Projekt bo omogočil izmenjavo tradicionalnih in sodobnih lutkovnih znanj med izdelovalci lutk različnih evropskih lutkovnih gledališč. Izdelovalec lutk je v Evropi deficitarni poklic, saj ne obstaja dovolj specializiranih študijev s področja izdelave lutk, ki bi omogočali izmenjavo in sistematično raziskovanje tovrstnih znanj. V Sloveniji izdelovalci lutk največkrat prihajajo iz vrst likovnih in gledaliških akademij ter drugih tehničnih univerzitetnih smeri, neposredno pa se znanje o izdelavi lutk od skice do končne izvedbe, ki jo upravlja animator, običajno prenaša od starejših lutkovnih mojstrov na mlajše kolege znotraj posameznih ustanov.
Bistveni del projekta EPKE je omogočiti izmenjavo lutkovnih znanj z gostovanjem delovnih skupin oziroma posameznikov, ki s svojim delom sodelujejo pri izdelovanju lutk za ustanove, ki so povezane v evropsko mrežo EPKE. S sodelovanjem na produkcijah ustanov v mreži EPKE se veča mobilnost izdelovalcev lutk ter omogoča neposredno pridobivanje lokalno obstoječih znanj.
Drugi del projekta EPKE bo posreden prenos lutkovnih znanj v obliki skupnih seminarjev, ki jih bo vsako leto organizirala po ena izmed ustanov v mreži EPKE. Seminarji so organizirani na način javnih prijav in so odprti tudi širšemu krogu izdelovalcev lutk izven mreže EPKE. Njihov namen je osvetliti določeno lutkovno izdelavo s strokovnim sodelovanjem gostujočih posameznikov, ki so na omenjenem področju že dosegli določene rezultate in prepoznavnost v širšem Evropskem prostoru. Projekt s tem omogoča tako sistematičen pristop k ohranjanju tradicionalnega lutkovnega znanja pri izdelavi scenskih izvedb kot tudi pregled sodobnih lutkovnih znanj pri izdelavi scenskih izvedb z novimi materiali oziroma novimi tehnologijami.
LGL, 5. 3. 2013
Projekt evropske izmenjave lutkovnih znanj
:
:
LGL,
15. 11. 2013
Premiera lutkovne miniaturke Turlututu
LGL,
22. 3. 2021
Začetek kampanje #odprimogledališča
LGL,
28. 9. 2017
Stališče kolegija direktorjev slovenskih gledališč o predlogu NPZK