Organizatorji so na nedavni novinarski konferenci napovedali, da bo na tokratnem bienalu nastopilo približno 300 lutkovnih ustvarjalcev iz 14 držav, pričakujejo pa tudi več kot 50 festivalskih selektorjev in vodij gledališč, kar kaže na visoko umeščenost festivala v mednarodnem prostoru.
Izbrali so tako predstave za odrasle kot predstave za otroke in mlade, ki jih je na festivalu tudi največ. Če bodo prve kazale svet tak, kakršen je, bodo druge pokazale svet, kot si ga zamišljamo in želimo, je povedal dramaturg Benjamin Zajc, ki je skupaj direktorjem LGL Urošem Korenčanom in njegovim umetniškim vodjem Maretom Bulcem zasnoval program.
Predstave bodo po njegovih besedah "potovale" od zelo klasične animacije in klasičnih lutkovnih tehnik do popolne dekonstrukcije tega, kaj je lutka danes kot objekt, ki zaživi na odru in nato popelje v gledališče podob.
Za otvoritveno predstavo, ki bo v Cankarjevem domu, so izbrali Hišo za lutke, ki jo je po besedilu Henrika Ibsena Nora ali Hiša lutk zasnovala priznana norveška režiserka Yngvild Aspeli, v njej pa nastopa tudi igralka-animatorka Maja Kunšič. Kot zaključno predstavo bo mogoče videti Oslovsko mašo francoskega vizualnega umetnika Olivierja de Sagazana.
Bienale, ki je poleg evropskih sredstev podprt pri Mestni občini Ljubljana in ministrstvu za kulturo, bo potekal na desetih prizoriščih, tudi v Gledališču Glej in Stari mestni elektrarni. V preteklih dveh dnevih ga je uvedlo predfestivalsko dogajanje, v katerega so v sodelovanju z dvema projektoma Ustvarjalne Evrope v Ljubljano povabili uprizoritve prijateljskih gledališč iz Italije, Španije, Češke, Japonske, Nemčije in Združenega kraljestva.