SiGledal, 12. 11. 2024

Zaključek projekta My Elections, My EU!

Prejšnji mesec se je v Evropskem parlamentu v Bruslju zaključil projekt My Elections, My EU!, katerega namen je bila spodbuda mladih k aktivnemu državljanstvu in političnemu izražanju skozi umetnost.
:
:
Foto: Arhiv KUD Transformator
Foto: Arhiv KUD Transformator

Projekt se je začel aprila s srečanjem na italijanskem otoku Lampedusa, kjer so mladi raziskovali vprašanja migracij na točki, ki velja za eno največjih žarišč begunske krize v Evropi. Tam so se srečali z lokalnimi strokovnjaki, predstavniki nevladnih organizacij, ki delujejo na področju reševanja beguncev, priče reševanj in prostovoljci.„ Na Lampedusi smo bili priča nenehnim prihodom in odhodom – tako migrantov kot domačinov. Številni morajo zapustiti svoje domove zaradi študija ali dela, medtem ko ženske, tako kot migrantke, zapuščajo otok, da bi rodile svoje otroke, saj na otoku, razen manjše ambulante, ni bolnišnice ali porodnišnice.

V tej skupni izkušnji se večina prebivalcev otoka primerja z migranti, saj se počutijo zapuščene in prezrte s strani sveta, nevidne in brez glasu,“ je povedala lokalna prebivalka Caterina J. Famularo. Osebne zgodbe prič so mladi vključili v prvi osnutek performansa, ki je na ganljiv način prepletel zgodbe migrantov in njihova stališča glede evropske migracijske politike.

Naslednje srečanje je bilo maja ob jezeru Zicksee v Avstriji, ki je zaradi podnebnih sprememb izpostavljeno nevarnosti presušitve. Tu so mladi raziskovali posledice podnebne krize v sodelovanju z okoljskimi strokovnjaki in organizacijami, kot je Greenpeace. Pod mentorstvom umetniških vodij so razvijali performanse, ki tematizirajo uničenje ekosistemov in vpliv globalnega segrevanja na lokalne skupnosti. Eden od rezultatov tega dela je bil performans, ki je bil javnosti predstavljen 24. 5. 2024 na Karlsplatz Resselpark na Dunaju.

Zaključni dogodek projekta se je odvil 18. oktobra v Evropskem parlamentu v Bruslju, kjer so mladi pred evropskimi poslanci izvedli performans, s katerim so izrazili svoje zahteve za odločnejše politične ukrepe na področju migracij in podnebnih sprememb ter večje vključevanje mladih v oblikovanje evropske politike. Performans je združeval različne umetniške tehnike – od poezije in gledališča do zvočnih instalacij. V izjemno doživljajski zvočni instalaciji so poslanci in ostali udeleženi z zaprtimi očmi prisluhnili besedam v pismu ribiča Vita Fiorina, ki je leta 2013 rešil na desetine ljudi, ki so s čolnom bežali v Evropo. Performans je z interaktivnimi trenutki s poslanci subtilno združil humor in kritiko, kar je omogočilo sproščen in odprt pristop k razumevanju sporočilnosti.

Poslanka Markéta Gregorová je pohvalila inovativnost in moč mladinskega performansa ter nastop označila kot presunljivo kritiko obstoječih pristopov k migracijam in podnebnim vprašanjem, obenem pa poudarila pomen prizadevanj mladih za bolj pravično in trajnostno prihodnost.

S projektom My Elections, My EU! smo sodelujoče organizacije mlade spodbudile k aktivnemu državljanstvu in političnemu izražanju skozi umetnost.

Projekt je potekal pod okriljem avstrijske organizacije Südwind in z podporo Evropske unije v sklopu Erasmus+ programa. Partnerja projekta iz Slovenije sta Društvo Humanitas in Kulturno umetniško društvo Transformator. Izražena stališča in mnenja pripadajo izključno avtorjem ter ne odražajo nujno stališč Evropske unije ali OeAD-GmbH. Evropska unija in OeAD-GmbH za vsebino ne prevzemata odgovornosti.

KUD Transformator, My Elecetions My EU, Društvo Humanitas

SiGledal, 30. 7. 2022
Poletna uganka: Iščemo ime nagrade
Anja Bunderla, SiGledal, 23. 12. 2013
»Pičiti v srž problema« ali Marinka Poštrak