Miha Golob je tudi dejal, da je ministrstvo za kulturo letos prvič finančno podprlo Dneve komedije, celjska občina pa je svoj delež iz 20.000 evrov povečala na 40.000 evrov. Ocenil je, da si z zadostno finančno podporo lahko zagotovijo zunanjega selektorja tekmovalnega programa in neodvisen izbor predstav.
Letošnja selektorica festivala Tereza Gregorič je dejala, da 33. Dnevi komedije prinašajo pregled slovenske gledališke produkcije v letu 2024. Poudarila je, da je pri izbiri letošnjih predstav potrebovala veliko razmisleka, vendar ji je bilo delo v užitek.
Meni tudi, da je komedija eden od najtežjih žanrov. "Če se ljudje ne smejijo komediji, potem je to slaba komedija," pravi Gregorič.
Tekmovalni program festivala obsega osem predstav, izmed katerih so tri z neodvisne scene, in sicer Pegule, Kralj ulice in Tatovi podob, štiri predstave Mnogo hrupa za nič, Hrup za odrom, Kakor vam drago in 3JA! so iz institucionalnih gledališč, uprizoritev V iskanju izgubljenega jezika pa je koprodukcijska komedija.
Pri izboru tekmovalnih predstav je Gregorič v ospredje postavila tri kriterije, prvi pa je bil kriterij sodobnosti. Zanjo je ustvarjanje, ki se ozira na sedanje družbenopolitične razmere, vse prej kot le estetska izbira, je nujnost.
Komedija, ki se ne odziva na aktualno dogajanje, postane ne le zaprašena in prazna, temveč pogosto tudi popolnoma neprimerna za današnji čas, je dejala Gregorič.
Preostala dva kriterija izbire sta bila večja inovativnost v gledališkokomedijskem izrazu ter višja raven režijske, izvedbene in dramaturške učinkovitosti.
Po besedah Gregorič jih je med osmimi izbranimi uprizoritvami pet nastalo na podlagi slovenskih dramskih novitet, kar priča o plodnosti slovenskega gledališkega ustvarjanja, ki prinaša nove in sveže poglede na komedijo.
Festival se bo pričel s predstavo Pegule avtorja Iztoka Mlakarja v produkciji Avditorija Portorož. Sledila bo predstava Michaela Frayna Hrup za odrom, ki jo bo uprizorila Drama Ljubljana. SLG Celje se bo predstavilo s komedijo Matije Solca 3JA!, SNG Nova Gorica pa s predstavo Gorana Vojnovića V iskanju izgubljenega jezika.
Plesni forum Celje prihaja s komedijo Kralj ulice v izvedbi Kluba Kulturno Glasbeni Brlog Maribor in Kulturno umetniškega društva Borza. Mestno gledališče ljubljansko bo uprizorilo komedijo Williama Shakespeare Kakor vam drago, The Feminalz se bo predstavilo s predstavo Tatovi podob, ki jo bo izvedel Emanat, zadnja tekmovalna predstava pa bo prav tako Shakespearova Mnogo hrupa za nič v izvedbi SNG Nova Gorica.
V žiriji 33. Dnevov komedije so letos dramaturginja Tajda Lipicer, vsestranski umetnik Nebojša Pop-Tasić in igralka Miranda Trnjanin. Podelili bodo nagrade za žlahtno predstavo, žlahtnega režiserja, žlahtno komedijantko in komedijanta. Tudi gledalci bodo tako kot vsako leto izbrali komedijantko ali komedijanta večera ter glasovali za najboljšo komedijo festivala.
Poleg tekmovalnih predstav se bo v spremljevalnem programu zvrstilo veliko dogodkov, namenjenih tako ljubiteljski kot strokovni javnosti, s čimer festival smiselno bogati svoje dejavnosti in dogajanje ne le na regionalni, temveč tudi na nacionalni ravni. Kot je povedala vodja spremljevalnega programa Mojca Redjko, so v okviru spremljevalnega programa pripravili predstave, okrogle mize, delavnice, koncerta in prostorsko postavitev.
V sodelovanju s celjsko občino kot pokroviteljico festivala ima SLG Celje odprt javni anonimni natečaj za izvirno slovensko komedijo z nagrado žlahtno komedijsko pero 2026. Avtorji morajo svoje komedije poslati do 30. septembra letos.