V čast 20-letnici njegovega delovanja bo danes v dvorani Slovenskega narodnega gledališča Maribor svečani gala baletni koncert, s katerim se po besedah direktorja SNG Maribor Danila Roškerja želijo pokloniti in zahvaliti temu "velikemu človeku", ki je plesal na številnih priznanih baletnih odrih po svetu, a se vedno vračal v Maribor. Da ga je mariborsko občinstvo vzelo za svojega, med drugim priča podatek, da je dogodek razprodan.
Bogov sam se veseli, da bo lahko tako "veličastno" zaznamoval pomembno obdobje svojega življenja in dela, o katerem pa je kljub številnim odličnim kritikam redkobeseden. "Še vedno raje plešem kot govorim," je dejal sramežljivo pred mikrofoni na včerajšnji novinarski konferenci. "Želja je, da bi po 20 letih še nekaj izjemnega podaril publiki. Navsezadnje plešemo za publiko," je povedal.
Veseli ga, da so se vabilu k sodelovanju na petkovem koncertu odzvala številna priznana imena, ki jih ima po vrsti sodelovanj ne le za sodelavce ampak v prvi vrsti za prijatelje. Na koncertu, imenovanem Plesni polet Antona Bogova, bodo tako poleg slavljenca med drugim nastopili Anastazija in Denis Matvienko iz Mariinskega baleta, Maria Eichwald in Aleksandar Zajcev iz Stuttgartskega baleta, Maria Jakovleva in Denis Čerevičko iz Dunajskega baleta, Ana Sophia Scheller iz New York City Balleta, Nicolaj Gorodiskij iz Barcelonskega baleta ter ljubljenci mariborskega občinstva Tetiana Svetlična, Catarina de Meneses in Yuya Omaki.
Po besedah vodje Baleta SNG Maribor Edwarda Cluga bodo predstavili dragulje iz bogate zakladnice klasičnih baletov kot tudi koreografije sodobnih koreografov. Simfoničnemu orkestru SNG Maribor bo dirigiral Aleksej Baklan iz Ukrajine.
Anton Bogov se je rodil v Omsku v Rusiji, baletno šolanje pa zaključil v Almatiju v Kazahstanu. Po baletnem tekmovanju leta 1993 v Moskvi se je zaposlil v Mednarodnem baletnem gledališču Ochi v Nagoji na Japonskem, kjer je še danes stalni gost. Naslednje leto se je priključil baletnemu ansamblu SNG Maribor, leta 1996 je postal solist in dve leti pozneje tudi slovenski državljan.
Kot prvi solist in prvak mariborskega Baleta ves čas nastopa tudi z drugimi ansambli, je stalni gost mednarodnih baletnih festivalov, kjer je med leti 1995 in 2004 prejel več nagrad za izvrstno tehniko, najboljše partnerstvo in celostni umetniški vtis. Leta 2007 je prejel tudi nagrado Prešernovega sklada.
Čeprav je klasično izšolan baletni plesalec, velikokrat nastopa tudi v sodobnejših koreografskih stvaritvah. Med njegovimi zadnjimi plesnimi kreacijami so naslovna vloga iz baleta Romeo in Julija Sergeja Prokofjeva (v koreografiji Valentine Turcu), vloga Don Joseja iz baleta Carmen Rodiona Ščedrina (prav tako v koreografiji Turcu), vloga Colina iz komičnega baleta Navihanka, blestel pa je tudi kot zapeljivec Vikont Valmont iz neobaročnega baleta Nevarna razmerja ter Princ Siegfried v Labodjem jezeru.
V Mariboru ga je držalo mesto samo. "Zaljubil sem se. Zaljubil sem se v Maribor in Slovenijo in to je eden od razlogov, zakaj sem ostal tukaj. Moje poslanstvo je plesati pred publiko in tukaj je zelo dobra. Imam jo zelo rad," je povedal.
Ko se ozre nazaj na zadnjih 20 let, je ponosen, ne želi pa izpostavljati nobene posamezne vloge. "Ne pustim si, da bi mi kakšna vloga ostala bolj pri srcu, ker bi se potem mogoče manj posvetil drugim. Ne delam izjem, oder je oder, publika je publika, ne delam razlik," je povedal.
Tudi s prihodnostjo se ne obremenjuje preveč. "Po 35 letih treninga telo že malo trpi. Klasika zahteva mladostno telo, zato se morda počasi pomikam v neklasične vode, celo pedagoške," je povedal. Leta 2012 je v Mariboru ustanovil Baletno akademijo Antona Bogova, s katero želi približati baletno umetnost otrokom že v predšolskem in šolskem obdobju in jih motivirati za šolanje klasičnega baleta.
STA, 4. 9. 2015
Anton Bogov: Z 20-letnico se ne poslavljam, le proslavljam
:
: