Predstava Zakaj nastane zmešnjava? temelji na pogovorih britanskega sociologa, antropologa, semiologa, biologa, filozofa in kibernetika Gregoryja Batesona (1904–1980) z njegovo hčerko Mary Catherine. Metaloge – kot je Bateson imenoval te pogovore – je napisal, da bi svojim študentom približal temeljna vprašanja o razumu, mišljenju, jeziku in komunikaciji. Metalog po Batesonu je pogovor, katerega struktura je tesno povezana z njegovo vsebino: če zabredeš v jezikovno in miselno zmešnjavo, kadar se pogovarjaš o besedi »zmešnjava«, potem je pogovor »metalog«.
Režiser Carlos Manuel je za predstavo izbral pet od skupaj sedmih metalogov: Zakaj nastane zmešnjava? (Why do things get in a muddle?) je metalog o entropiji; Zakaj Francozi mahajo z rokami? (Why do French wave their arms about? ) je metalog o pomenu telesne govorice; O igri in resnosti (On games and neing serious) je metalog o povezavi med igro in učenjem: Koliko veš? (How much do you know?) je metalog o konceptu mrežnega mišljenja (networked thinking); Zakaj imajo stvari obrise? (Why do things have outlines?) je metalog o konceptu kritične distance. Bateson je metaloge izdal leta 1972 v knjigi esejev Steps to an ecology of mind (Koraki do ekologije duha/razuma), ki je bila leta 2000 ponatisnjena s predgovorom njegove hčerke, pisateljice in antropologinje Mary Catherine Bateson.
»Parkaue – drugo največje gledališče za otroke in mlade v Nemčiji – ne razmišlja le, KAJ povedati svojemu občinstvu, ampak tudi in predvsem, KAKO. To je gledališče, ki samo sebe razume kot eksperimentalni prostor za produkcije, ki uporabljajo nove nenavadne metode pripovedovanja zgodb in predstav v gledališču za mlade. Zakaj nastanejo zmešnjave? si drzne znanstvena vprašanja in odkritja razviti v gledališko izkušnjo /…/ Režiser Carlos Manuel in scenograf Fred Pommerehn metaloge prevedeta v igro, v žive slike in vizualizirata sporazumevanje likov, ne da bi le preprosto ilustrirala izmenjavo. V Zakaj nastanejo zmešnjave? vse skupaj nastane ena velika zmešnjava. Način govorjenja. Stvari na odru. Še oder sam. /…/ Igra stimulira in trenira dojemanje, je šola mišljenja. Zahteva in želi odgovornega gledalca, ki ga hkrati izziva in uči. Če je dobro premišljeno, služi temu, da ustvari odgovornega državljana.« (Gabi dan Droste)
Theater an der Parkaue (Nemčija)
Sezona
:
:
Režija: Carlos Manuel
Dramaturgija: Sascha Willenbacher
Scenografija: Fred Pommerehn
Kostumografija: Constanze Zimmermann
Nastopajo: Franziska Fischer, Helmut Geffke, Katrin Heinrich