STA, 15. 2. 2022

V tekmovalnem programu Borštnikovega srečanja več predstav kot ponavadi

Tekmovalni program 57. Festivala Borštnikovo srečanje bo obsegal višje število gledaliških predstav kot ponavadi. Zaradi daljšega obravnavanega obdobja je selektorica Nika Leskovšek izbrala 16 predstav, ki se bodo na začetku poletja pomerile za festivalske nagrade.
:
:

Festival bo potekal med 30. majem in 12. junijem, torej že drugo leto zapored ne več v jesenskem času. Umetniški direktor festivala Aleš Novak je na današnji novinarski konferenci v Mariboru pojasnil, da priprave ne glede na razmere potekajo nemoteno.

"Letošnja festivalska izvedba je pripravljena v polnem obsegu, z vsemi programskimi sklopi, vključno s tekmovalnim programom in tradicionalno podelitvijo festivalskih nagrad. Gostili bomo številne tuje in slovenske producente in Maribor bo ponovno epicenter slovenskega gledališkega dogajanja," poudarja.

Na oblikovanje programa sta vplivala še vedno epidemija in z njo povezane prekinitve in prilagoditve gledališke produkcije ter premik festivalskega termina na zgodnejši čas v letu. Novi termin narekuje novo obdobje izbora, odslej bo to koledarsko leto, zato je za letošnji festival potekala selekcija leto in pol in posledično bo obseg uprizoritev v letošnjem tekmovalnem programu večji od običajnega.

Medtem ko je bilo prejšnja leta v tekmovalnem programu največ 12 predstav, jih bo letos 16. Od tega bosta dve predstavi v spletni obliki, saj ju je v takšni obliki spremljala tudi selektorica.

V obdobju od 1. julija 2020 do 31. decembra lani si je ogledala 210 gledaliških dogodkov. "Predstave, ki sem jih izbrala v tekmovalni program, pričajo o moči slovenskega gledališča in nujnosti obstoja sodobne gledališke produkcije v tem kritičnem civilizacijskem in družbeno-političnem trenutku. Zanje si želim, da jih vidi čim več ljudi. Gledališče v tem primeru namreč ni le zrcalo, ki kritično motri našo družbeno realnost in prepreke, pred katerimi smo se znašli kot družba, posamezniki in v prvi vrsti človeška bitja, pač pa učinkuje kot sredstvo, ki nam omogoča razumeti in procesirati nastalo stanje krize. V tem smislu učinkuje skoraj terapevtsko na obeh straneh rampe, pri gledalcih in ustvarjalcih, ter dviguje moralo, s tem ko ustvarja nove načine, kako vzdrževati visok nivo dialoga in kulture v družbi," je navedla v utemeljitvi.

Na splošno so po njenih ugotovitvah v porastu bolj komorne oblike uprizoritev, precej je bilo monodram, solističnih izvedb in avtobiografskih performansov. Vedno več je koprodukcij, še posebej mednarodnih.

Selektorica je še poudarila, da sezona kot celota izstopa po kakovosti igralskih stvaritev. "Zaradi dolgotrajnih prekinitev se je namreč čas študija (vlog) podaljšal, s tem pa naselitev v vlogo in čas za celostno izgradnjo detajlov, ki jih je užitek spremljati. To bi vsekakor veljalo obdržati tudi v prihodnje. Posebej me veseli veliko število vidnejših in kompleksnejših ženskih vlog," je izpostavila.

Zaradi obsežnejšega tekmovalnega programa je nekoliko manj obsežen spremljevalni program, sicer pa struktura festivala ostaja podobna kot prejšnja leta. "Pričenjamo z Mladim gledališčem in razvojem novih občinstev, nadaljujemo z mednarodno konferenco o gledališkem vključevanju ranljivih skupin ter s študentskimi aktivnostmi," je pojasnil Novak.

Slavnostno odprtje festivala, ki bo spet trajal 14 dni, bo pospremila predstava svetovno uveljavljenega koreografa Akrama Khana Outwitting the Devil, nato pa sledijo tekmovalni, spremljevalni in strokovni program. "Pričakujemo, da v času festivala ne bo posebnih omejitvenih ukrepov. Želimo si, da bodo producenti lahko izvedli načrtovani program, ob tem pa polne gledališke dvorane in navdušeno občinstvo," je še dejal umetniški direktor festivala.

FBS