši le besedo, ki med navalom vode zveni popačeno in grozljivo: Bogaazan! Igro je režirala Metka Rojc, vlogo mladega Ičikave pa je interpretiral Jernej Šugman.
Četrtkova igra na Arsu bo bolj humorna, edina komedija ameriškega dramatika Eugena O’Neilla z naslovom O, divjina. Objavljena in prvič uprizorjena je bila leta 1933. V srečni ameriški družini s preloma iz devetnajstega v dvajseto stoletje avtor raziskuje kompleksnost družinske dinamike in mladostniško uporništvo. Mladi Richard, idealist v ljubezni in književnosti, se spopada z zakoreninjenim sistemom vrednot v malem mestu. Pri tem avtor pristno povezuje čustveno globino in humor, ki ju poudarja tudi režija Hinka Košaka.
Hudomušnost, igrivost in frivolnost vladajo v kratkih zgodbah še enega klasika, tokrat Francoza Guya de Maupassanta, pomembnega predstavnika realizma in naturalizma. Njegov slog pripovedovanja je poglobljen, saj ga odlikuje natančno poznavanje človeške duševnosti. Bil je mojster kratkih, dramatičnih novel in izjemen stilist. Po dveh izmed njih z naslovoma Nekoč in Pepček je Jože Rode priredil in zaokrožil besedilo za radio. Igra Še ljubimca bi rabili že v naslovu implicira ton dialoga med ženskama, ki na videz površno razpravljata o ljubezenskih odnosih, vendar je med zabavnim pogovorom slišati kar nekaj življenjskih modrosti. Igro je režirala Elza Rituper.
Na Japonskem se dogaja tudi druga, sobotna kratka igra na Arsu, vendar je zgodbo napisala slovenska popotnica, pisateljica, poliglotka in raziskovalka Alma Karlin. Večkrat je poudarila, da je bila Japonska njena najljubša dežela, kajti v njej se je počutila sprejeto, svobodno, začarala jo je njena kultiviranost. Vendar je tudi v oddaljeni deželi opazila socialne krivice in jih nadvse senzibilno opisala v svojih kratkih zgodbah. Stari voznik rikše, ki je ostal sam, za zadnjo vožnjo porabi preostanek svojih moči, saj si je izpolnil zadnjo željo in se ne boji umreti. Almino besedilo Rikša je za radio priredila in režirala Irena Glonar.
Angleški klasik humornih zgodb Jerome Klapka Jerome se v svoji izvirni zgodbi norčuje iz pregovornega hvalisanja ribičev o njihovem ulovu. Radijsko priredbo z naslovom Ribiči med seboj je pripravil Bogdan Gjud, na sporedu bo v soboto na prvem programu. Kratka humorna igra v režiji Igorja Likarja je postavljena v krčmo, v kateri si ribiči pred tujcema vsak po svoje izmišljujejo zgodbo o ulovu iste ribe, ne da bi slišali drug drugega. Končni preizkus pa prav vse postavi na laž.
Tudi v nedeljskem jutranjem terminu na Prvem, namenjenem našim mladim poslušalcem, bo v zvočni pripovedi z glasom igralca in odličnega pripovedovalca Jurija Součka v režiji Marjana Marinca spregovoril literarni klasik, Rudyard Kipling, angleški pisec iz druge polovice devetnajstega in prve polovice dvajsetega stoletja, najbolj znan po Knjigi o džungli. V zgodbi Riki Tiki Tavi ostaja v živalskem svetu, v katerem mali mungo veselo raziskuje hišo svojega prijatelja, na vrtu pa živijo še druge živali, predvsem nevarna zvita kača naočarka. Prav po zaslugi te svetovno znane zgodbe večina misli, da mungi lovijo samo kače. Pa se to le malokdaj zgodi, čeprav je njihovo telo odporno pred kačjim strupom. Sicer pa jedo raznovrsten plen.
Poslušalke in poslušalci lahko predvajane radijske igre slišijo tudi na spletnih straneh Prvega in programa Ars ter na RTV 365. Radijske igre so na spletu na voljo še trideset dni po radijskem predvajanju.
Spored radijskih iger od 21. do 27. julija:
Ponedeljek, 21. julija
Radijska igra ob 22.05 (Ars) – Akira Hajasaka: Bogaazan! Otrok s križarke Jamato
Torek, 22. julija
Radijska igra ob 21.05 (Prvi) – Guy de Maupassant (prir. Jože Rode): Še ljubimca bi rabili
Četrtek, 23. julija
Radijska igra ob 22.05 (Ars) – Eugene O'Neill: O, divjina
Sobota, 26. julija
Kratka radijska igra ob 19.30 (Ars) – Alma Karlin (prir. Irena Glonar): Rikša
Kratka radijska igra ob 22.40 (Prvi) – Jerome Klapka Jerome (prir. Bogdan Gjud): Ribiči med seboj
Nedelja, 27. julija
Radijska igra za otroke ob 8.05 (Prvi) – Rudyard Kipling: Riki Tiki Tavi