"Če smo lani izpostavili domeno ženske, njeno polje delovanja v umetnosti, tokrat reflektiramo in v ospredje postavljamo odnos. S tem odpiramo vpogled v zapleteno naravo srečanja, vzpostavljanje odnosa in pogojev njegove ohranitve ter se dotikamo vprašanj o sobivanju, sodelovanju in povezavi med različnimi domenami," pred dogodkom pravita umetniški vodji obeh festivalskih sklopov Jasmina Založnik in Mojca Kasjak.
Letošnji festival bo postregel s kar osmimi domačimi in tujimi predstavami ter spremljevalnim programom. Sredin uvodni večer bodo obeležili z video performansom in razstavo Enye Belak Gupta v galeriji Media Nox ter gostujočo plesno predstavo Out of any present portugalskega dvojca v sestavi Sofia Dias in Vitor Roriz, ki bo na ogled v Lutkovnem gledališču Maribor.
V predstavi avtorja raziskujeta glasbo, besede, gibe in njihove kompleksne vpetosti v druge relacije skozi sistematične repeticije in njihova naknadna preoblikovanja. Po predstavi bo potekal še strokovni pogovor s producenti.
Organizatorji bodo v četrtek v sodelovanju z nizozemskim De Stilte Theatre in Poletnim lutkovnim pristanom festival nadaljevali z otroško plesno-gledališko predstavo Leteča krava ter predstavitvijo in interaktivnim predavanjem o prihajajoči knjigi avtorja Roka Vevarja - Antologiji sodobne plesne publicistike 1918-1960.
Petkov večer bosta zaznamovali kar dve predstavi, in sicer Kar je preveč, je preveč nizozemskega De Stilte Theatre ter premiera eksperimentalne zvočno-gibalne predstave Primer: Claudel avtorice Aphra Tesla, ki spaja fragmente osebne mitologijo umetnice in Camille Claudel, ene največjih kipark prejšnjega stoletja.
Festivalska sobota bo v znamenju domače produkcije, saj bodo v Mariboru predstavili odrski prevod pesmi mehiškega nobelovca Octavia Paza Pismo dognanja. Predstava nosi naslov Solo za dva glasova, pod katerega so podpisani Magdalena Reiter, Milan Tomašik in Anja Golob.
Še pred tem bodo popoldne popestrili s prav posebnim večmedijskim performansom avtorjev Irene Pivka in Braneta Zormana, nekakšnim zvočnim sprehodom, na katerem se bodo obiskovalci sprehodili po naprej začrtani poti po Mariboru in s pomočjo zvočnih slik vtisnjenih v lokacijo začrtane poti prehajali med fiktivnimi in realnimi dogodki.
Za zaključek festivala bodo v nedeljo pripravili slovensko premiero festivalske koprodukcije z naslovom Nature Poetry, za katero stojijo koreografa Jasmina Križaj in Simon Wherli ter glasbenik Daniel Gisler.
Vse dni festivala bo potekal tudi umetniški laboratorij pod geslom Izmenjava znanj, v sklopu katerega bo avtorica Anja Bornšek ustvarjala festivalski prostor, ki bo gostujoče in lokalne umetnike približal občinstvu - ne le skozi uprizorjena dela, temveč skozi konkretne prijeme njihove umetniške prakse. Umetniški laboratorij bo odprt od četrtka in bo namenjen vsem, ne le tistim, ki sami razvijajo svoje delo in želijo razširiti svoj umetniški pristop.