Koliko dramskih besedil morate napisati, prevesti, zrežirati, zlektorirati, skoreografirati, analizirati itd., da lahko preživite? Koliko, da lahko obdržite status samozaposlene_ga v kulturi?
Zmorete pri tem temu ohraniti kvaliteto ali ste se prisiljeni zateči k ponavljanju prežvečenih stereotipov in praznih besed, gest, mizanscena, celo k plagiatorstvu? Hiperprodukcija, ki služi le papirnatim količnikom in točkam, je vseprisotna, čeprav jo nekateri delodajalci_ke in razdeljevalci_ke javnega denarja vztrajno zanikajo.
Morda najbolj opazna je v znanstvenoraziskovalni sferi, kjer jo opisuje aforizem "publish or perish", mdr. tudi naslov računalniškega programa, ki vam pomaga pri napihovanju svojih dosežkov, filmske komične grozljivke oz. grozljive komedije (2023) in zabavne družabne igre, pri kateri z objavljanjem koristnih nesmislov in sabotiranjem kolegov nabirate citate.
Kako pogubni moto "objavljati ali izginiti" doživljajo resnični raziskovalci_ke in inovatorji_ke, kako se spopadejo s hiperprodukcijo in kako lovijo ravnotežje med patentiranjem in publiciranjem, bo spregovorila Špela Stres, doktorica fizike, magistra prava, patentna odvetnica in diplomirana režiserka, ki je (bila) mdr. vodja Centra za inovacije na Institut Jožef Stefan, članica številnih mednarodnih skupin, direktorica Javne agencije za znanstvenoraziskovalno in inovacijsko dejavnost (ARIS) in avtorica petih uprizorjenih dramskih besedil.