V času svojega obstoja so člani Gledališča Ane Monro (GAM) pomembno vplivali na razvoj gledališča na Slovenskem. Poleg uličnega gledališča so v slovenski prostor vpeljali tudi gledališko improvizacijo, ki sedaj tako dobro deluje v okviru Improlige in Šile, pa recimo jedko satiro, ki jo je začel razvijati eden od ustanoviteljev Andrej Rozman Roza, pozneje pa so jo mediji poimenovali t.i. monrojevski humor oz. monrojevstvo. Pomembno vlogo so imeli pri vzpostavitvi kulturnega centra KUD France Prešeren v Ljubljani. Prvi so organizirali mednarodne festivale uličnih gledališč, ustanovili so prvo šolo uličnega gledališča v Sloveniji, s svojimi predstavami so se predstavili širom po Evropi in svetu, itn.
Ob ustanoviteljih Rozi in Maretu Kovačiču so bili obrazi Gledališča Ane Monro še: Borut Cajnko, Breda Krumpak, Mojca Dimec, Primož Ekart, Janez Habič Johnny, Drago Milinović, Matjaž Ocvirk, Goro Osojnik, Žiga Saksida, Sebastjan Starič in Gorazd Žilavec.
V njihovi izvedbi so nastale nekatere legendarne predstave, kot so: Rdeči žarek (1984), Inspector Shwake (1985), Cikus Kansky (1987), Krst pri Savici (1988), Sanremo (1990), Rape, Stangle and Call (1992), Pot v Delfe (1993), Pekovska sodba (1994), Diva Divanova (1995), I mirna Bosna (1997), Piknik (1999), Poroka (2000), Zločin za kazen (2000), Čistilke (2001), Urgenca (2002), Izstopitev (2004), Ezl-ek (2005), Zlati osel (2007), Kletka (2009) in še mnoge druge.
Spomine na dela avtorske skupine GAM boste lahko obujali na razstavi na Krakovskem nasipu v Ljubljani, ki se bo slovesno odprla v soboto, 10. novembra ob 19. uri in bo na 21-ih razstavnih panojih na ogled mesec dni. Na otvoritvi razstave bodo prisotni člani GAM, ki se bodo ob razrezu slavnostne torte ritualno poslovili od Ane Monro. Avtorska skupina namreč v tej obliki zaključuje svoje delovanje in Gledališče Ane Monro se bo posvetilo svojim številnim drugim dejavnostim. A kljub temu, da bo pepel Ane Monro zaplaval po Ljubljanici, pa kot se za izmišljeno osebno spodobi, seveda nikoli resnično ne ve, če le ne bo še kdaj korakala po ulicah ...
Praznovanje Ane Monro bo potekalo skupaj z Ano Plamenito, festivalom ognjenih ambientov in luči (od 18. ure dalje na Krakovskem nasipu). Četrta izvedba jesenske ulične akcije bo tokrat na ogled le en večer. Pri pripravi ambientov bo s svojimi instalacijami ponovno sodeloval belgijski umetnik Gust Van der krieken s svojo skupino Toverspel. Pridružili se jim bodo še mlada ustvarjalka in nekdanja mentorica kreativnega tabora Teja Hlačer, Petra Nartnik (producentka Gledališča Ane Monro) ter varovanci Zavoda Janeza Levca iz Ljubljane.
Obiskovalci so tudi to leto vabljeni k soustvarjanju ognjenih ambientov. Lahko bodo sodelovali pri izdelovanju ognjenih glinenih posodic ali pa se preizkusili v gledališču senc. Na voljo bo tudi topel čaj oz. kuhano vino ter seveda brez dvoma dobra družba.
Vabljeni na praznovanje, vabljeni na ulice!
Gledališče Ane Monro, 25. 10. 2012
Gledališče Ane Monro praznuje 30. obletnico delovanja
:
:
Gledališče Ane Monro,
24. 12. 2017
Voščilo Gledališča Ane Monro
Gledališče Ane Monro,
27. 5. 2013
Ana Desetnica svetuje: Pozdravimo se!
Gledališče Ane Monro,
9. 6. 2015
Prihaja Ana Desetnica in je polnoletna