Ekipa zavoda Bunker skrbi, da je v Stari mestni elektrarni - Elektro Ljubljana vselej živahno. Po Mladih levih so minuli teden v prostorih stare elektrarne premierno uprizorili predstavi Namišljena resnica Tine Dobaj Eder ter Workman Maje Milenović. Do konca leta pripravljajo še devet premier, med katerimi bo tudi koprodukcija kolektiva Beton Ltd., katere jedro so Primož Bezjak, Branko Jordan in Katarina Stegnar, z naslovom Vse, kar smo izgubili, medtem ko smo živeli.
Po besedah producentke Maje Vižin predstava izhaja iz absurda, kot ga opredeljuje trenuten kontekst časa, avtorji pa sebi in drugim v njej postavljajo eksistencialna vprašanja, ki se pojavljajo v obdobjih rojstva, odraščanja in namišljene prihodnosti. Novomeška premiera predstave bo 25. septembra v Anton Podbevšek Teatru, ljubljanska pa bo sledila 17. novembra.
Med premierami na sporedu je vodja programa Stare elektrarne Mojca Jug omenila tudi novi produkciji Vie Negative ter predstavo Barbare Pie Jenič in Senzorium teatra. Dodala je, da bodo na sporedu še ponovitve predstav iz minule sezone, mednarodni program pa bodo v Staro elektrarno prinesli festivali, kot sta Mesto žensk in CoFestival. V sklopu Mesta žensk bo premiero doživela nova predstava Maje Delak.
Projekt Iskre bo v jesenskem delu vključeval tri premiere mlajših slovenskih ustvarjalcev - Jana Rozmana, Alena Prosiča in Enyje Belak. V prihodnjem letu bodo gostili zavoda Federacija in Emanat, produkcijo Srednje vzgojiteljske šole in gimnazije Ljubljana ter Delavsko punkersko univerzo. Ohranjajo sklop debat, vezanih na posamezne predstave ali dogodke, obeta pa se tudi nova predstava skupine Betontanc v režiji Matjaža Pograjca.
Že 12. festival Drugajanje, ki ga v Bunkerju pripravljajo z Drugo gimnazijo Maribor, bo letos potekal med 26. in 28. novembrom. Cilj festivala je po besedah izvršne producentke festivala Katarine Slukan nagovoriti mlade s kakovostnimi sodobno gledališkimi produkcijami. Med drugimi bodo na festivalu na ogled tri predstave Vie Negative, nastale v sklopu Via Negativa Lab v Stari elektrarni, ki jih podpisujejo Zala Ana Štiglic, Rok Kravanja in Vito Weis.
Pomembna dejavnost Bunkerja pa je tudi mreženje, tako na lokalni kot na mednarodni ravni. Na lokalni ravni se je le to izkazalo kot uspešno pri oživitvi kulturne četrti Tabor ter Muzejske ploščadi, plodovit pa je bil tudi projekt Onkraj gradbišča.
Na mednarodni ravni so pri Bunkerju člani številnih mrež, izjemno ponosni pa so na nov petletni projekt Create To Connect, katerega nosilci so. Projekt je podprt s strani evropskega programa Kultura in združuje deset evropskih organizacij. Po besedah Vižintinove je usmerjen k oblikovanju močnih in dolgotrajnih vezi med umetniki, kulturniki, znanstveniki in občinstvom, zavezan pa je iskanju novih produkcijskih modelov, s katerimi bi pristopili k vzgajanju občinstva.
Producent pri Bunkerju Samo Selimović je omenil še drugi novi mednarodni projekt, imenovan 3C4Incubators. Pri njem sodeluje devet organizacij z območja Mediterana ter organizacija s Švedske. Vsebinsko je vezan na vprašanje, koliko lahko kulturni sektor prispeva k prostorskemu razvoju. Zavod Bunker je sicer na tem področju že nekaj izkušenj nabral s projektom Sostenuto.
STA, 17. 9. 2013
Zavod Bunker s polno paro v novo sezono
:
:
STA,
2. 1. 2015
V Mariboru so se spomnili režiserja Frana Žižka
STA,
17. 2. 2021
Na AGRFT v vednost prejeli prijavo Mie Skrbinac