STA, 18. 9. 2024

Bienalni festival Lutke v 17. izdaji tudi na novih prizoriščih

Ljubljana bo med 25. in 28. septembrom ponovno gostila mednarodni bienalni festival sodobne lutkovne umetnosti Lutke. V 17. izdaji bo nastopilo okrog 300 lutkovnih ustvarjalcev iz 14 držav, pričakujejo pa tudi več kot 50 festivalskih selektorjev in vodij gledališč, kar kaže na njegovo visoko umeščenost v mednarodnem prostoru.
:
:

Foto: Arhiv LGL

Rekordno število selektorjev mednarodnih festivalov, umetniških vodij in direktorjev tujih gledališč, ki bo po napovedih obiskalo letošnji festival, potrjuje, da so se Lutke v zadnjih nekaj letih učvrstile v mednarodnem okolju, je na današnji novinarski konferenci izpostavil Uroš Korenčan, direktor Lutkovnega gledališča Ljubljana (LGL), ki je glavni organizator bienala.

Tudi tokrat so pripravili bogat program, ki sta ga poleg Korenčana zasnovala še programski vodja LGL Mare Bulc in dramaturg Benjamin Zajc. Izbrali so tako predstave za otroke in mlade kot za odrasle. Medtem ko bodo prve pokazale svet, kot si ga zamišljamo in želimo, bodo druge kazale svet takšen, kakršen je, je povedal Zajc.

Predstave bodo po njegovih besedah "potovale" od zelo klasične animacije in klasičnih lutkovnih tehnik do popolne dekonstrukcije tega, kaj je lutka danes kot objekt, ki zaživi na odru in nato popelje v gledališče podob.

Kot je dodal Bulc, je festival ena redkih priložnosti, na kateri je mogoče videti vrhunske svetovne otroške predstave v Ljubljani, ki jih je na Lutkah tudi največ. Temu so dodali še predfestivalsko dogajanje, ki bo potekalo med 22. in 24. septembrom. Vanj so združili delavnice, razstavo, strokovno srečanje z namenom lutkarskega mreženja in predstave partnerskih gledališč.

LGL se namreč v zadnjih letih uspešno prijavlja na evropske razpise, kar prinaša tudi določene obveznosti, zato so tovrstne predstave združili v poseben sklop. V tem delu so v sodelovanju z dvema projektoma Ustvarjalne Evrope v Ljubljano povabili uprizoritve prijateljskih gledališč iz Italije, Španije, Češke, Japonske, Nemčije in Walesa.

Festival, ki je poleg evropskih sredstev podprt pri Mestni občini Ljubljana in ministrstvu za kulturo, bo potekal na več prizoriščih, med drugim v Cankarjevem domu, saj matično gledališče s svojim odrom po Korenčanovih besedah ne more omogočiti večjih predstav. V letošnjem letu bosta sodelovala tudi Gledališče Glej in Stara mestna elektrarna.

V osrednjem delu bo festival ponudil koprodukcijsko predstavo Hiša za lutke po besedilu Henrika Ibsena Nora ali Hiša lutk, ki bo hkrati otvoritvena predstava. Po zasnovi priznane norveške režiserke Yngvild Aspeli jo bodo izvedli v Cankarjevem domu. Maja Kunšič je kot ena od nastopajočih razkrila, da skoraj solo predstava uporablja lutke človeške velikosti in veliko vizualij, ki podpirajo zgodbo in notranja stanja protagonistke.

LGL bo na festivalu med drugim sodelovalo s predstavo Šolski zvezek po romanu Agote Kristof, ki je hkrati režijski debut Mie Skrbinac. Član ustvarjalne ekipe Voranc Boh je pojasnil, da je nastala kot magistrska predstava študija igre z lutko znotraj programa Biteatra, v katerem so določena sredstva namenjena mladim gledališkim ustvarjalcem. Kot zaključno predstavo tokratnega bienala bo mogoče videti Oslovsko mašo francoskega vizualnega umetnika Olivierja de Sagazana.

LGL, Lutke