Danes, 5. maja, ob 18. uri se pričenja sklop srečanj s prejemniki Borštnikovega prstana z gostoma Milado Kalezić in Vladom Novakom. Na tem srečanju, osmem po vrsti, bodo v dvorani Slovenskega gledališkega inštituta (SLOGI) gostili Milado Kalezić, prejemnico prstana leta 2011 in Vlada Novaka, lanskoletnega prejemnika prstana. Naslednji pogovor bo v torek, 12. maja, ob 18. uri in sicer bo gost Janez Hočevar - Rifle, prejemnik prstana leta 2010. Na desetem srečanju 19. maja ob 18. uri pa bosta gosta Silva Čušin, prejemnica prstana leta 2007 in Bine Matoh, prejemnik prstana leta 2004. Vse pogovore bo vodila Ana Perne. Vstop je prost.
Ob mednarodnem muzejskem dnevu se bodo slovenski muzeji in galerije predstavili s svojimi najzanimivejšimi projekti. Vabljeni na projekt Zajtrk v muzeju 13. maja ob 11. uri v Narodnem muzeju Slovenije. Zajtrk v muzeju so skupaj pripravili Muzej za arhitekturo in oblikovanje, Muzej novejše zgodovine Slovenije, Moderna galerija, Narodna galerija, Narodni muzej Slovenije, Prirodoslovni muzej Slovenije, Slovenski gledališki inštitut, Slovenska kinoteka, Slovenski muzej krščanstva in Tehniški muzej Slovenije. Slovenski gledališki inštitut bo postregel s predstavitvijo projekta »E-obiskovalci imajo prost vstop!«. Projekt bo predstavila mag. dramaturgije in kustosinja Tea Rogelj, ki v Slovenskem gledališkem inštitutu skrbi za Ikonoteko. Za razstavo in e-razstavo Alenka Bartl, kostumografka je leta 2012 prejela Bršljanov venec, priznanje Združenja dramskih umetnikov Slovenije.
Ob mednarodnem muzejskem dnevu 18. maja si obiskovalci v Slovenskem gledališkem inštitutu sicer lahko brezplačno ogledajo stalno razstavo Hoja za gledališčem. Od jezuitov do Cankarja, šolske skupine pa udeležijo interaktivnega vodstva Prostori gledališča, ki ga pripravljajo ob 10. uri.
V Tednu družin, od 15. do 22. maja, se SLOGI pridružuje akciji Zveza družin, ki deluje v okviru Zveze prijateljev mladine Slovenije in sodeluje v tradicionalni akciji »Za družine brezplačno«. Družine si bodo tako lahko v tednu družin brezplačno ogledale njihovo stalno razstavo ali pa se udeležile družinske delavnice Matiček in Nežka (sobota, 16. 5. ob 11. uri) in Naše družinsko gledališče (četrtek, 21. 5., ob 16. uri).
V sodelovanjem z Odprtimi hišami Slovenije bo obiskovalce po stalni razstavi Hoja za gledališčem. Od jezuitov do Cankarja v soboto, 16. maja, ob 15. uri popeljala arhitektka in oblikovalka razstave ter koncepta razstavne grafike Sanja Jurca Avci.
V sklopu pogovorov Naježeno in jedrnato v živo se bo Jedrt Jež Furlan na temo gledališča v najširšem pomenu tokrat pogovarjala z Iztokom Kovačem, srečanje bo potekalo 26. maja ob 18. uri. Kot so ob tej priliki zapisali na Inštitutu, si brez Iztoka Kovača si ne morem predstavljati slovenskega sodobnega plesa. Med prvimi ga je razpihnil in razbohotil na mednarodne zemljevide. Ga rudarsko pili, discipliniral, profesionalno produciral. Zahteven, dosleden je prisegal na visoke standarde, gradil kompleksne odrske raziskave, koreografkse poeme in filmske impresije. Plesno filmski tandem Kovač Podgoršek je ples ohranil v podobah, mu dal dokumentarističen pečat in ustvaril novo filmsko zgodbo. Iztok Kovač je plesalec, koreograf, gonilo En-Knapa in sedaj umetniški pogon Centra kulture Španski borci. Je delavec, vztrajen, dosleden, vizionar. Morda z njim ni vedno lahko, toda brez njega nikakor ne bi šlo. Za dobrim ustvarjalcem se vedno dviguje prah, so še zapisali v SLOGI.
V sodelovanju z Društvom za sodobni ples Slovenije (DSPS) se v sklopu Gledišče* nadaljujejo tudi srečanja in pogovori z letošnjimi nagrajenci Ksenije Hribar. Na drugem srečanju, v četrtek, 28. maja s pričetkom ob 18.30 se bo v dvorani (SLOGI) odvil pogovor s prejemnico nagrade za življenjsko delo, Matejo Bučar. Pogovor bo vodil Rok Vevar.
Vabljeni!
SLOGI, 5. 5. 2015
Maja v Slovenskem gledališkem inštitutu
:
:
Slovenski gledališki inštitut je bil ustanovljen 28. februarja 2014 in je pravni naslednik Slovenskega gledališkega muzeja, ustanovljenega 29. novembra 1952. Oddelki muzeja se ukvarjajo z zbiranjem, hrambo, dokumentiranjem, raziskovanjem, strokovno obdelavo in predstavljanjem raznovrstnega gradiva, ki je pomembno za zgodovino slovenskega gledališča in uprizoritvenih umetnosti v širšem smislu.
Povezava: Vse novice v rubriki Dejavnosti gledališkega inštituta
Slovenski gledališki inštitut
Mestni trg 17, 1000 Ljubljana
Elektronski naslov: slogi@slogi.si
Tel: 01 241 58 00 / Faks: 01 241 58 16
Povezani dogodki
SLOGI,
26. 2. 2020
Kako uprizoriti slikanico ali knjigo za mlade?
SLOGI,
10. 11. 2015
Mesečnik Slovenian Theatre News - november
SLOGI/Matic Kocijančič,
4. 11. 2021
Slovenski gledališki letopis 2019/2020