Opera v štirih dejanjih.
Eno najbolj priljubljenih oper celotnega opernega repertoarja je navdihnil roman Prizori iz življenja boemov Henryja Murgerja, v libreto pa sta ga prepesnila Giuseppe Giacosa in Luigi Illica.
Veliko glasbeno delo, ki pri občinstvu velja za romantično in polno čustev, izpostavlja predvsem krutost in revščino umetniškega življenja. Pred nami se odigrava zgodba o življenju pariških boemov, polnem upov in sanj, radosti in razočaranj.
Za mnoge operne poznavalce je La Bohème najboljše Puccinijevo delo, v njem se njegov neverjetni talent za ustvarjanje melodije prepričljivo prepleta z impresionističnimi glasbenimi in dramatičnimi postopki ter z nezgrešljivim smislom za podrobnosti. Giacomo Puccini si je z operami, kot so Manon Lescaut, La Bohème, Madama Butterfly, Turandot in Triptih (enodejanke Plašč, Sestra Angelika ter sijajna komična opera Gianni Schicchi), že zelo zgodaj v svoji karieri pridobil sloves prvega italijanskega opernega skladatelja in Verdijevega naslednika.
Opera La Bohème je krstno izvedbo doživela 1. februarja 1896 v gledališču Teatro Regio v Torinu, dirigent je bil mladi Arturo Toscanini. Uspeh je bil vse prej kot sijajen. Občinstvo je delo sicer dobro sprejelo, a kritikom se je zdelo ceneno in preveč sentimentalno. Danes je stalnica na repertoarju vseh opernih gledališč. V Ljubljani je bila opera prvič izvedena že leta 1898 v Nemškem gledališču, prva uprizoritev s slovenskimi ustvarjalci pa je bila leta 1903.
Na odru bo tokrat v koprodukcijski predstavi z Opéra Grand Avignon in v režiji Frédérica Roelsa doživela že sedemnajsto režijsko različico.
Tatjana Ažman