Navdih za projekt je nenavadna in bogata zgodovina samostana/vojašnice/prebivališča/gledališča, v katerem domuje Lutkovno gledališče Maribor, in njegova povezava z mestom ter mestno zgodovino. Pripoved ne sledi faktografski in stvarni zgodovini, temveč gre za umetniško preoblikovano pripoved, ki temelji na izbranih odlomkih romanov, pesmi in zgodovinskem besedilu. Tako se poigrava z dejstvi, jih perpetuira, nadgrajuje, orisuje atmosfere, strahove, spomine … Stavbni kompleks s svojo bogato zgodbo nosi možnosti za izjemne zvočne podobe, za oživitev točk v hiši, ki sicer niso prvenstveno namenjene gledalcem. Pot vodi gledalce/poslušalce skozi stavbo v ritmu pripovedi, ki iz različnih naprav spregovori z zvočnimi in svetlobnimi podobami osebno in intimno.
Uprizoritev je uvrščena v katalog kakovostnih predstav za otroke in mladino spletne platforme Zlata paličica.
***
Avtorici zasnove: Barbara Jamšek in Katarina Klančnik Kocutar
Igralka na zvočnem posnetku: Barbara Jamšek
Mentor: Tomaž Gubenšek
Avtor glasbe in zvočne podobe: Marko Jakopanec
Avtorja likovne podobe: Darka Erdelji in Lucijan Jošt
Oblikovalec svetlobe: Miljenko Knezoci
Avtor videa: Boris Kolar
Asistent pri prostorski postavitvi: Urban Saletinger
Za pomoč se zahvaljujejo: Dr. Valentini Bevc Varl, Urošu Doklu, Tini Kren Mihajlović, Sabini Hvastija, Mojci Bernjak in Branku Casermanu.
Zvočna prostorska postavitev je nastala kot magistrska produkcija Barbare Jamšek na Akademiji za gledališče, radio, film in televizijo Univerze v Ljubljani.
V zvočni prostorski postavitvi so uporabljeni:
- odlomki besedil iz romanov Severni sij Draga Jančarja in Marpurgi dr. Zlate Vokač,
- pesem Maribor z mosta Janka Glazerja,
- odlomek iz monografije Minoritska cerkev in jugozapadni Maribor v 18. stoletju, Kronika slovenskih mest, Letn. 1, št. 3, 1934, str. 208-2010 Franca K. Kosa,
- ter navedek iz intervjuja z Zorkom Simčičem.
Priporočena starost: 14+