STA, 21. 2. 2023

Projekt Kreativna telesa v gibanju za opolnomočenje priseljencev na področju umetnosti

Društvo Pekinpah je v sodelovanju z Javnim zavodom Cene Štupar CILJ izvedlo projekt Kreativna telesa v gibanju, namenjen priseljencem. V sklopu projekta so pripravili štiri delavnice na področju scenskih umetnosti, projekt pa se bo sklenil s predstavo Kreativna telesa, gibanje, v živo - ranljiva predstava 28. februarja v Španskih borcih.
:
:
Foto: Bojan Brecelj
Foto: Bojan Brecelj
Foto: Bojan Brecelj
Foto: Bojan Brecelj
Foto: Bojan Brecelj

Kot je na novinarski konferenci povedala koordinatorica projekta Zana Oručević Mehulj, so v sklopu projekta za priseljence, ranljive skupine organizirali delavnice kostumografije, scenografije, plesa in glasbe. Poudarila je, da želijo z izobraževanjem priseljence opolnomočiti za samostojno delovanje na področju scenskih umetnosti, poleg tega z njim krepijo medkulturni in medgeneracijski dialog ter spodbujajo integracijo priseljencev v družbo.

Projekt so v sodelovanju Javnim zavodom Cene Štupar CILJ začeli izvajati novembra 2021, v njem je skupaj sodelovalo 61 priseljencev iz 30 držav. Pri zaključni predstavi sodeluje 17 priseljencev in šest slovenskih udeležencev. Projekt sofinancirata Evropski socialni sklad in ministrstvo za kulturo.

Iniciator projekta in predsednik društva Pekinpah Žiga Predan je izpostavil, da se večina programov za priseljence, ranljive osebe posveča reševanju osnovnih potrebe, kot so učenje slovenskega jezika ali kako se znajti v birokraciji, sami pa so želeli v sklopu projekta predvsem razvijati kreativnost udeležencev in jim pomagati vzpostavljati povezave. Program so zato deloma odprli tudi za slovenske udeležence.

Organizatorka izobraževanja odraslih iz Javnega zavoda Cene Štupar CILJ Katja Potočnik Nussdorfer je povedala, da so bili vabila društva Pekinpah zelo veseli, saj na področju kulture in umetnosti sicer ni na voljo nobenih programov. Izpostavila je, da po zadnjih statističnih podatkih v Sloveniji živi 8,5 odstotka tujcev, njihovo število pa se iz leta v leto povečuje ter da je v Sloveniji trenutno na mnogih področjih pomanjkanje delovne sile, zato potrebujemo nove ljudi, sveže obraze. Tem pa jim moramo, če želimo, da ostanejo v Slovenji, nuditi nekaj več.

Udeleženci delavnic Oleksander Plotnikov iz Ukrajine, Erika Uruena iz Kolumbije, Anila Spahiu s Kosova, Marta Plesencia iz Španije in Juan Zuleta iz Kolumbije so med drugim povedali, da so se na delavnicah naučili novih veščin in se povezali med seboj, projekt jim je ponudil tudi priložnost za povezovanje s slovenskimi ustvarjalci.

Mentor plesne delavnice Matej Kejžar je, kot je pojasnil, za izhodišče vzel, da človeku kot individuum v novem prostorom ni treba narediti ničesar. V pogovoru z udeleženci se je nato izrisala smer med tem, kaj se vidi in kaj ne v relaciji do tega, kako teče čas, ko so stvari očem skrite ali se dogajajo v ozadju ali pa medtem, ko se zavedamo da smo videni, gledani. Mentor scenografije Atej Tutta pa je pojasnil, da njihova scenografija nima nobenih predpostavk znotraj besedila in da mora sama po sebi graditi svetove, pri čemer mnogoterost svetov gradi s pomočjo videa.

Zaključno predstavo si bo v Španskih borcih mogoče ogledati 28. februarja ob 20. uri.

Matej Kejžar, CK Španski borci