Kaja Cencelj, SiGledal, 7. 12. 2012

Čas za dobrodelnost – ptujski Trojček za žrtve poplav

Ob novembrskih poplavah, ki so prizadele več slovenskih regij, so številni umetniki pokazali, da v času krize znamo stopiti skupaj. To velja tudi za gledališčnike. V petek, 7. decembra, ob 19.30 vas Mestno gledališče Ptuj (MGP) in Novi Zato. vabita na ogled dobrodelne predstave v Mestnem gledališču Ptuj. V komediji režiserja Sama M. Strelca, ki je poskrbel tudi za prevod in scenografijo, nastopajo Vojko Belšak, Nataša Tič Ralijan in Andrej Murenc. Vsi sodelujoči se v dobro žrtev novembrskih poplav odpovedujejo honorarjem in drugim prihodkom.
:
:


Dobrodelnost na področju uprizoritvenih umetnosti

Če so dobrodelni koncerti tako pogosti, se gledališčniki redkeje odločajo za organizacijo takšnih dogodkov. Gledališke hiše občasno sicer ponudijo brezplačne oglede predstav, denimo na dan kulture in ob obisku Božička ali dedka Mraza, najpogosteje pa »brezplačno posodijo« svoj prostor (še največkrat za koncert), medtem ko uprizoritev predstav in gledaliških/plesnih večerov z namenom zbiranja denarja v dobrodelne namene pri nas ni ravno veliko ali vsaj nimajo tolikšnega odmeva. Nasprotno pa so v tujini takšni dogodki že ustaljena praksa. Vedno dobro obiskanih in odmevnih dobrodelnih gledaliških dogodkov se udeležijo celo člani kraljevske družine, pridružijo se razna podjetja, društva in zveze, ki pogosto finančno podprejo prireditev. Le kdo si ne bi želel imeti svojega logotipa v foyerju med odmorom predstave, pri kateri so na vstopnico obiskovalci nestrpno čakali v dolgih vrstah po več ur?

Tadej Toš v živo in zbranih 28.500 evrov

Smo pa zato pri nas imeli že kar nekaj dobrodelnih standup večerov. Pred kratkim se je angažiral igralec Tadej Toš, ki velja za enega najboljših slovenskih standup komikov. Novembra je v Veliki dvorani SNG Maribor za žrtve poplav pripravil dobrodelno predstavo Tadej Toš v živo. Predstava je bila razprodana (950 vstopnic), štiri vstopnice je kupil tudi predsednik republike Danilo Türk, ki je prireditev obiskal s soprogo. »Če vas lahko popravim – za žrtve poplav sem odigral dve predstavi, v SNG Maribor in v športni dvorani v Markovcih. Skupaj smo prodali 1920 vstopnic in zbrali okoli 28.500 evrov,« pojasnjuje Toš in dodaja, da so se honorarju odpovedali prav vsi sodelujoči. »Poplave in njihove katastrofalne posledice sem spremljal na spletu, potem pa sem v ponedeljek zjutraj na Facebooku objavil, da sem pripravljen v pomoč poplavljenim odigrati predstavo, in odziv je bil izjemen,« razloži član igralskega ansambla SNG Maribor. »Tako smo organizirali predstavo v SNG Maribor,  in ko sem jo odigral, so me klicali še iz Gorišnice, če bi lahko pomagal tudi njim. Pa sem odigral predstavo še za njih. Rad pomagam, če lahko, in veseli me, da so se ljudje odzvali v tako velikem številu



Odprta vrata in posluh ptujskega gledališča

Humanitarnost ni tuja niti ptujskemu gledališču. »V Mestnem gledališču Ptuj znamo prisluhniti težavam in skrbem ljudem iz našega okolja. Tako smo v preteklem letu organizirali dobrodelno prireditev Zavec vs. Hamlet, na kateri sem se v boksarskem ringu pomeril z boksarskim prvakom Dejanom Zavcem,« pove Peter Srpčič, direktor Mestnega gledališča Ptuj. »Prav tako so naša vrata odprta in imamo posluh tako za brezposelne, ki si lahko naše predstave ogledajo brezplačno, kot tudi za socialno ogrožene otroke, ki jih ob organiziranem obisku šol sprejmemo brez plačila vstopnine. Tako vsaj malo pripomoremo k lajšanju tegob tega časa.«

Foto Črtomir Groznik

FOTO ČRTOMIR GROZNIK

Tokrat so se odločili brezplačno ponuditi prostor seksualno-aktualno-politični komediji Trojček v režiji Sama M. Strelca, v kateri igrajo Vojko Belšak, Nataša Tič Ralijan in Andrej Murenc. Predstava je nastala na podlagi Strelčevega projekta PUM – posvojitveno-uprizoritvenega modela, ki producentu omogoča, da brezplačno dobi predstavo. Projekt, spočet v neki skupini, v tem primeru predstava na osnovi dramskega besedila Trojček (Dreier, 2002) nemškega dramatika Jensa Roselta (1968), se ponudi v posvojitev večjemu producentu, na primer repertoarnemu ali komercialnemu gledališču (torej MGP). S tem projekt dobi možnost za daljše in intenzivnejše zorenje pa tudi za soočenje s širšim občinstvom. Producentu oziroma gledališču v razvoj predstave ni treba vlagati, zato pa s posvojitvijo predstave omogoča postprodukcijo kvalitetnih izdelkov, ki se sicer ne bi zgodila. MPG je tako posvojil Trojček, a »pobuda za dobrodelni dogodek je pravzaprav prišla s strani igralcev in ekipe Novega ZATO., mi pa smo se z veseljem odzvali,« dodaja Srpčič. »Še posebej, ker je namen tega dogodka pomoč našemu okolju, ki je bilo ponovno prizadeto v naravni ujmi.« Lepa gesta se je kmalu razširila po mestu in dobili so prve sponzorje. »Veseli smo, da se je za sodelovanje pri zbiranju sredstev odločil tudi Manager klub Ptuj, ki bo na prireditvi doniral tisoč evrov.«

Trojček že navdušuje ptujsko občinstvo

Produkcija Trojčka je potekala v okviru modusa PUM, s prvo predstavitvijo 25. novembra 2012. Zgodba o ljubezenskem trikotniku in zapletu, ki v najbolj nemogočem trenutku sooči protagoniste, je sodobna tragikomedija bulvarskega tipa s klasičnim ljubezenskim trikotnikom, ki elegantno žonglira s presenetljivimi zapleti, ironijo in grenko-sladkimi občutki v intimnem prostoru spalnice, kjer se na skrivaj počnejo prepovedane stvari. Kaj se zgodi, ko on ujame svojo ženo z svojim najboljšim prijateljem? Kdo se igra s kom in zakaj?
Roselt, ki ga pri nas doslej še nismo imeli priložnost spoznati, je prav z dramskim besedilom Trojček doživel svoj preboj. Strelec pravi, da je dramo izbral »preprosto zato, ker je to tekst, s katerim sem imel veselje pri branju, pri prevajanju, pri uprizarjanju … In mislim, da bo imela veselje tudi publika pri gledanju.« Za uprizoritev je navdušil tudi izbrani igralski ansambel, ki je takoj sprejel povabilo za sodelovanje v okviru projekta PUM. »Natašo poznam s faksa, skupaj sva delala mojo diplomsko uprizoritev Življenje plejbojev. Vojka poznam iz Zatoja, Murenc pa je novo odkritje. Sami super ljudje so to,« se spominja začetkov ustvarjanja uprizoritve. »Predstava je čisto nova. Nimamo še dogovorjenih terminov, nismo je še dali na trg. Na Ptuju smo imeli le prvo brezplačno predstavitev, ki je bila kot odprta generalka, da vidimo, kakšen bo odziv publike,« pove igralka Nataša Tič Ralijan.

FOTO SAMO M. STRELEC

»Predstavili smo jo tudi morebitnim kupcem, in ker je bilo povpraševanje veliko, sedežev pa premalo za vse, smo sklenili, da bi bilo dobro čim prej ponuditi še reprizo. S Ptuja, tega lepega kraja, sta doma tudi Vojko in Samo, tu imamo publiko, ki že ve za predstavo in jo želi videti.«

Skrajni čas za 100-odstotno solidarnost

Do odločitve za dobrodelnost je prišlo povsem spontano, saj kot pravi Strelec, »je bila odpoved honorarju in igranje za žrtve novembrskih poplav ideja igralcev tik pred premiero.« To potrjuje tudi Tič Ralijanova. »Tudi jaz sem pristala, a pod pogojem, da je dobrodelna za vse.« Ali je lahko dobrodelnost le delna, se je kdo loteva, ker v njej vidi promocijo oziroma se tovrstnim dogodkom nekateri pridružijo le zaradi zaslužka? Tič Ralijanova je previdna: »Večkrat sem že videla na pol dobrodelnost, ko si nekateri vseeno kaj odvzamejo. Vest mi ne pusti, da bi podpirala take človeške hijene. Prav vesela sem, da je se je ptujsko gledališče ponudilo. Mi bomo tako imeli še eno vajo pred publiko in nam vsaj dvorane ne bomo treba plačati, Ptujčani pa bodo vsekakor videli dobro predstavo in gledališče bo imelo lepo energijo. In kar je glavno, zbran denar naj pride v roke tistim, ki ga resnično potrebujejo, in naj bo tako v najvišje dobro.« Plemenito in nesebično dejanje za lepšo prihodnost. » A bojim se,« pristavi igralka, »da bi lahko vsak dan dobrodelno delali in še ne bi rešili težav ljudi, ki se v stiskah znajdejo vse pogosteje.«
Da živimo v časih, ki niso lahki, je jasno tudi moškemu delu igralskega ansambla. Andrej Murenc verjame, da je »skrajni čas, da začnemo misliti drug na drugega. Če bi vsak naredil vsaj malo, bi skupaj lahko naredil zelo veliko. Utrgati si eno urico in jo porabiti za dober namen, ne glede na višino izkupička, pa mislim, da ni velika žrtev.«

FOTO DAMJAN ŠVARC

Da se je odločitev za dobrodelno predstavo ponujala kar sama od sebe, meni tudi Belšak. »Predstava je nastajala v današnjem turbulentnem času, ko se družba prebuja in kliče po resnici in solidarnosti. Trojček je v produkcijskem smislu neodvisna predstava, ki je nastala izključno na podlagi volje in lastnega vložka časa, denarja režiserja in igralcev. Naše sodelovanje bazira na skupnem interesu, volji in veri v gledališče, ki je v produkcijskem smislu neodvisno, prilagodljivo in gledalcu prijazno. Zato smo popolnoma svobodni pri odločanju, kako in komu se predstava prodaja.« In tako so se namesto za prodajo, odločili za darilo. »Zdelo se nam je, da je to naša priložnost, ko lahko sami s svojim delom prispevamo svoj kamenček v mozaiku pomoči potrebnim, ki so jih prizadele poplave. Tak način pomoči lahko postane tudi stalnica,« izpostavi igralec.

DAMJAN ŠVARC / FOTO ARHIV SLG CELJE

»Pogled sodelovanja pri tokratni predstavi je usmerjen v prihodnost, kjer je še toliko neodgovorjenih vprašanj o gledališču, ki se spreminja in nas čaka v prihodnosti. Glede na to, da gre za mikro organizacijo in za svobodo ustvarjalnega duha, nas prihodnost nastajanja takšnih in podobnih predstav ne skrbi. So najbrž le logičen odgovor na sedanji čas – Uzdaj se u'se i u svoje kljuse!«, zaključi Belšak s staro modrostjo, kako zelo pomembno je danes ohraniti zaupanje vase in v svoje projekte.

Izkupiček dvestote ponovitve komedije Art v pomoč žrtvam poplav


V sklopu Borštnikovega srečanja so se gledališčniki pogovarjali o nujnosti solidarnosti med slovenskimi kulturniki. Zato bo v torek, 18. decembra, v Mali drami jubilejna, dvestota ponovitev komedije Art svetovno znane francoske dramatičarke Yasmine Reza v režiji Žarka Petana, ki je premiero doživela marca 1998. Posvečena bo dobrodelnosti in spodbujanju pomembnosti sporočila o medsebojni pomoči, še posebej v času vse bolj neprijaznih življenjskih razmer. »Kot osrednje slovensko gledališče želimo spodbujati vzajemno družbeno solidarnost in krepiti združevalne vrednote,« je povedal Peter Sotošek Štular, v. d. ravnatelja SNG Drama Ljubljana. Tako bo izkupiček od prodaje vstopnic slavnostne dvestote ponovitve Arta Drama v celoti namenila Zvezi prijateljev mladine Slovenije za pomoč otrokom in družinam s poplavljenih območij. Predstava o prijateljstvu in umetnosti, ki jo odlikuje dovršena igra Bojana Emeršiča, Jerneja Šugmana in Aleša Valiča, je po skoraj petnajstih letih uprizarjanja najstarejša predstava na repertoarju SNG Drama Ljubljana. 

MGP

Povezani dogodki

Kaja Cencelj, SiGledal, 2. 12. 2010
Ko enostavno moraš verjeti
Kaja Cencelj, SiGledal, 12. 12. 2010
Založba Zavoda Emanat za razvoj in obstoj umetnosti plesa