Letošnja izvedba festivala Let's play bo obsegala sedem predstav v enajstih večerih: eno skupno koprodukcijo treh gledališč, uprizoritev gledališča La Contrada, dve predstavi zadruge Bonawentura / Teatro Miela, dve produkciji Slovenskega stalnega gledališča in gostujoča predstava.
Program bo, kot že tradicionalno, odprla večjezična koprodukcija, in sicer Trieste. Verso le vette/Trst. Proti vrhovom. Ta bo ob odprtju festivala, v četrtek, 5. junija, ob 21. uri na vrtu muzeja Sartorio v Trstu, doživela premiero, ponovitvi pa bosta sledili 19. in 26. junija. Predstavo skupaj soustvarjajo Slovensko stalno gledališče, Bonawentura / Teatro Miela in Teatro La Contrada po besedilu, ki ga je režiser Lino Marrazzo napisal z Evo Maver, Anno Krekic in Flaviom Ghiom. V predstavi bodo nastopili Veronica Dariol, Omar Giorgio Makhloufi, Eva Maver, Kiyan Mauri in violončelistka Andrejka Možina.
Glavni junak predstave je moški, nekdanji alpinist in ljubitelj gora, ki obišče razstavo s svojim vnukom ter se tako poda na potovanje skozi prostor in čas. V njem se prebudijo spomini na doživetja iz lastne preteklosti: nekateri so ironični in zabavni, drugi boleči. Duh tržaškega alpinizma ponovno zaživi skozi serijo slik, od katerih je vsaka posvečena znamenitemu gorskemu navdušencu. Eva Maver je o vsebinah predstave povedala: »Gre za odnos človeka do narave in do lastnih, tako telesnih kot duhovnih omejitev v alpinistični praksi. Okvir besedila je naše mesto mnogoterih obrazov. Tržaški alpinizem obravnavamo iz zgodovinskega, osebnega in intimnega zornega kota, z razmišljanji in spomini, ki so zabavni in lahkotni, kot prepevajoči trenutki na pečinah, ali pa melanholični in žalostni po tragični nesreči soplezalca. Med predstavo bo občinstvo lahko opazovalo različne pristope, strasti, želje in izzive alpinistov skozi čas.« Besedilo, ki temelji na biografskih in literarnih virih, dopolnjujejo video in fotografski dokumenti ter glasbeni komentar v živo (violončelo, looper, melodika, glas, mala tolkala, efekti).
Premiera predstave bo ob odprtju celotnega festivala ponudila še dodatno možnost za popolnejše razumevanje vsebin in sicer vodeni ogled razstave Verso le vette. L’alpinismo e Trieste (Proti vrhovom. Alpinizem in Trst), iz katere predstava črpa navdih. 5. junija ob 17.00 bodo kustosa razstave in igralci sprejeli zainteresirane na vodenem ogledu na gradu sv. Justa. Razstava v tematskem in kronološkem poteku prikazuje različne dobe italijanskega, slovenskega in nemško govorečega alpinizma v Trstu, od druge polovice 19. stoletja do osemdesetih let prejšnjega stoletja.
Od 6. do 8. junija bo sledila nova uprizoritev gledališča La Contrada La Felicità (Sreča), delo Erica Assousa z režijo Marcele Serli. Igralca Marzia Postogna in Maurizio Repetto bosta protagonista briljantne in rahločutne komedije. Glavna lika sta Luisa in Alessandro: ne več v rosnih letih, po bežnem srečanju preživita noč skupaj. Zaljubljenca se soočita z dvomi, lažmi in nedolžnimi neresnicami, ki se razkrijejo v cinizmu zrelih let, ko ljubezen postane zapletena. Komičen in prodoren dialog razgalja slabosti vsakega izmed nas, vrvohodcev na poti do sreče.
Predstava Gledališča Miela L’Eneide. Siamo tutti figli di Troia (Eneida. Vsi smo otroci Troje) bo v okviru Let’s Play na sporedu v soboto, 21. junija. Michele Bottini, ob glasbeni spremljavi Roberta Di Bitonta, obnavlja skozi pripoved temeljne odlomke dvanajstih knjig Eneide v predstavi, ki jo režira Massimo Navone. Zgodba ne zahteva kultiviranega literarnega entuziasta, temveč zgolj občinstvo, ki se zna prepustiti očarljivosti epske, junaške, tragične in pogosto tudi komične naracije. Predstava, ki temelji na pripovedništvu ljudskega gledališča, prinaša občinstvu človečnost, lepoto in aktualnost izjemnih pustolovščin, zapisanih v Vergilijevi Eneidi.
Zadruga Bonawentura bo predstavila še dodatno uprizoritev v nedeljo, 22. junija in sicer monodramo Enrico Bertolino - una serata di ordinaria ironia (Večer običajne ironije). Bertolino je pisatelj ter radijski in televizijski voditelj – eden najbolj priljubljenih v Italiji. Njegovo delo je priročnik o tem, kako naj na politično korektnost, nebrzdano avtomatizacijo in digitalizacijo ter izničenje človeških odnosov pogledamo skozi prizmo paradoksa in komedije. Tako se zazremo v izkrivljen svet, s katerim se ne moremo sprijazniti: v svoji monokomediji pa nas Bertolino uči, kako se ga lahko lotimo z edinima možnima protistrupoma: smehom in ironijo. Pri predstavi sodelujeta pianist Tiziano Cannas Aghedu in multiinstrumentalist Roberto Di Bitonto.
V petek, 27. junija bo v ospredju ameriška sodobna dramatika s komedijo Joe DiPietra Prebrisane male laži, ki je že uspešnica Slovenskega stalnega gledališča. Osrednja tema te broadwayske komedije je resnica: smo v odnosih s partnerjem in družinskimi člani res iskreni? Bi morali včasih molčati, da ne bi koga prizadeli? Ali pa je vedno bolje priznati resnico in si olajšati vest, četudi s tem skazimo dolgotrajen odnos? Igro o ljubezni, poroki in skupnem življenju "v dobrem in zlu" je postavila na oder hrvaška režiserka Nenni Delmestre. Igrajo Tina Gunzek, Primož Forte, Nikla Panizon in Franko Korošec. Predstava bo opremljena z italijanskimi nadnapisi.
V soboto, 28. junija bo transverzalna tema povezala med seboj različne gledalce v znamenju zelo priljubljene jedi, ki na poseben način zaznamuje poletne večere. Lahkotno izhodišče pa bo le štartna točka za razpravo o kulinariki in antropologiji od Mediterana do Balkana. Chevap.chef je večjezični tekst, ki so si ga zamislili Sabrina Morena, Martin Lissiach, Eva Maver in Franko Korošec. Slednji je tudi protagonist te uprizoritve Slovenskega stalnega gledališča, pri kateri v videoposnetkih sodeluje veliko število soprotagonistov.
Izvor čevapčičev vzbuja nesoglasja: mnogi narodi so namreč prepričani, da so čevapčiči nacionalna posebnost njihove države. Glavni junak predstave je eden najboljših kuharskih mojstrov na svetu: svoje kuharske spretnosti uporabi za ponovno vzpostavitev složnih meddržavnih odnosov v imenu skupne jedi. V njegovi kuhinji se prepletajo zgodovina, antropologija, geografija in etnografija, kar gledalcem ponuja priložnost, da odkrijejo "okusne" skrivnosti slavnih čevapčičev. Predstava ne potrebuje nadnapisov, saj je že v osnovi večjezična.
Let’s Play bo v nedeljo, 29. junija sklenila gostujoča predstava, ki jo je Slovensko stalno gledališče predlagalo v znamenju sodelovanja med manjšinskimi gledališči, ki vrednotijo jezikovno in kulturno raznolikost dežele Furlanije Julijske krajine. Predstava Rosada! je namreč produkcija Stalnega furlanskega gledališča - Teatri Stabil Furlan, ki je nastala v sodelovanju z agencijo za furlanski jezik ARLeF – Agjenzie Regjonâl pe Lenghe Furlane in s festivalom Mittelfest.
Avtorica besedila in režiserka je Gioia Battista, ki v tej predstavi, skozi zbirko Pesmi za Casarso (Poesie a Casarsa) Piera Paola Pasolinija, preizprašuje vezi med besedo in zahtevo po njenem medgeneracijskem prenosu, prepisovanju in ohranjanju ter razmišlja o meji med zemljo in jezikom, pripadnostjo in odtujenostjo, kmečkim življenjem in književnostjo. Protagonista na odru sta igralec Nicola Ciaffoni in pevka Elsa Martin. Predstava je v italijanskem in furlanskem jeziku.