O Ivanu Cankarju med šolarji, pa tudi med tistimi, ki ne gulijo več šolskih klopi, kroži cela kopica stvari, ki niso nujno resnične:
– Ivan Cankar je tisti, ki ni maral kave. Delno drži. Kavo je pil, je pa res, da jo je odklonil takrat, ko mu jo je prinesla mama.
– Ivan Cankar je zatajil mater, ker je bila preveč revno oblečena. Ne drži. Ni je zatajil on, ampak njegov brat. Ampak ker ni hotel njene kave, smo se v kolektivnem spominu odločili, da jo je zatajil Ivan.
– Ivan Cankar piše samo zatežen safr, zaradi katerega dobivamo nezadostne ocene pri slovenščini. Medtem ko se je drugi del trditve mogoče res kdaj zgodil, prvi del še zdaleč ne drži. Ivan Cankar je namreč pisatelj z mojstrskim slogom, ki je bil že za časa svojega življenja prava zvezda. Ko je živel na Rožniku, so ga vsak dan obiskovali oboževalci. Dijaki so ga prosili za avtograme, nadobudni pisatelji so mu nosili rokopise, da bi jim povedal svoje mnenje, dekleta pa so hrepeneče medlela za njim. In kaj takega se najbrž ne bi zgodilo, če bi izpod njegovega peresa prihajal samo zatežen safr, kajne?
Zato predstava Moj lajf brska po Cankarjevem ustvarjanju in v pripovedih o njegovih mladostnih letih išče navdih za zgodbo o njegovem odraščanju. Bogato tkane pripovedi služijo kot osnova zgodbe o – kot se je glasil delovni naslov stripa Boštjana Gorenca - Pižame in Tanje Komadina, po katerem je nastala predstava – trpljenju mladega Ivana. Njegovo otroštvo res ni bilo lahko, a predstava Moj lajf nanj pogleda skozi zabavno prizmo, ki ohranja pisateljeva izvirna razmišljanja in jih posuje z začimbami parodije. Tako se na odru prepletata resna snov, ki nam da misliti, in kratkočasen humor, ki pomaga, da si boste zapomnili tudi resne poudarke.
(Boštjan Gorenc - Pižama)
Uprizoritev je nastala v Cankarjevem letu po stripu Moj lajf avtorja besedila Boštjana Gorenca in ilustratorke Tanje Komadina iz niza del z naslovom Cankar v stripu. Navdih sta iskala v štirih zgodbah iz Cankarjevega dela Moje življenje: Šolske izkušnje, Pehar suhih hrušk, Ministrantske norčije in Dateljni – odhod v Ljubljano ter jih prekvasila s sodobnimi odmevi. Ivan Cankar, njegovo življenje in dela ostajajo neizčrpen vir za razmisleke in umetniške odzive.