SiGledal, SLOGI, 10. 6. 2024

Predstavitev nove številke Revije za teorijo scenskih umetnosti Amfiteater

Slovenski gledališki inštitut (SLOGI) in Akademija za gledališče, radio, film in televizijo Univerze v Ljubljani (UL AGRFT) vabita na predstavitev prve letošnje številke znanstvene revije za teorijo scenskih umetnosti Amfiteater. Predstavitev bo v četrtek, 13. 6. 2024, ob 11. uri v dvorani SLOGI.
:
:

Foto: Arhiv SLOGI

Novo številko revije Amfiteater bodo predstavili glavna in odgovorna urednica revije dr. Maja Murnik v sodelovanju z avtorji člankov v tokratni številki prof. dr. Tomažem Toporišičem, mag. Primožem Jesenkom in Dušanom Brešarjem ter dr. Gašperjem Troho, direktorjem SLOGI.

Pretežni del prve letošnje številke Amfiteatra, revije za teorijo scenskih umetnost, predstavljajo razprave, pripravljene na podlagi prispevkov na Amfiteatrovem simpoziju, ki je na temo Preživetje komedije / The Survival of Comedy potekal jeseni 2023 v Slovenskem gledališkem inštitutu v Ljubljani.

Kljub deklarativni oznanitvi konca »čistih« dramski zvrsti in prevladi mešanih žanrov je komedija na odrih še kako živa. Avtorji osmih člankov so testirali njeno kondicijo in si zastavljali vprašanja, kakšna je komedija danes, kakšne so vrste komike in njene pojavne oblike – tako v smislu dramske kot gledališke zvrsti – in kakšen je družbenopolitični kontekst, ki jo v temelju definira.

Zunaj tematskega bloka sta objavljeni študija mag. Primoža Jesenka o Leopoldu Kordešu, beli lisi slovenske gledališke kritike 19. stoletja, in esej Dušana Brešarja o gledališki ustvarjalnosti slepih in slabovidnih od prve svetovne vojne do danes.

Avtorji člankov so: prof. dr. Lada Čale Feldman, prof. dr. Jure Gantar, dr. Radka Kunderová, prof. dr. Mateja Pezdirc Bartol, prof. dr. Tomaž Toporišič, dr. Gašper Troha, mag. Ana Kocjančič, Maša Radi Buh, Nik Žnidaršič, mag. Primož Jesenko in Dušan Brešar.

Številko je uredila dr. Maja Murnik.

SLOGI, Amfiteater

Slovenski gledališki inštitut je bil ustanovljen 28. februarja 2014 in je pravni naslednik Slovenskega gledališkega muzeja, ustanovljenega 29. novembra 1952. Oddelki muzeja se ukvarjajo z zbiranjem, hrambo, dokumentiranjem, raziskovanjem, strokovno obdelavo in predstavljanjem raznovrstnega gradiva, ki je pomembno za zgodovino slovenskega gledališča in uprizoritvenih umetnosti v širšem smislu.

Povezava: Vse novice v rubriki Dejavnosti gledališkega inštituta


Slovenski gledališki inštitut
Mestni trg  17, 1000 Ljubljana
Elektronski naslov: slogi@slogi.si
Tel: 01 241 58 00 / Faks: 01 241 58 16