Mlade leve bom letos otvorili s predstavo Radio Muezzin Stefana Kaegija in skupine Rimini Protokoll. Stefan Kaegi prihaja k nam že tretjič, pred leti je navdušil z predstavo Cargo Sofia - Ljubljana, v kateri smo skozi oči dveh bolgarskih šoferjev odkrivali ne samo njuno življenje in zgodbo o krutosti prevozniških filial, temveč tudi očem običajno skrite kotičke predmestja Ljubljane. Mnogi niso pozabili predstave Mnemopark, poetične zgodbe o zbiralcih miniaturnih vlakcev in o spremembam poljedelstva in naravne krajine. Stefan Kaegi je dokumentarno raziskovalni režiser, ki z malimi resničnimi zgodbami razkriva uničujoče pasti globalizma. Tokrat se je posvetil življenju muezinov, egipčanskih pevcev molitve, katerih pesem sodobni svet počasi nadomešča z zvočniki in celo z radiem. Skozi individualne zgodbe mojstrov molitve nam pred očmi izginja tudi dolgoletna tradicija. Kaegi je eden najbolj progresivnih režiserjev našega časa, letos je prejel tudi prestižno nagrado Evropske kulturne fundacije Routes Award.
Radio Muezzin
Drugi veliki zvezdi festivala sta britanska vizualna umetnika Dan Harvey in Heather Ackroyd, ki se bosta na Mladih levi predstavila s travnato fotografsko instalacijo On The Field. Heather in Dan, prav tako dobitnika številnih mednarodnih nagrad, sta razstavljala že po vsem svetu, veliko sta se ukvarjala s problemom pretiranega segrevanja ozračja, raziskovala sta celo na Severnem tečaju. V svojem umetniškem ustvarjanju se gibljeta med fotografijo, arhitekturo, kiparstvom in ekologijo. Hkrati z njuno pa na letošnjih Mladih levih odpiramo tudi razstavo poznane slovenske avtorice Tanje Lažetić z naslovom Migracije. V razstavi Migracije Tanja Lažetić zastavlja vprašanje, od kod prihajajo sadeži, ki jih brezskrbno vsak dan nakupujemo. Kdo so njihove sence?
Z obema razstavama pa v Bunkerju nadaljujemo s serijo projektov, ki zastavljajo pomembna okoljska vprašanja in nadaljujejo delo mednarodne mreže IMAGINE 2020, v okviru katere se ukvarjamo prav možnostjo povezave med umetnostjo in okoljskimi spremembami, ki jih lahko občutimo v svetu.
Ameriški igralec Zachary Oberzan je dobro poznan predvsem po vlogah v predstavah znamenite skupine Natural Theatre of Oklahoma, igral pa je tudi v projektih Richarda Formana in kolektiva Wooster group. Predstava Your brother. remember?, ki bo na Mladih levih 22. avgusta, je avtobiografska zgodba o otroštvu, prepojenem s filmom Kickboxer, karatejskim opusom Jean-Claude Van Damma. Pretresljiva in hkrati zabavna zgodba, ki skače iz preteklosti v sedanjost, je posvetilo bratu, zaradi katerega se je Zachary začel ukvarjati z igro.
V Arabski noči (Nuit Arabe) Rolanda Schimmelphenninga belgijski igralec Dirk Opstaele v spremljavi pianistke Iris De Blaere v duhovitem in virtuoznem recitalu preigrava osebe dramatične zgodbe, ki se dogaja v nekem nemškem predmestju, običajnim ljudem, v vlažni poletni noči, nekje med poželenjem in naključjem. Predstavo Arabska noč v izvedbi Dirka Opstaelea so letos belgijski gledališki kritiki nominirali za predstavo leta.
Azijske sodobne umetnosti smo na Mladih levih pričeli predstavljati že lansko leto z mlado japonsko skupino FaiFai in predstavo My Name is I Love You, letos pa smo na festival Mladi levi povabili tri predstave iz azijskega prostora in tudi kuratorja in umetnika Tang Fu Kuena, ki nam bo skozi predavanje skušal orisati kontekst sodobnih azijskih umetnosti. Prva azijska predstava na letošnjem festivalu bo japonska uspešnica Hot pepper, Air conditioner and the Farewell speech skupine Chelfitsh v režiji Toshiki Okada, ki je letos obredla že skoraj vse pomembne evropske festivale. Toshiki Okada je del nove generacije mladih japonskih režiserjev, ki se ukvarjajo s sodobno, predvsem japonsko družbo. Toshiki predstave snuje skozi svojstveno metodologijo poskusa in napake, v prelivajočem se polju gledališča in plesnih elementov. Drugi dve predstavi pa sta delo tajskega plesalca in koreografa Picheta Klunchuna, ki smo ga pred leti že videli na Mladih levih v uspešnem duetu z Jerômom Belom. Pichet Klunchun pogumno odpira meje sodobnega plesa v Aziji, kjer je vse gestualno močno kodirano. V predstavi Nijinsky siam se Pichet ukvarja z legendo ruskega baleta Vaslavom Nijinskim, ki je pred sto leti plesal siamski ples v pariški Operi. Zgodovinsko srečanje s tajskim plesom je bilo del gibanja imenovanega orientalizem in Pichet v predstavi Nijinsky Siam rekonstruira in interpretira koreografijo znamenitega sola.
Nijinsky Siam
V predstavi I am a demon pa se ukvarja z načinom, kako tradicionalni tajski ples khon predstaviti sodobnemu občinstvu. V njej razgrajuje hudičev in dominantni karakter yak, ki predstavljaa enega izmed štirih prvinskih likov tradicionalnega plesa khon. Predstava je posvečena umrlemu mojstru plesa khon, Khru Chaiyot Khummanee-ju, in odnosu med mojstrom in učencem.
I am a demon / foto Chakorn Amornset
Norveška skupina De Utvalgte je na Mladih levih pred leti že gostovala, tokrat pa se vrača s predstavo Skuggar, sence. Skuggar je enigmatična in lirična predstava, v kateri avtor izzove gledalce k premisleku o najpomembnejših vprašanjih življenja – kdo smo in kako puščamo sledi v življenjih drugih ljudi.
Skkugar / foto Boya Bøckman
Kot vsako leto, tudi na letošnjem festivalu vabimo k poslušanju dobre glasbe. Na Mlade leve smo povabili slovenski Kar češ brass band, ki išče inspiracijo za svoje sveže glasbeno ustvarjanje v pouličnem jazzu New Orleansa, ki ga dopolnjujejo z iskricami poznanih melodij iz jugoslovanskega prostora.
The Art of Laughter pa je solo za sladokusce. To je predstava oziroma predavanje belgijskega režiserja in igralca Josa Houbena, ki je bil soustanovitelj izjemnega angleškega gledališča Complicite, s katerim je gostoval po vsem svetu, med ostalimi pa je veliko sodeloval tudi s Petrom Brookom. The Art of Laughter je igralska bravuroza, ki se ukvarja predvsem s tem, kaj je tisto, čemur se smejimo oziroma kako se igralec znajde pred zahtevo, da nekoga nasmeji.
Francoski umetnik sodobnega cirkusa in trampolina Mathurin Bolze je otvoril Mlade leve pred dvema letoma z lirično akrobatsko predstavo Les Fenêtres. Tokrat se v Ljubljano vrača s plesnim kolegom Hedi Thabetom, s katerim sta ustvarila s predstavo Ali, ki jemlje dih… Dve telesi na meji možnega, ki se prepletata in postajata eno. Ali je slavospev moči, prijateljstvu, gracilnosti in predvsem življenju.
Na meji mogočega, skozi ostri preizkus zmožnosti svojega telesa pa se v predstavi Invalid prebija tudi Primož Bezjak, ki je skupaj z režiserjem Bojanom Jablanovcem ustvaril pretresljivo solo predstavo. Brez zdrobljenih kolen in komolcev, brez poškodb v tem sistemu ni mogoče niti uspeti, niti obstati…
Who, what, where, when, why and how je performativno delo britanskega umetnika Roda Dickinsona, ki raziskuje zgodovinsko obliko in vlogo predsedniškega govora. V obliki tiskovne konference dva igralca simultano preigravata politični diskurz in novinarsko obveščanje ter s tem natančno sprožata socialne mehanizme, ki mnogokrat predhajajo in usmerjajo človeško vedenje.
Sanja Mitrović je na Nizozemskem živeča avtorica, se v predstavi Will you ever be happy again pogumno ukvarja z vprašanjem povojnih generacij. Oba igralca, srbski in nemški, se avtobiografsko soočata z istim vprašanjem: kako začeti znova? Z glasbenim performansom Beatlegist avtorjev Grege Strniša in Iztoka Lovrića bomo v reinterpretiranju večno aktualnih Beatlesov in poslušanju novih besedil, ki se jih ne bi branil niti Ježek, zaključili letošnje Mlade leve.
Festival Mladi levi pa se vedo bolj odpira tudi meddisciplinarnim in participatornim projektom, ki zaobjemajo razmislek o umetnosti v povezavi z družbenimi in ekološkimi temami. Na letošnjem festivalu bomo s projektom Vrt mimo grede odpirali nekatera zanimiva aktualna vprašanja. Sodobni posameznik se v današnjem času sooča z novo kompleksnostjo in išče drugačne, sveže načine, ki bi lajšali in oplemenitili njegov obstoj. Vrt mimo grede je pravzaprav nadaljevanje Bunkerjevih predhodnih projektov, v katerih ustvarjamo nove prostore, ki ljudem omogočajo aktivno sodelovanje v širšem družbenem in kulturnem prostoru. Za osišče smo si tokrat izbrali urbano vrtičkarstvo, kjer se stikajo in razgaljajo različne aktualne teme sodobnega urbanega človeka. Skozi vrtičke govorimo o pomenu prostora, še posebej zelenih in družabnih površin, o ekologiji, avtentičnosti, ki jo izpodriva vsesplošna komercializacija življenja, solidarnosti in omejitvah samozadostnosti.
Z umetniškimi intervencijami in inštalacijami bomo v času festivala vstopili v prostor četrti Tabor in podali namige za izboljšanje kvalitetne rabe javnih in zasebnih zelenih površin. V iskanju zelenega bo interaktivna razstava, ki jo bo pripravila skupina študentk Šole uporabnih umetnosti Famul Stuart skupaj s svojim mentorjem arhitektom Aleksandrom S. Ostanom. Raziskava je rezultat večplastnega prostorskega branja območja taborske četrti (četrti Tabor). Pripravili so zanimivo dokumentacijo o prisotnosti in pomanjkanju zelenega tkiva na javnih in zasebnih prostorih našega kvarta, za nekatere lokacije pa si zamislili nekaj manjših predlogov. Odpiranje pogledov bo posebna inštalacija, kjer nam bodo po Taboru postavljeni okvirji v vidno polje približali ozelenele razpoke mesta, ki že obstajajo in hkrati opozorili na tiste kotičke, ki bi zeleni lahko šele postali... Divje seme spregovori bo še ena malo drugačna inštalacija, ki jo v okviru Vrta mimo grede odpiramo v javnem prostoru. Bogastvo tega, kar nas ves čas obdaja, vedno prezremo. Rastline, ki rastejo ob pločnikih, v stenskih razpokah, za ograjami, v uličnih zanemarjenih koritih… vse, kar raste divje, neurejeno okoli nas v mestu, bomo poiskali in označili z njihovimi botaničnimi in domačimi imeni, morebitnimi užitnimi in zdravilnimi učinki ter drugimi lastnostmi.
Kipar Boštjan Kavčič, ki se na nam je že lani pridružil z vrtno inštalacijo na enem od parkirišč Prostorož_ulice, bo na podlagi primerjave posajenega topinamburja v Ljubljani in Kamniku podal analizo toksinov in prehranske vrednosti v mestu gojene hrane, napovedujemo pa tudi nadaljevanje akcije Pazi!lonček kolektiva krajinskih arhitektk Pazi!Park in transformiranja degradiranega območja v soseski začasno uporaben vrt, ki se ga je lotila umetniška skupina Kud Obrat. Na ustvarjalnici animiranega filma in videa, ki bo potekala v okviru Kinobalona, programa za otroke in mlade v Kinodvoru, se bodo otroci poigrali z idejo vrta in vrtičkarstva.
Novinarska konferenca bo 12.8.2010 ob 11h v Stari mestni elektrarni – Elektro Ljubljana! Na njej vam bomo predstavili avtorje predstav ter tudi obe Bunkerjevi premieri, ki sledita festivalu Mladi levi takoj v začetku septembra:
- 4. september 2010 napovedujemo premiero nove predstave Male Kline z naslovom Bliss
- 14. september napovedujemo premiero predstave Sami norci skupine Betontanc Ltd.!