STA, 26. 8. 2023

V Mariboru se začenja 17. Platforma sodobnega plesa

S plesno-gledališko predstavo LLouise po motivih življenja in dela francosko-ameriške umetnice Louise Bourgeois se danes v mariborskem lutkovnem gledališču začenja 17. festival Platforma sodobnega plesa. Do četrtka se bo zvrstilo 16 dogodkov, ob osrednjem festivalskem programu v lutkovnem gledališču še v Minoritski cerkvi in v GT 22.
:
:

Foto: Arhiv festival Platforma sodobnega plesa

V žanrsko razgibanem programu se bodo predstavili uveljavljeni plesni ustvarjalci iz Slovenije in tujine. Ker je tema letošnjega festivala "narava kot umetniški vir", se bo nekaj predstav zgodilo tudi na prostem, in sicer v Mestnem parku in na mariborskih trgih.

Kot je pred začetkom festivala povedala njegova umetniška in programska vodja Mojca Kasjak, si ustvarjalci programa in gostujoči umetniki letos zastavljajo vprašanja, kako v urbanem kontekstu vzpostaviti stik z naravo, naravnim in s svojo avtentičnostjo ter kako vzpostaviti umetniško delo izven običajnih sodobno-plesnih konceptov.

"S pomočjo subtilnega pristopa in performativnosti, ki zmeraj išče nove formate, osveščamo o pomenu narave kot tudi o spektru ekoloških tem in našega odnosa do narave," je poudarila vodja festivala.

Obiskovalci bodo na Židovskem, Vojašniškem in Slomškom trgu v času dogodka lahko vsak dan spremljali plesne intervencije na prostem oziroma delo v nastajanju z naslovom Okamenela. Predstava v ospredje postavlja zgodbo Ajdovske deklice, katere kamnito lice sicer na Vršiču spada med najlepše slovenske naravne znamenitosti.

Osrednji program plesnih predstav drevi odpira belgijska gledališka skupina Crea-Theatre s plesno-gledališko predstavo LLouise, ki je nastala po motivih življenja in dela francosko-ameriške umetnice Louise Bourgeois.

Gre za subtilno potovanje, na katerem se plesalka in avtorica Francoise Flabat ob stiku s predmeti, ki so navdihnjeni z deli umetnice, sprašuje o otroštvu, odnosih, vlogi matere, ženske in umetnice, ob tem pa na odru postopoma oživi velikanski motorizirani pajek, ki vodi do trenutka soočenja in odkritja.

Eden od vrhuncev letošnjega programa bo po mnenju Kasjak nedeljska predstava Hic sunt dracones v izvedbi češkega plesnega gledališča Theatre Continuo.

Uprizoritev Hic sunt dracones je upodobitev poezije z elementi domišljije, absurda in groteske, ki združuje fizično gledališče ter animacijo materiala in predmetov. Uprizoritve mednarodne neodvisne gledališke skupine ni mogoče umeščati v žanre, saj gibanje, živa glasba, lutke, fizično gledališče, akrobatika in ples skupaj z osupljivo vizualno stilizacijo ustvarjajo edinstveno poetiko vsake posamezne predstave.

Slovensko združenje umetnostnih terapevtov pa bo že danes dopoldne Mestnem parku izvedlo umetnostno-terapevtski sprehod, ki bo udeležencem ponudil možnost, da se z naravo pristneje povežejo, z njo skupaj ustvarjajo in se od nje učijo. "Narava nam ne bo nudila le svojega prostora in materialov za ustvarjanje, temveč bo tudi naša sodelavka v terapevtskem procesu," pravi Kasjak, tudi sama ena od izvajalk omenjenega izkustvenega dogodka.

Platforma sodobnega plesa