Dokončala je študij dramaturgije na Akademiji za gledališče, radio, film in televizijo. Nagrado Slavka Gruma je prejela za besedila 24ur (2006), 5fantkov.si (2008) in sedem kuharic, štirje soldati in tri sofije (2014), za besedila 1981 (2013), to jabolko, zlato (2016), rabljena roba (2020) in potem že tečem (2021) pa si je prislužila nominacijo za Grumovo nagrado. Vsa omenjena in tudi druga avtoričina besedila (in nekateri prevodi) so dostopna na portalu SiGledal v sklopu Dramski teksti.
Njeni teksti so doslej izšli v dveh knjigah: Tri drame (2018) in Me slišiš? (2019), leta 2020 pa je izšel tudi njen mladinski roman z naslovom Skrivno društvo KRVZ, za katerega je prejela nagrado modra ptica. Leta 2018 je prejela nagrado Prešernovega sklada. Leta 2021 je njena drama tisočdevetstoenainosemdeset izšla v španskem prevodu in v obliki stripa.
Simona Semenič: Tekst je zame končano umetniško delo. Ne razumem svojih dram kot nekaj, kar potrebuje še uprizoritev.*
Je tudi avtorica, režiserka in nastopajoča v performansih, s katerimi je gostovala na številnih festivalih tako doma kot v tujini. Delala je tudi kot dramaturginja in režiserka; seznam njenih dramaturgij, režij in uprizoritev, ki so nastale po njenih besedilih in predlogah, je dostopen na portalu SiGledal v sklopu Repertoar. Na slovenskih odrih je nazadnje zaživelo njeno dramsko besedilo jerebika, štrudelj, ples pa še kaj (SNG Nova Gorica, Slovensko mladinsko gledališče, premiera: 8. 4. 2021, r. Jure Novak) – gre sicer za drugo uprizoritev, prvič je bilo besedilo uprizorjeno v sezoni 2018/19 (Slovensko mladinsko gledališče, Maska, r. Janez Janša).
Jure Novak je režiral tudi uprizoritev 5fantkov.si, dvakrat pa se je kot režiser z njenimi besedili srečal tudi Primož Ekart (zgodba o nekem slastnem truplu ali gostija ali kako so se roman abramovič, lik janša, štiriindvajsetletna julija kristeva, simona semenič in inicialki i. z. znašli v oblačku tobačnega dima; to jabolko, zlato).
Od nastanka leta 2005 do leta 2013 je vodila iniciativo PreGlej, od leta 2007 do leta 2010 društvo Gledališče Glej, od leta 2006 pa vodi tudi Kulturno društvo Integrali. Bogate izkušnje ima tudi z vodenjem delavnic dramskega pisanja doma in v tujini.
Festival Mesto žensk ji je leta 2018 posvetil programski sklop Mesto umetnic, katerega del je bil tudi Abonma Simona Semenič, v okviru katerega so se zvrstili performansi, predstave, predavanja in bralna uprizoritev, revija Amfiteater pa je v sodelovanju s Filozofsko fakulteto Univerze v Ljubljani in Slovenskim gledališkim inštitutom pripravila tudi simpozij o njeni dramatiki z naslovom Vsak cuka svojo delicijo. Njeni dramatiki je bilo doslej posvečeno več diplomskih del. Več o veliki dramski umetnici si lahko preberete v spletni enciklopediji slovenskega gledališča SiGledal wiki in na njeni spletni strani (v angleščini).
* Simona Semenič: "Umetnost je zelo moška stvar", intervju (www.blizjiknjigi.si).