Alenka Kepic Mohar je opozorila za dolgo zgodovino zbirke Čebelice, ki je prvič ugledala luč sveta leta 1953 s pravljico bratov Grimm Rdeča kapica in podobami Marlenke Stupica, do danes pa je skupno število natisnjenih izvodov knjig zbirke za najmlajše bralce, ki jo je zasnovala legendarna urednica Kristina Brenkova, preseglo šest milijonov. Doslej je izšlo 471 knjižic.
Ob tem je spomnila še na uredniška imena: zbirko je od ustanovitve pa vse do leta 1973 urejala Kristina Brenkova, nato je leta 1974 vajeti prevzel Niko Grafenauer, ki jo je urejal do leta 1995, ko jo je za eno leto prevzela urednica Marjanca Mihelič. Od leta 1997 do leta 2012 je bil njen urednik Andrej Ilc, zdaj pa je skrbnica zbirke urednica Irena Matko Lukan.
Zbrane, med katerimi so bili tudi otroci, nagrajenci natečaja Leti, leti - 70 let, ki je potekal pod okriljem revij Ciciban in Cicido, je nagovorila tudi predsednica republike Nataša Pirc Musar, častna pokroviteljica jubileja, ki je povedala, da je tudi sama odraščala s pravljicami. Po njenih besedah je branje osnova biti človeka in naroda, ki ga opredeljuje jezik.
Spomnila je, da je minuli teden odprla Frankfurtski knjižni sejem, na katerem je bila Slovenija letos častna gostja, in na katerem smo po njenih besedah državo "dostojno in dostojanstveno predstavili". Ob tem je opozorila na tamkajšnjo posebno razstavo ilustracij. Te po njenih besedah poskrbijo, da vsebina nekega besedila "še bolj pride v posameznikovo zavest".
Obenem je poudarila še na pomen poglobljenega branja, ki ga opredeljuje prav tako v Frankfurtu predstavljen Ljubljanski manifest. Po njenih besedah "poglobljeno branje omogoča poglobljeno razmišljanje".
Na prireditvi je pred odprtjem razstave Čebelic v knjižnici Otona Župančiča Andrej Rozman Roza uprizoril lutkovno predstavo Balon velikon, ki je ena od slikaniških zgodb jubilejnih Čebelic.