APT, 20. 11. 2011

Bertolt Brecht: Dajevec. Nejevec in Ukrep

Anton Podbevšek Teater, Bertolt Brecht OD-LOČITEV V MUKDENU, režija Matjaž Berger, premiera 20. november 2011.
:
:
Fotografija z vaje
Fotografija z vaje
Fotografija z vaje

Brechtovi učni komadi v »brechtologiji« (in političnem gledališču dvajsetega stoletja) pomenijo subverzivni in modernistični obračun Mojstra z vprašanjem, kako se subjekt subjektivizira skozi vprašanja, ki jih prinaša pojem (ne)soglasja, ki v »plotu« treh kratkih zgodb (Ukrep, Nejevec, Dajevec) nastopijo kot gestus na koncu vsake. Gre torej za univerzalno vprašanje-, ko smo prej ali slej postavljeni pred neko nemogočo izbiro, izsiljeno izbiro, dobesedno v paradoks izsiljene izbire, v kateri napačna izbira zgubi samo možnost izbire…Ali s Slavojem Žižkom:«ni izbire same izbire, v paktu med subjektom in občestvom pridemo zmerom do točke, ko mu občestvo reče »imaš svobodo izbire, a s pogojem, da pravilno izbereš…««.

Gre za vprašanja, ki so jim v dobrih starih časih eksistencializma rekli »angažirana«-, danes, v enaindvajsetem stoletju, pa so pred nami kot čisti gestus etike, kot gestus singularnega…Kako se sami izgubimo ali poiščemo v paradoksu izsiljene izbire  vsakdanjega življenja, v polju etike in v polju estetike… 

Pred nami so tri kratke parabole, tri kratke lekcije, ki jih »preči« osebna izpoved slovenskega odvetnika, ki opiše, kako so v Kosovski Mitrovici, ob koncu osemdesetih, slovenski odvetniki branili starotrške rudarje v montiranem političnem procesu … Prva zgodba (Ukrep) je historizirana verzija tistega, kar prinašata v »univerzalni« obliki obe drugi: Nejevec in Dajevec.

Trije učni komadi (Ukrep, Nejevec, Dajevec) žanrsko artikulirajo, da gre za pouk -, a pouk samih nastopajočih, ki v predstavi izmenjujejo vloge, »rotirajo«. Hkrati pa pomen besede »Ukrep« zelo spominja na geslo dneva, ki ga živimo vsak dan. Enako Ne in Da, ki ga moramo izrekati - tako rekoč - vsak dan, v bolj ali manj nezavedni ali reflektirani obliki. Generalizirano geslo iz predstave, Od-ločitev v Mukdenu, meri na dve pomembni Brechtovi predpostavki v predstavi, ki sta vezani na njegov sloviti »potujitveni učinek«: Ukrep se dogaja na Kitajskem, celo v Mukdenu, kjer Brecht univerzalno zgodbo (Evrope) »pokitajči«, preobleče v (domnevno) azijsko, da bi jo bolje videli. Beseda »od-ločitev« pa pomeni, da (ne)soglasje prinaša (od)ločitev…

APT, Bertolt Brecht, Matjaž Berger

Povezani dogodki