Kot je uvodoma povedal direktor in umetniški vodja kranjskega gledališča Jure Novak, je za njimi zelo uspešna sezona z odličnim obiskom in vrsto nagrad. Prav tako so uspešno izvedli TSD in pridobili evropska sredstva za mednarodni projekt Dramatika manjših evropskih jezikov.
O letošnji sezoni je povedal, da se bo vsebinsko ukvarjala z vprašanjem razmerij moči v svetu. "Vse zgodbe naslavljajo situacije, kjer obstajajo napetosti in nesorazmerja, in vsaka od predstav jih naslavlja na svoj način," je pojasnil.
Sezono bodo 14. septembra odprli s prvo slovensko uprizoritvijo besedila Kot vsa svobodna dekleta sodobne bosanske dramatičarke Tanje Šljivar. Kot je pojasnila režiserka predstave Mojca Madon, besedilo temelji na članku iz rumenega tiska, ki je obravnaval resničen dogodek: sedem najstnic se je s šolske ekskurzije vrnilo nosečih. Novica je sprožila veliko spletnih komentarjev in besedilo igre je pravzaprav odziv na to situacijo.
V njem skuša avtorica osvetliti te trinajstletne deklice in njihovo doživljanje sveta v situaciji, v kateri so se znašle. O njih ne piše kot o otrocih, ampak kot o "ženskah v nastajanju". V predstavi jih bodo odigrale odrasle igralke in jim tako dale glas, ki ga v realnosti niso imele, saj jih nihče ni vprašal, kako so se počutile in kaj se je pravzaprav v resnici zgodilo, je dodala.
Kot drugo premiero sezone napovedujejo postavitev klasičnega odrskega besedila Georga Büchnerja Woyzeck, ki bo koprodukcija s Slovenskim stalnim gledališčem Trst. Besedilo v središče postavi človeka z družbenega dna, odrinjenega, nemočnega in zatrtega, ki iz anonimnosti stopi šele takrat, ko zagreši umor oziroma prestopi mejo. Büchnerju drame zaradi prezgodnje smrti ni uspelo dokončati, zato je za režiserje vedno znova izziv, kako iz fragmentov rekonstruirati avtorjevo sporočilo oziroma mu dodati svoj režijski podpis, so o igri zapisali v gledališču.
Režijo bo prevzel Igor Pison, ki meni, da je fragmentarnost naše družbe zelo podobna fragmentom, ki jih jih je za seboj pustil Büchner, "ko ni jasno niti, kateri je prvi in kateri je zadnji prizor". Sam meni, da je zato postavitev igre na oder vedno odsev časa, v katerem nastaja, sedanjost pa je opisal kot čas, povezan s strahom in negotovostjo. Premiera bo oktobra.
Decembra se obeta tretja premiera sezone, prva slovenska uprizoritev sodobne drame švedskega avtorja Mattiasa Anderssona Razodetje v režiji Ivice Buljana. Kot so zapisali v gledališču, se Razodetje dotika žgočih družbenih vprašanj in duševnih stisk ljudi v svetu, ki drvi v katastrofo. Gre za enigmatično, a izjemno močno analizo sodobnega časa, v katerem se ljudje, ker so izgubili smisel, zatečejo v skrajni verski fanatizem.
Buljan je o Anderssonovih besedilih povedal, da so na prvi pogled zelo neobičajna, ob prvem branju bi jih lahko opisali celo kot preveč enostavna, kar na trenutke deluje frapantno in kot manifest, na drugi strani deluje enostavno, avtomatsko nadrealistično pisanje. Razodetje prinaša zgodbo treh mikro skupin, ki pa jim je skupen "božji klic", zato se čutijo poklicani na posebno "misijo".
Spomladi bodo 55. TSD odprli s krstno uprizoritvijo novega, po naročilu napisanega besedila Gospodarji neumnosti izpod peresa Jureta Karasa in v režiji Tijane Zinajić. Kot je pojasnil Karas, gre v besedilu, ki še nastaja, za komično analizo različnih hierarhij, od osebnih do družbenih, v katere se potisnemo vedno znova.
TSD bo tokrat razširjen z novim mednarodnim projektom, ko bodo gostili showcase predstav iz Španije, Malte, Bolgarije in Kosova, je povedal pomočnik direktorja kranjskega gledališča Rok Bozovičar.
V letošnjo redno abonmajsko ponudbo so v Prešernovem gledališču Kranj umestili še gostujočo uprizoritev SNG Nova Gorica Pet vrst tišine Shelagh Stephenson v režiji Maše Pelko.