Vodje posamičnih kulturno-umetniških programov so namreč v tem tednu predstavili program dogodkov do konca junija. V kulturnovzgojnem in humanističnem delu po besedah Barbare Rogelj nastaja nov etno muzikal Kresna noč, ki ga bo na besedilo Jere Ivanc in Saše Eržen uglasbil harmonikar in skladatelj Janez Dovč.
Kot je povedal Dovč, je v besedilu zaznal možnost za povezovanje ljudskega z modernim, ritma z vokalom in starih občutij s sodobnostjo. Muzikal pripravlja z ekipo sodelavcev, med katerimi bo tudi pevka in raziskovalka starodavnih zvokov Zvezdana Novaković. Premiera bo maja.
Še ena novost za mlade bo predstava Gorjanci po motivih Janeza Trdine, ki jo bodo uprizorili 18. februarja v režiji Maruše Kink. Ponovno bodo pripravili tudi Pripovedovalski festival, tokrat na temo Indije Koromandije kot obljubljene dežele. Osrednji gost iz tujine bo Abdishek Thapar iz Indije s performansom Moj dom na razpotju, v katerem se tudi prek vonjev in okusov spominja svojih zgodnjih let in doma, ki ga je moral zapustiti zaradi vojne.
Kaj vse ponuja kulturno-vzgojna dejavnost in katera dela so nastala za otroke in mladino v minulih letih, bo sicer mogoče izvedeti na vsakoletnem Kulturnem bazarju, ki bo potekal 31. marca.
Marca bo CD gostil festival Literature sveta - Fabula, ob katerem so pripravili še humanistični program Fabula v teoriji. V njem bo gostovala svetovno znana britanska avtorica Bernardine Evaristo.
Kot literarni dogodek leta pa je vodja programa napovedala gostovanje Nemške akademije za jezik in književnost iz Darmstadta, ki podeljuje Büchnerjevo nagrado za literarni opus v nemško govorečem prostoru ter nagrado Sigmunda Freuda za strokovno literaturo. V začetku julija se bo v CD zvrstilo več kot 80 najpomembnejših nemških literarnih ustvarjalcev na branjih in pogovorih.
Maja bo CD ponovno obiskal svetovno znani psihoterapevt Jorge Bucay, tokrat s svojim sinom Demianom, ki je izbral enak poklic. Skupaj bosta spregovorila o najpomembnejših odnosih od rojstva do smrti.
V kongresnem delu se v CD po besedah direktorice programa Brede Pečovnik vsako leto zvrsti od 20 do 30 strokovnih posvetov in konferenc. Letošnjo sezono je odprla Evropska zimska konferenca o plazemski spektrokemiji.
Na pravkar končanem srečanju, na katerem se je zbralo okrog 500 raziskovalcev z vsega sveta, so razpravljali o metodah, s katerimi merijo kemijske snovi v različnih materialih, od mikroplastike do krvi. Kot je povedal vodja organizacije Vid Šelih s Kemijskega inštituta, bi Slovenija konferenco morala gostiti leta 2021, a je načrte prekrižala pandemija covida-19. Na enem od predavanj so denimo izvedeli, kakšne spektrometre bodo imela Nasina vesoljska plovila na misiji Artemis in misijah na Mars.