Ob raziskovanju širše vloge umetnosti avtorica razkriva nevidne, pogosto spregledane plasti baletnega sveta, so zapisali pri velenjski galeriji. Skozi tri projekte se je po navedbah galerije mogoče sprehajati po tanki meji med odrom in zaodrjem, javnim in osebnim, iluzijo popolnosti ter resničnostjo nenehnega dela in discipline.
S prvim projektom z naslovom Točka. Brez povratka Nešković Peršin predstavlja prelomni trenutek, ko se umetnik ne more več vrniti v prejšnje stanje. Plesalka je takrat ujeta med plašči preteklosti ter preteklimi in prihodnjimi vlogami. Projekt Skrito odpira vrata v zaodrje baleta, kjer vsakdanje drobne geste in treningi razkrivajo resnično naravo umetniškega poklica. Trenutek pred tem pa osvetli napetost pred nastopom, ko se v enem trenutku zgoščajo vse izkušnje, neuspehi in zmage.
Razstava ni le vpogled v balet, temveč v širše vprašanje umetnosti in tisto, kar ostane, ko ugasnejo odrske luči in telo ni več orodje popolnosti, temveč nosilec zgodbe. Kustos razstave je Matic Veler, za oblikovanje razstave pa je poskrbel Atej Tutta.
Nešković Peršin deluje kot koreografinja, avtorica in performerka na področju sodobnih scenskih umetnosti. Študirala je balet na šoli Roselle Hightower v Franciji in bila zaposlena kot solistka v SNG Opera in balet Ljubljana, kjer je bila tudi koreografinja in med letoma 2014 in 2019 umetniška vodja baleta.
Sodelovala je v gledaliških in plesnih predstavah pomembnih sodobnih domačih in tujih režiserjev ter koreografov. Leta 2019 je prejela Župančičevo nagrado za izjemne stvaritve na področju umetnosti in kulture.
Razstava v Galeriji Velenje bo na ogled do 12. aprila. Odprtju razstave 14. marca ob 18. uri sledi še performans Nešković Peršin v izvedbi Mateje Železnik, 26. marca pa tudi pogovor z Nešković Peršin.