Kot je še dejal Edward Clug, je balet Mojster in Margareta del repertoarja gledališča Bolšoj in v obdobju petih let od premiere ima gledališče ekskluzivne pravice za predstavo. Do 1. decembra 2026 tako lahko gledališče Bolšoj po lastni presoji Mojstra in Margareto odigra kjerkoli, kadarkoli in kolikokrat želi.
Sam bi kot avtor lahko nasprotoval, če bi v gledališču posegali v vsebino predstave, če bi spremenili kak prizor ali "odstranili kakšno stvar," je še dodal.
Premiera baleta Mojster in Margareta v Clugovi koreografiji v gledališču Bolšoj je bila decembra leta 2021. Premiera je bila zelo odmevna, predstava pa je postala uspešnica.
Glede dejstva, da je sedaj na sporedu gledališča balet Mojster in Margareta namesto Junak našega časa v režiji do sedanjega ruskega režima pod vodstvom Vladimirja Putina kritičnega Kirila Serebrenikova Clug meni, da ne gre za neposreden odgovor na samega Serebrenikova.
Z Mojstrom in Margareto je gledališče sedaj na program uvrstilo nekaj, kar je še sveže na repertoarju, lahko bi dali tudi Spartaka ali Labodje jezero ali karkoli, je še menil Clug in dodal: "Mislim, da gre za interno odločitev, ne kot odgovor na situacijo, ampak, ker so morali nekaj dati."
Sam se sicer v tej situaciji počuti nemočnega, a po drugi strani, pisma, ki jih sam dobiva tudi iz Rusije, kažejo, da predstava v trenutnih razmerah tako plesalcem kot občinstvu prinaša kanček upanja in navdiha. Razmere v Rusiji danes niso enostavne, a umetnost bi morala biti nad vsem, je še povedal Clug, ki se sicer čudi, da je predstava Mojster in Margareta v Rusiji na repertoarju v tem času.
Vsebina knjige Mojster in Margareta avtorja Mihaila Bulgakova je namreč upor avtorja proti Stalinu, upor filozofa proti tiraniji, se pravi Kristusa proti Pilatu, in v današnjem času bi lahko predstavo na subtilen način lahko razumeli bolj kritično do sistema, kot je Junak našega časa, je še povedal umetniški vodja Baleta SNG Maribor.