Kadar se ob srečanju z drugim počutimo čudno, se pokaže nekaj, kar je onkraj sporazumov, konvencij, pričakovanj in osebnih nasprotij. To, kar izrečemo in česar ne izrečemo, sodi v grajenje podobe nas samih za druge. Tako nastajajo pričakovanja, ki nas poganjajo v dialektiki iluzij, fikcije in realnosti. Maske, ki nam enako lahko služijo ali nas tlačijo, so postavljene pod vprašaj.
V takem trenutku se odločamo, ali jih obdržimo ali opustimo. Mar v tem opuščanju doživljamo nekaj, kar je blizu stanju zavesti in svobode? V svetu formalnega jezika nas deklaracije poskušajo obraniti pred strahom, le malo pa povejo o kraju in času med ‘mano in tabo‘, o tvari, ki nas tvori, in o njeni inteligenci onkraj racionalnosti. Na podlagi raziskovanja človekovih pravic poskuša Člen 19 razmišljati o izrekljivem in neizrekljivem.
Predstava Člen 19 bo premierno izvedena junija 2017 v Lizboni.
Urândia Aragão je portugalska intermedijska umetnica. V svojem raziskovanju sooča različne oblike beleženja, kot so risanje, pisanje, fotografija in video, z delom, ki temelji na telesu; preiskuje performativnost v smislu iskanja novih razmerij in kolektivnih izkušenj. Trenutno raziskuje človekove in nečlovekove pravice, magično mišljenje in človeško ekologijo.
Momar K. Ndiaye je senegalski koreograf in plesalec, ustvarjalno tesno povezan s svojo domovino, razmerami v njej in v celotni Afriki. Njegovo delo je politično angažirano, ukvarja se z vojno, siromaštvom, boleznimi … in neposredno nagovarja publiko. Sodeluje s številnimi mednarodno uveljavljenimi koreografi, se udeležuje plesnih izobraževanj in delavnic. Doslej je ustvaril 6 koreografij, trenutno pa razvija sedmo – trio Taxu (Move On), koprodukcijo med dakarsko Pamoja, švicarsko Cadanses in Francoskim inštitutom v Parizu.