Selektorica Alja Predan je v tekmovalni program letošnjih Dnevov komedije uvrstila osem predstav, ki se potegujejo za nagrade strokovne žirije in nagrado občinstva. Šest jih prihaja iz štirih institucionalnih gledališč. Dve uprizoritvi sta nastali po filmskih scenarijih, ki sta v preteklosti doživela uspešni ekranizaciji, le ena je nastala na podlagi izvirnega slovenskega teksta, druga je avtorska kompilacija, štiri komedije pa prihajajo iz Italije, Francije, Velike Britanije in ZDA. Sedem festivalskih predstav so režirali režiserji (od tega dva kar po dve predstavi), eno režiserka, pet dramskih predlog so napisali dramatiki, tri dramatičarke. Letos je zanimivo še to, da so med izbranimi kar tri monokomedije.
Letošnji festivalski program je zelo kakovosten. SNG Dramo Ljubljana bo nastopila z dvema komedijama, obe sta nastali po scenarijih znanih filmov: igro v režiji Diega de Bree Veliki diktator (poznamo po izjemnem filmu Charlieja Chaplina iz 1940), ter predstavo Party v režiji Ivice Buljana, ki je prav tako nastala po scenaristični predlogi znanega istoimenskega filma avtorice in režiserke Sally Potter.
Mestno gledališče ljubljansko (MGL) se bo predstavilo s francosko bulvarko Yasmine Reza Bog masakra, ki jo je režiral de Brea, ter z avtorskim projektom Sebastiana Cavazze Shakespeare, ki je nastal po delu britanskega dramatika Stevena Berkoffa Shakespearjevi zlobneži. Prešernovo gledališče Kranj bo uprizorilo aktualno družbeno angažirano komedijo Daria Foja Vse zastonj! Vse zastonj! v režiji Ajde Valcl, celjsko gledališče pa igro Williama Missourija Downsa Poglej me! režiserja Luke Marcena.
Na Dnevih komedije bodo gostili tudi performans MandićCirkus (oblečen), ki je nastal v produkciji Vie Negative in koprodukciji ljubljanske Drame ter komedijo Nikoli ni prepozno, ki je nastala v produkciji SiTi teatra in Krekerja. Kot je poudarila Alja Predan, je to edina komedija, ki je nastala po izvirnem slovenskem tekstu; spisala ga je dramatičarka Jera Ivanc s soavtorjem Žanom Papičem. Predstava v režiji Marcena z Mojco Fatur v glavni vlogi bo odprla festival.
Izbira institucionalnih gledališč je po besedah Alje Predan pomembna, saj festival ne razpolaga z velikim proračunom, zato so festival pomembne izmenjave med gledališči. Tako lahko denimo gostijo ljubljansko Dramo, ki ji pozneje vrnejo obisk s svojo predstavo, je pojasnila. Ob tem je spomnila, da ima celjsko gledališče v nasprotju s tremi nacionalnimi gledališči - ljubljansko in mariborsko Dramo ter novogoriškim gledališčem, ki jih v celoti financira država - skupaj z MGL in Slovenskim mladinskim gledališčem status dvoživke, saj je ustanovitelj mestna občina, financer pa država.
V letošnji žiriji so dramaturginja Evelin Bizjak, režiser Tin Grabnar ter režiserka in igralka Alenka Kraigher. Podelili bodo nagrade za žlahtno predstavo, žlahtnega režiserja, žlahtno komedijantko in žlahtnega komedijanta. Tudi letos bodo gledalci in gledalke izbrali komedijantko ali komedijanta večera ter glasovali za najboljšo komedijo festivala.
Nagrade žlahtno komedijsko pero letos ne bodo podelili, ker je to, kot je spomnil upravnik gledališča Miha Golob, bienalna nagrada, je pa že odprt javni anonimni natečaj za izvirno slovensko komedijo za nagrado žlahtno komedijsko pero 2024. Rok za oddajo besedil je 30. september 2023.
Festival bo sklenil Tadej Toš, letošnja novost pa je spremljevalni program festivala, ki bo ponudil pogovore z ustvarjalci po vsaki tekmovalni predstavi, ter koncert skupine Los Hermanos muy simpaticos.