Kipe mednarodnih sodobnikov Franceta Prešerna so v Parku La Ciotat, ki nosi ime po prvem mestu, s katerim se je Kranj pobratil, začeli postavljati v letu 2021 med predsedovanjem Slovenije Svetu Evropske unije.
Doprsni kip poljskega pesnika iz obdobja romantike Adama Mickiewicza so uradno odkrili na svetovni dan poezije. "Dela Mickiewicza in Prešerna, ki je iskal navdih tudi v stvaritvah dve leti starejšega poljskega pesnika, so si podobna v idejah, motivih in oblikah. Njuno ustvarjanje med drugim vsebuje sonete in pesniško zbirko z istim naslovom - Poezije. Oba sta pripadala zatiranemu narodu brez države ter iz nesrečne ljubezni do dekleta iz višjega družbenega razreda črpala pesniško ustvarjalnost," so sporočili iz kranjske občine.
Podstavek za poljski kip je doniralo podjetje MAN Truck & Bus Slovenija, sam doprsni kip pa poljsko veleposlaništvo v Ljubljani.
"Leto dni po odkritju kipa Prešernovega madžarskega sodobnika Sandorja Petofija smo spet tukaj - v Parku La Ciotat. Mestna občina Kranj daje velik poudarek mednarodnemu sodelovanju. Na eni strani kot člani Misije 100 podnebno nevtralnih in pametnih mest do leta 2030 in z nazivom evropska destinacija odličnosti 2023, ki nam ga je podelila Evropska komisija, sledimo sodobnim smernicam. Prav tako negujemo svojo dolgoletno zgodovino in bogato kulturno dediščino," je povedal župan Matjaž Rakovec.
Veseli ga, da se ideja o Prešernovih mednarodnih sodobnikih lepo razvija in da na ta način krepijo mednarodne vezi ter slavijo kulturo. Napovedal je, da bo podobnih mednarodno povezovalnih zgodb v prihodnje še več.
Adam Mickiewicz (1798-1855) velja za glavnega predstavnika romantike na Poljskem. Med njegovimi deli so poetična drama Praznik mrtvih (Dziady), nacionalna epska pesnitev Gospod Tadej (Pan Tadeusz) ter zgodovinski pesnitvi Konrad Wallenrod in Gražina.