Glej, čez mejo je cikel, ki temelji na izmenjavi predstav med dvema gledališkima prostoroma. "Za tako vrsto izmenjav smo se odločili po principu, da iščemo gledališča, ki so po filozofiji ali v programskem smislu podobna Gleju. Na ta način širimo naše obzorje, hkrati pa v Slovenijo pripeljemo predstave, ki širijo obzorje slovenskim umetnikom in občinstvu," je pojasnil umetniški vodja gledališča Marko Bulc.
Kot prvo se v sklopu Glej, čez mejo predstavlja gledališče Antic Teatre iz Barcelone. Neodvisni gledališči Glej in Antic Teatre druži to, da se posvečata raziskovanju novih ustvarjalnih pristopov in gledaliških kodov, hkrati pa ponujata priložnost, da se na njunih odrih predstavijo še neuveljavljeni gledališki ustvarjalci. Program je, kot so zapisali v Gleju, "križanec med katalonskim programom medkulturnega sodelovanja cav_a in in Glejevim novim programskim sklopom.
Antic Teater je leta 2003 ustanovila na Hrvaškem rojena Semolinka Tomić. Osem let pozneje se lahko pohvalijo, da so edino neodvisno gledališče v Barceloni, ki ima stalen program. Gostovanje v Sloveniji je za Antic Teatre prva tovrstna izmenjava. V gledališču so ob gostovanju pripravili letake, na katerih so poudarili, da bodo v sklopu izmenjave katalonski in balearski umetniki obiskali slovenske umetnike, kar se zdi ustanoviteljici in direktorici barcelonskega gledališča ključno.
"Gre za izmenjavo razmišljanj. Dopoldanske delavnice smo pripravili ravno zato, da lahko obiskovalci delavnic začutijo bistvo načina delovanja gostujočih umetnikov. Tudi po predstavah se bomo zavzemali zato, da se pogovori razvijejo v živahno diskusijo z občinstvom. Ravno ta povratna informacija je za nas ustvarjalce najpomembnejša, da sami pri sebi osmislimo, zakaj sploh vse to delamo," je pojasnila Tomićeva.
Tri dni zapored si bodo ljubitelji neodvisnega gledališča v Ljubljani lahko ogledali tri zelo aktualne predstave, ki jih podpisujejo katalonski in balearski ustvarjalci. Že včeraj je bila v Gleju na sporedu predstava In zakaj John Cage?, ki je nastala po koreografiji Jorgeja Dutorja in Guillema Mont de Palola. "Pri snovanju predstave sva se veliko ukvarjala z odnosom med jezikom in telesom. Z jezikom sva se poigravala tako, da stavke ponavljava, jih krajšava. Najin pogovor sva skrajšala, dekonstruirala do njegove gole esence, ki je zvok," je pojasnil Mont de Palola.
Danes se bo v Gleju predstavila skupina La Societat Doctor Alonso s predstavo Volumen II, v kateri nastopata DJ in plesalka. Kot je povedal režiser Tomas Aragay, so se v delu osredotočili na odnos med plesalko in glasbenikom, ki pa se skozi predstavo stopnjuje. Sporočilo, ki ga predstava podaja, pa je po njegovih besedah preprosto: "V življenju moremo vselej početi stvari, ki jih imamo radi, kljub temu da nas vsakič, ko to počnemo, ne čaka enaka stopnja zadovoljstva."
Gostovanje barcelonskega Antic Teatre bo v petek zaokrožila predstava z naslovom Opazuj, kako utrujenost porazi misel skupine umetnikov z imenom El Conde de Torrefiel. Španskim umetnikom se bosta na odru pridružila tudi mlada slovenska košarkarja.
Ideja skupine, ki v svoj gledališki izraz tke prvine vizualnih umetnosti in literature je, da vanjo vključijo elemente iz lokalnega okolja. "Predstava je zasnovana na vprašanjih in odgovorih, ki so na začetku enostavni, a se skozi predstavo stopnjujejo do pravih govorov na določeno temo, med tem pa na odru gledamo košarkarski dvoboj," je pojasnila Tanya Beyeler, ki je predstavo režirala skupaj s Pablom Gisbertom.
Ekipa Gleja se bo na gostovanje v Barcelono podala predvidoma konec junija prihodnje leto. Po besedah Bulca pa si v Gleju želijo, da bi v letu 2012 izvedli še tri sklope tovrstnih gostovanj.
STA, 21. 12. 2011
Katalonski in balearski umetniki gostujejo v Gleju
:
:
Povezani dogodki
STA,
26. 9. 2024
Festival Mesto žensk v 30. izdaji na temo sestrstva
STA,
17. 2. 2022
Na novogoriškem odru premiera predstave Bolezen duše
STA,
13. 1. 2011
Betontanc s predstavo "Show Your Face" navdušil newyorško publiko